اخبار کرمان

انجام غربالگری‌های رایگان و با هزینه پایین در مراکز بهداشتی کرمان

معاون علوم پزشکی کرمان گفت: اکثر غربالگری‌ها در ارتباط با بیماری‌های غیرواگیردار است که به صورت تقریباً رایگان و با هزینه پایین در مراکز بهداشتی انجام می‌شود.

وحیدرضا برهانی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمان، با اشاره به اهمیت غربالگری و تشخیص به موقع بیماری‌ها، اظهار داشت: به طور کلی چند سطح پیشگیری مرتبط با سلامت را داریم که مرحله اول آن پیشگیری آغازین است را داریم که فشار خون از جمله این موارد است.

وی با بیان اینکه پیشگیری سطح دوم معمولاً در حیطه غربالگری و تشخیص زودهنگام بیماری‌ها است و مرحله سوم درمان‌های تخصصی و توانبخشی را شامل می‌شود، ادامه داد: غربالگری سنین مختلف را شامل می‌شود و از دوران جنینی تا سنین پیری و سالمندی بحث غربالگری را داریم.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه ۳۰ درصد افراد مبتلا به فشار خون اطلاعی از بیماری خود ندارد و در این موارد غربالگری سلامت بسیار اهمیت دارد، افزود: در پویش دیابت و فشار خون که چند ماه پیش اجرا شد، چندین هزار بیمار دیابتی و فشار خونی در سطح استان کرمان تشخیص داده شد که از بیماری خود اطلاعی نداشتند.

وی با بیان اینکه غربالگری در واقع شناسایی مشکلاتی است که در آینده دور یا نزدیک تبدیل به بیماری می‌شود، ادامه داد: این غربالگری‌ها منجر به مداخله زودتر از موعد شده، هم رنج بیماری کاهش پیدا می‌کند و هم با درمان مناسب‌تر و به موقع کاهش مرگ و میر را داریم.

برهانی‌نژاد با اشاره به اینکه کودکان در بدو ورود به مدرسه غربالگری شده و باید کارت سلامت دریافت کنند، بیان کرد: از بعد از حدود 40 سال توصیه می‌شود که هر سه سال یکبار و در دوره سالمندی هر سال این غربالگری‌ها انجام شود.

وی با بیان اینکه اکثر این غربالگری‌ها در ارتباط با بیماری‌های غیرواگیردار مانند، فشار خون، دیابت و انواع سرطان‌ها است، گفت: غربالگری‌ها به ویژه بعد از 40 سال به صورت تقریباً رایگان و با هزینه پایین در مراکز بهداشتی انجام می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: غربالگری‌های سطح اولیه نیاز به آزمایشات خاصی ندارد، مگر در افرادی که مشکوک به بیماری خواصی باشند و برای غربالگری عمیق‌تر و پایش‌های دقیق‌تر ارجاع داده می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه در کشور ما در آماری که در مراجعه به مراکز بهداشت داریم نشان می‌دهد که آقایان به ویژه برای گروه‌های سنی پایین 40 سال توجه کمتر به سلامت خود دارند، گفت: این موضوعات باعث می‌شود که ‌دولت‌ها یکسری مداخلات همگانی داشته باشند و اهمیت غربالگری به اندازه‌ای زیاد است که در برخی از کشورها اجباری است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا