اخبار کرمان

احتمال وقوع سیل و طغیان رودخانه‌ها در کرمان

کارشناس هواشناسی استان کرمان از فعالیت سامانه بارشی، رعد و برق، تندبادهای لحظه‌ای، بارش تگرگ، طغیان رودخانه‌های فصلی و جاری شدن سیلاب‌ها در استان خبر داد.

مریم سلاجقه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمان، با اشاره به صدور هشدار سطح نارنجی هواشناسی در استان کرمان، اظهار داشت: از اواخر وقت روز چهارشنبه منتظر شروع فعالیت یک سامانه بارشی در استان هستیم.

وی با بیان اینکه این سامانه بارشی تا روز جمعه در استان کرمان فعال است، گفت: تمام مناطق استان تحت تاثیر این سامانه قرار دارند اما عمده فعالیت آن در نیمه غربی استان، به ویژه شهرهای شمال غرب، غرب و جنوب غربی است.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان کرمان ادامه داد: با فعالیت این سامانه، شاهد ناپایداری‌های جوی به صورت افزایش ابر، رگبار باران گاهی همراه با رعد و برق، وزش تندبادهای لحظه‌ای و احتمال بارش تگرگ در مناطق مستعد استان خواهیم بود .

وی با بیان اینکه بیشینه بارش‌ها برای روز پنجشنبه در سطح استان پیش‌بینی شده است، گفت: پیش‌بینی می‌شود که همراه با این بارش‌ها وزش باد نسبتاً شدید را هم در سطح استان داشته باشیم.

سلاجقه از آبگرفتگی معابر عمومی، طغیان رودخانه‌های فصلی، جاری شدن رواناب و سیلابی شدن مسیل‌ها در برخی از مناطق خبر داد و افزود: با توجه به وزش باد در شمال‌غرب و شرق استان، احتمال خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا نیز محتمل است.

وی با اشاره به اینکه صدور هشدار سطح نارنجی جهت انجام اقدامات پیشگیرانه لازم برای کاهش خسارات احتمالی از جمله برداشت محصولات قابل برداشت و انبارداری مناسب آنها است، بیان کرد: با توجه به احتمال بارش تگرگ، به صاحبان سالن‌های پرورشی به ویژه گلخانه‌داران توصیه می‌شود از استحکام پوشش گلخانه‌های خود مطمئن شوند.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان کرمان با بیان اینکه بیشترین فعالیت این سامانه در روزهای پنجشنبه و جمعه است، گفت: توصیه می‌شود در این روزها از صعود به ارتفاعات و تردد در مکان‌های پرخطر اکیداً خودداری شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا