ارزوئیهاماکن تاریخی ارزوئیه

امامزاده سلطان پیرغیب ارزوئیه

امامزاده سلطان پیرغیب ارزوئیه

امامزاده سلطان پیرغیب از مهم‌ترین آثار تاریخی ارزوئیه کرمان محسوب می‌شود که در دوره صفویه ساخته شده و در دوره قاجاریه تعمیراتی در آن صورت گرفته است. زیبایی‌های معماری در کنار جاذبه مذهبی، این مکان را به یکی از جاهای دیدنی استان کرمان تبدیل کرد‌ه‌اند.

اهالی ارزوئیه مردمانی مذهبی هستند که در مناسبت‌های مختلف سال به‌ویژه در زمان‌های عزاداری در امامزاده سلطان پیرغیب جمع می‌شوند و مراسم‌ مربوط به این مناسبت‌ها را برگزار می‌کنند. اگر به کرمان و شهرستان بافت سفر کردید، حتما سری به این مکان زیارتی-سیاحتی بزنید.

امامزاده سلطان پیرغیب در ۲۰ کیلومتری جنوب غرب شهر ارزوئیه در روستای قلعه نو و در دامنه کوه قرار دارد. این امامزاده از جاهای دیدنی بافت در استان کرمان محسوب می‌شود.

آدرس: استان کرمان، شهرستان بافت، بخش ارزوئیه، دهستان وکیل آباد، روستای قلعه نو 

بقعه امامزاده سلطان پیرغیب در دامنه کوه قرار دارد و دارای بنای بسیار باشکوه و زیبایی است که از اواخر صفویه به‌ جا مانده و در دوره قاجاریه مرمت شده است. این امامزاده مجهز به امکانات رفاهی برای اقامت زائران است.

اصل بنا به‌صورت هشت‌ضلعی در ابعاد چهار متر است. بقعه از داخل شامل چهار صفه زیبا به ارتفاع چهار متر می‌شود که در زاویه‌های آن چهار گوشواره به ارتفاع سه متر به چشم می‌خورد. ضمن اینکه بین دو زاویه می‌توان شاهد مقرنس‌کاری زیبایی بود. در بالای گوشواره، پاطاقی کار گذاشته‌اند و در نتیجه بنا که از پایین به‌شکل هشت‌ضلعی بود، در بالا به دایره تبدیل شده و سپس گنبد عرقچین بر آن استوار شده است. گنبد موزون و زیبای حرم به قطر هفت متر و ارتفاع ۱٫۵ متر است و با کاشی‌های فیروزه‌ای در زمینه گل و بوته تزیین است. در زیر گنبد و وسط بقعه، ضریحی مطلا ساخته شده که کار هنرمندان اصفهانی است.

در درب ورودی امامزاده کتیبه‌ای وجود دارد که روی آن نوشته شده است:

ضریح مطهر امامزاده سلطان پیرغیب زیر نظر اداره اوقاف کرمان و ادراه شهرستان بافت و هیت امنا در سال ۱۳۸۱ ساخته و نصب شد. ساخت و قلم‌زنی سید مصطفی احمدی شیخ شبانی و نجاری حاج اکبر خبوشانی، اصفهان.

در اصلی بنای امامزاده به مشرق باز می‌شود و ایوانی به طول هشت، عرض چهار و ارتفاع هفت متر دارد. پس از عبور از آن، یک لنگه در مطلای بسیار نفیس در مدخل حرم به چشم می‌خورد که در قسمت میناکاری آن کتیبه‌ای وجود دارد و نشان‌ می‌دهد که اخیرا کار گذاشته شده است.

در شمال بقعه، دری به شبستان بزرگ حرم باز می‌شود که بعدها به بنا اضافه شده است. این شبستان مساحتی در حدود ۵۰۰ متر در ابعاد ۱۲ در ۴۰ متر دارد که دو ردیف ستون ۱۶ عددی با تزیینات رسمی‌بندی و طاق‌بندی ضربی در آن دیده می‌شود. شبستان امامزاده سه در بزرگ در قسمت شرق و هفت پنجره در شمال و غرب جهت نورگیری دارد. شبستانی قرینه فعلی در ضلع جنوب در حال ساخت است.

علت شهرت امامزاده پیرغیب در دو روایت گفته شده است. اول اینکه امامزاده در جریان قیام سید حسنی شرکت داشت و از سپه‌سالاران سپاه وی بود. پس از شهادت رهبران قیام به دست خوارج، دیگر سادات از جمله امامزاده پیرغیب در گوشه و کنار شهرها مخفی شدند تا اینکه در این مکان شناسایی و در سال ۲۹۶ هجری قمری به شهادت می‌رسند.

از طرفی امامزاده پیرغیب ازروییه را از نوادگان امام موسی کاظم (ع) می‌دانند. نام و کنیه امامزاده با عنوان ابوالغیب محمداکبر بن محمد القشیر بن ابراهیم المجاب بن محمد العابد بن امام موسی کاظم (ع) است که فرزند ارشد سید محمد مدفون در کرمان محسوب می‌شود. مولف تاریخ بافت در این مورد می‌نویسد:

نام او ابو اسماعیل بن ابراهیم بن ناصر بن طباطبا، مشهور به سلطان پیرغیب است.

برخی این امامزاده را برادر امامزاده علی و احمد می‌دانند که در سیرجان مدفون هستند.

در جنوب شرق حرم، هشت زائرسرا برای رفاه حال مسافران ساخته شده است. در جنوب صحن نیز پارک تفریحی امامزاده با چهار هکتار مساحت قرار دارد که بخشی از آن به باغ مرکبات تبدیل شده است.

بنای امامزاده روی تپه‌ مرتفع قرار دارد و فضای اطراف آن سرسبز است که زائران برای استراحت استفاده می‌کنند. این فضای باز و محوطه اطراف بنا که به‌شکل کوهستانی است، بخش سیاحتی امامزاده پیرغیب را تشکیل می‌دهند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا