اخبار کرمان

آخرین وضعیت تایید صلاحیت داوطلبان نمایندگی مجلس در استان کرمان

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان کرمان از تایید صلاحیت ۳۹۵ نفر از داوطلبان نمایندگی مجلس در استان خبر داد و گفت: ۶۹ درصد داوطلبان تایید صلاحیت شدند.

منصور ذوالعلی رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان کرمان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمان، با بیان اینکه روند بررسی صلاحیت‌های داوطلبین دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از 25 آبان ماه آغاز شده است، اظهار داشت: این مهلت تاریخ 14 دی‌ماه به پایان رسید و در این مرحله 323 نفر از بین بیش از 500 داوطلب بررسی شده، مورد تأیید قرار گرفتند.

وی با اشاره به اینکه افرادی که در این مرحله عدم تایید و یا عدم احراز شده بودند تا ۱۹ دی‌ماه فرصت سه روزه اعتراض در اختیار داشتند، گفت: روند بررسی تایید صلاحیت‌ها داوطلبانی که اعتراض کرده بودند تا 19 بهمن ماه ادامه داشت.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان کرمان با بیان اینکه در پنجمین مرحله رسیدگی به احراز صلاحیت داوطلبین دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ۱۰ نفر دیگر به داوطلبان استان کرمان افزوده شده است، افزود: البته پنج نفر از داوطلبانی که قبلاً تایید شده بودند، انصراف دادند.

وی با اشاره به اینکه عدم تایید یک نفر از داوطلبان دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از استان کرمان که قبلاً تایید شده بود امروز حکم عدم تایید وی اعلام شده است، ادامه داد: جمعاً ۳۹۵ نفر از ۹ حوزه انتخابیه استان کرمان تایید صلاحیت شدند.

ذوالعلی با بیان اینکه تا این مرحله حدود ۴۰ نفر برای هر کرسی مجلس شورای اسلامی از استان کرمان در دوازدهمین دوره انتخابات مجلس به رقابت می‌پردازند، گفت: در مجموع 69 درصد داوطلبین دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از استان کرمان تایید صلاحیت شدند و از همه گروه‌های فعال سیاسی در همه حوزه‌ها انتخابیه استان حضور دارند.

وی با اشاره اینکه زمینه مشارکت همه اشخاص، جناح‌ها و گروه‌های سیاسی در انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات مجلس در استان فراهم شده است و امیدواریم شاهد یک رقابت پرشور انتخاباتی در یازدهم اسفندماه باشیم، بیان کرد: شبکه بزرگ نظاتی استان هم همراه با سایر دستگاه‌ها و نهادهای اجرایی و امنیتی در پی تامین حداکثر سلامت انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبریدر روز 11 اسفند خواهند بود.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان کرمان با بیان اینکه در شهر کرمان ۱۷۳ نفر داوطلب نمایندگی مجلس داشتیم، گفت: از این تعداد ۱۱۱ نفر آنها تایید شده‌اند، 5 نفر آنها انصراف دادند، 14 نفر فاقد شرایط ثبت‌نام بودند، 16 نفر عدم احراز صلاحیت و 27 نفر هم عدم تایید خوردند.

ذوالعلی گفت: داوطلبانی که صلاحیت آنها توسط شورای نگهبان تایید شده و درخواست تغییر حوزه انتخابیه دارند به مدت یک هفته تا تاریخ ۲۶ بهمن ماه ۱۴۰۲، مطابق قانون ۱۵ روز تا برگزاری انتخابات فرصت دارند تا به وزارت کشور یا فرمانداری مرکز حوزه انتخابیه‌ای که در آن ثبت‌نام کردند مراجعه کرده و درخواست تغییر حوزه انتخابیه خود را تسلیم کنند.

وی ادامه داد: پس از آن هیئت نظارت استانی که حوزه انتخابیه مقصد در آن قرار دارد در خواست داوطلب را بررسی و نظرات خود را در ارتباط با صلاحیت نامزدها مطابق ماده ۳۱ قانون بند ۶ و بند ب ماده ۳۲ در کوتاه‌ترین زمان به شورای نگهبان اعلام می‌کند تا نظریه نهایی در ارتباط با آن درخواست اعلام شود.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان کرمان افزود: در صورت رد درخواست داوطلب تایید صلاحیت داوطلب برای حضور در انتخابات در حوزه انتخابیه اولیه به قوت خود باقی است و نیاز به تایید صلاحیت مجدد وجود ندارد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا