اخبار کرمان

انتقاد رئیس کل دادگستری استان کرمان از دفاتر اسناد رسمی

رئیس کل دادگستری استان کرمان، گفت: دفاتر اسناد رسمی نتوانستند وظیفه خود را به‌درستی در ثبت اموال منقول و غیرمنقول انجام بدهند و نتیجه آن تشکیل پرونده‌های فراوان در دستگاه قضایی شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، حجت‌الاسلام والمسلمین ابراهیم حمیدی صبح امروز در آیین افتتاحیه نخستین دوره کارآموزی سردفتران اسناد رسمی ویژه پذیرفته شدگان آزمون سردفتری استان کرمان، با تسلیت  ماه محرم و شهادت امام حسین علیه السلام و یاران وفادار ایشان، اظهار داشت: وجود دفاتر اسناد رسمی برای دستگاه قضایی پراهمیت است و دفاتر اسناد رسمی قدمتی قریب به 100 سال دارند.

وی با بیان اینکه متاسفانه به‌ دلایل مختلف، این دفاتر نتوانستند وظیفه خود را به‌درستی در ثبت اموال منقول و غیرمنقول انجام بدهند، گفت: نتیجه آن نابسامانی‌های ملکی و ثبتی، اختلافات حقوقی و تشکیل پرونده‌های فراوان در دستگاه قضایی شده است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان عنوان کرد: مردم تا حدودی با دفاتر اسناد رسمی آشنا هستند، اما باید فرهنگ‌ الزام به ثبت رسمی معاملات ترویج شود و قوانین و مقررات به‌گونه‌ای وضع شود تا معاملات اموال غیرمنقول در دفاتر اسناد رسمی انجام شود.

وی با تاکید بر پررنگ شدن عدالت با قانون الزام به تنظیم سند رسمی معاملات ادامه داد: زمانی که فردی معامله‌ای انجام می‌دهد باید مطمئن باشد که کلاهبرداری و جعل اتفاق نیفتاده است یا فردا دعوایی علیه وی در دستگاه قضایی مطرح نمی‌شود.

حمیدی با تاکید بر لزوم گنجاندن قانون الزام به تنظیم اسناد رسمی معاملات در دوره‌های کارآموزی سردفتران بیان کرد: همچنین لازم است قضات به این قانون جدید مسلط باشند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان، افزود: توسعه دفاتر اسناد رسمی می‌تواند امنیت معاملات را تضمین کند و با پیاده‌سازی این قانون مردم می‌توانند با خیال راحت در این سامانه معاملات خود را انجام دهند‌.

سیدمهدی هاشمی، مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان نیز در این مراسم با بیان اینکه فراگیر نشدن فرهنگ ثبت رسمی به مشکلات زیادی در نظام حقوقی و قضایی و ورود حجم عظیمی از پرونده‌ها به محاکم دادگستری منجر شده است، اظهار داشت: دفاتر اسناد رسمی سنگر دفاع از حقوق مدنی اشخاص است و جایگاه ویژه‌ای در نظام حقوقی و ایجاد بهداشت حقوقی و امنیت معاملاتی در جامعه دارد.

وی با بیان اینکه فراگیر نشدن فرهنگ ثبت رسمی به مشکلات زیادی در نظام حقوقی و قضایی و ورود حجم عظیمی از پرونده‌ها به محاکم دادگستری منجر شده، افزود: چاره حل این معضل در گام نخست، اتمام حدنگاری است و در مرحله بعد باید فرهنگ ثبت رسمی در جامعه نهادینه و زیرساخت لازم از جمله توسعه دفاتر اسناد رسمی محقق شود.

مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان کرمان، گفت: دفاتر اسناد رسمی به عنوان بازوهای سازمان ثبت هستند و اسناد تنظیمی در دفاتر اسناد رسمی باید منطبق با قوانین و شرع باشد و تلاطم‌های اقتصادی زندگی، نباید سلامت کار سردفتران را تحت‌الشعاع قرار دهد.

محمدباقر اسلامی، معاون منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری کل استان کرمان نیز در این آیین با بیان اینکه ۱۲ عنوان درسی در این دوره کارآموزی در نظر گرفته شده است، اظهار داشت: کارآموزان در این دوره ۱۵۰ ساعت آموزشی، را می‌گذرانند که تقریباً یک دوره کامل آموزشی محسوب می‌شود.

معاون منابع انسانی و امور فرهنگی دادگستری کل استان کرمان با اشاره به اینکه تقریباً ۷۰ درصد کارآموزان خانم و ۳۰ درصد آقا هستند، بیان کرد: دوره کارآموزی مذکور 6 ماهه است و اساتیدی از دانشگاه، قضات و کانون سردفتران دروس این دوره را تدریس خواهند کرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا