اخبار کرمان

ارسال بیش از ۱۰ هزار اثر به شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر

مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از ارسال ۱۰ هزار و ۷۶ اثر به شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در تهران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان ، محمد خراسانی‌زاده، مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عصر امروز در آیین افتتاح شانزدهمین جشنواره تجسمی فجر که با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان و جمعی از هنرمندان استان در موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان برگزار شد، با گرامیداشت ایام‌الله دهه فجر انقلاب اسلامی، اظهار داشت: جشنواره هنرهای تجسمی فجر بزرگترین رویداد فرهنگی هنری فجر انقلاب اسلامی است.

وی با بیان اینکه جامعه هنرهای تجسمی، جامعه‌ای نجیب و مظلوم است که نادیده گرفته شده گفت: جامعه هنرهای تجسمی وسیع‌ترین جامعه هنری است و هیچ قشر هنری را نمی‌توان با این جامعه عظیم میلیونی مقایسه کرد.

مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه در ۳۲ اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور رویداد تجسم هنر برقرار است، ادامه داد: امسال باید مفتخر باشیم که در بحث تجسم هنر، استان‌ها جانانه پای کار آمدند تا اتفاق خوبی در این حوزه رقم بخورد.

وی از ارسال ۱۰هزار و ۷۶ اثر به شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر در تهران خبر داد، افزود: بیش از ۱۲ هزار اثر برای استان‌ها ارسال شد که بیش از 8 هزار اثر از این آثار پس از غربال شدن به دبیرخانه تهران ارسال شده است.

خراسانی‌زاده با اشاره به اینکه هزار اثر به بخش اصلی شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی وارد شده و حدود هزار و 200 اثر در رویداد تجسم هنر داریم، بیان کرد: این جشنواره رویداد بسیار مهمی است زیرا ظرفیت بی‌نظیر هنرهای تجسمی را برای سرمایه‌گذاری به نمایش می‌گذارد.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری در این حوزه سه ویژگی اصلی غیر تورم‌زایی، سودآوری و پشتوانه پول ملی دارد، گفت: مردم باید سرمایه گذاری در این حوزه را بشناسند و باید بدانیم که وظیفه ما تنها خلق اثر نیست و ظرفیت هنرهای تجسمی را باید به مردم معرفی کنیم.

وی جایگاه هنرهای تجسمی در حوزه فرهنگی را بسیار مهم دانست و خاطرنشان کرد: هرآنچه از گذشته خود داریم در قالب آثار هنر تجسمی است و مردم باید بدانند این هنر با سایر هنرها قابل قیاس نیست و اگر این ظرفیت شناخته شود راه هموار می‌شود.

مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به نقص زیرساخت‌های ضابطه‌گذاری و قانونی در حوزه هنرهای تجسمی، افزود: شرایط اصالت‌گذاری و قیمت‌گذاری آثار تجسمی به صورت ضابطه‌مند فراهم می‌شود.

وی به ۲۲ بخش شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر اشاره کرد و گفت: به جز ۱۰ بخش تخصصی مرسوم، بخش‌های ویژه مرتبط با طراحی فرهنگ محور به جشنواره اضافه شد و همچنین بخش‌های تجسم هنر تقویت است.

خراسانی‌زاده افزود: بخش فیلم‌های مستند هنرهای تجسمی، بخش علمی، ناشران کتاب‌های تجسمی، بازار هنرهای تجسمی، بخش کاتبان سوره حمد، دیوارنگاری شهری و مجموعه پوسترهای فجر نیز از بخش‌های این دوره از جشنواره است.

در این مراسم محسن روحی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان نیز با بیان اینکه در این جشنواره کارهای خوبی از جوانان و بانوان ارائه شده که شوق‌انگیز است، اظهار داشت: خلاقیت‌های خوبی در این جشنواره رقم خورد که امیدواریم هر سال بهتر از سال‌های گذشته برگزار شود.

میثم ثمررخی، مدیر موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان نیز در این مراسم با بیان اینکه جشنواره فجر بزرگ‌ترین و کامل‌ترین رویداد هنرهای تجسمی فجر است، اظهار داشت: این جشنواره در چند سال اخیر یک نگاه خردگرایی و نمایشگاه تجسم هنر به آن اضافه شده و با شیوه‌ای جدید برگزار می‌شود.

دبیر هنری نمایشگاه تجسم هنر شانزدهمین جشنواره تجسمی فجر کرمان با اشاره به برپای نمایشگاه تجسم هنر برای ارائه آثار هنرمندان در طول برگزاری جشنواره در موزه‌ هنرهای معاصر صنعتی کرمان، افزود: 135 اثر از 15 هنرمند استان در این نمایشگاه به نمایش درآمده است و نمایشگاه تا پایان بهمن‌ماه برقرار و پذیرای علاقه‌مندان است.

مدیر موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان با اشاره به برگزاری کارگاه‌های آموزشی در ذیل برگزاری جشنواره هنرهای تجسمی در کرمان، بیان کرد: برگزاری چهارمین دوره جشنواره شعر سرو جاویدان، برگزاری برنامه یاد یاران به یاد استاد محمدهژبر ابراهیمی، اجرای طرح پژوهشی 1:20 به یاد لحظه شهادت سردار سلیمانی و رونمایی از فیلم هادی رستم بود از جمله بخش‌های شانزدهمین جشنواره تجسمی فجر در کرمان است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا