بافتگردش و تفریح در بافت

آبشار خوشکار بافت

آبشار خوشکار بافت

خوشکار نام روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان بافت در دهستان کیسکان است. این روستا منبع غنی و متنوع از صدها گیاه دارویی و همچنین دو آبشار زیبا می باشد.

آبشارهای خوشکار شامل دو آبشار هستند و در مسیر موسوم به خوشکار قرار دارند که مسیر صعود به قله لاله زار در ارتفاعات بحر آسمان است.

آبشارهای خوشکار که در کیسکان و در روستای خوشکار واقع شده اند، آبشاری زیبا، بکر و دیدنی با آبی گوارا و خنک است که می ‌تواند تفرجگاه مناسبی برای علاقه‌ مندان به طبیعت و کوهنوردی باشد.

مسیر دسترسی
این آبشار در ۲۵ کیلومتری شهرستان بافت قرار دارد. برای دسترسی به این آبشارها از جاده بافت به سمت کرمان، در روستای کیسکان توقف کنید. از این مکان پیاده روی به سمت آبشارها آغاز می گردد. در دره رودخان خوشکار در کنار مسیر رودخانه ادامه مسیر دهید تا به آبشارهای خوشکار برسید. در کنار آبشار دوم غاری واقع شده است. آبشار از صخره سمت راست غار جلوی دهانه غار فرو می ریزد. در فصل بهار شدت آب به قدری زیاد است که غار پشت آبشار مخفی می ماند. ادامه این مسیر به قله کوه شاه منتهی میگردد. وجود آبشارهای دره جسکین و آب کرکر در شمال روستای خوشکار در دامنه کوه شاه و آبشار روستای بنگان و آبشارهای کوچک و پی در پی گلی تلخه جار یکی دیگر از جذابیتهای ایجاد شده توسط آب چشمه سارهای کوه شاه می باشد.

مسیر دوم نیاز به مهارتهای بیشتری نسبت به مسیر اول دارد. برای دسترسی به این مسیر از جاده کرمان–بافت به سمت لاله زار، بخشی زیبا از توابع بردسیر که در دامنه ارتفاعات سربه فلک کشیده لاله زار واقع شده ادامه مسیر دهید. پس از طی ۱۰۰ کیلومتر به جاده فرعی لاله زار خواهید رسید. ادامه جاده فرعی به طول ۲۰ کیلومتر به لاله زار منتهی میگردد. (لاله زار در ارتفاع ۲۷۰۰ متری از سطح دریا واقع است و سردترین شهر استان کرمان محسوب می گردد. این شهر بعد از قمصر کاشان در زمینه گل محمدی ( گلابگیری) صاحب شهرت فراوانی است.) بعد از لاله زار در مسیر سد با عبور از آن به ابتدای مسیر پیاده روی میرسید. این منطقه تنگه اورتی نام دارد. فاصله لاله زار تا دهنه اورتی (ارتفاع ۲۹۰۰ متر) حدود ۶ کیلومتر بصورت جاده خاکی است. مسیر پیاده روی از کنار رودخانه لاله زار در دره اورتی به آبشارهای اول و دوم خوشکار و نهایتا قله لاله زار منتهی می گردد.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا