بمگردش و تفریح در بم

بازار بزرگ بم

بازار بزرگ بم

این بازار یکی از جاهای دیدنی بم است که در خیابان آیت‌الله کاشانی قرار دارد.

قدمت بازار بزرگ بم 

از آنجایی که شهر بم، از لحاظ تجاری، موقعیت جغرافیایی مطلوبی داشت و در مسیر جاده ابریشم قرار گرفته بود، احوال بازرگانی و اقتصادی آن بر وفق مراد بود. بم، شهری تاریخی است و می‌دانیم که در آن، بناهای مهمی از دوره ساسانیان به جای مانده است. بازار های قدیمی نیز از حکومت‌ها، سلسله‌ها و دوره‌های مختلف به امروز رسیده‌اند. محله بازار بم از بازارهای متنوعی تشکیل شده است که مربوط به دوران تاریخی مختلف (صفویه، زندیه، قاجار، پهلوی) است. بناهای تاریخی زیادی در بم وجود دارد که از سلسله صفوی به یادگار مانده‌اند. همه ما می‌دانیم که دوران صفوی دوره درخشان معماری و شهرسازی بود. بازار سرپوشیده بم یکی از مجموعه‌های بازار بم است که در بازسازی آن، به حفظ شکل سنتی توجه شد.

هنر، سنت و فرهنگ را در راه‌ها و حجره‌های بازارهای سنتی بجویید. این بازار هم برای اهالی شهر و هم برای مسافرانی که به دنبال سوغات می‌گردند، مناسب است. این منطقه، یکی از جاهای دیدنی بم محسوب می‌شود. ناگفته نماند که مرمت برخی از بازارهای بم همچنان ادامه دارد. منطقه بازار مرکز شهر بم، به‌طور کلی از چند بازار تشکیل شده است که در نزدیکی هم قرار دارند و بازار سرپوشیده نیز بخشی از آن است. در این بازار انواع مغازه‌ها و فروشگاه‌ها، از عطاری و لحاف‌دوزی و مسگری تا لباس‌فروشی و صنایع‌دستی و طلافروشی به چشم می‌خورد.

نمای مرکز خرید اطلس، سازگار با بافت شهر است. این مجموعه چهار طبقه دارد و فضای داخلی، به سبکی مدرن ساخته شده است. مرکز خرید اطلس از امکانات رفاهی جذابی نیز برخوردار است.

عکس کارخانه حناسایی بم
کارخانه حناسایی در دوره اول حکومت پهلوی در شهر بم احداث شد. این کارخانه حناسایی یک محل تاریخی دیدنی است.

فعالیت بازار سنتی سرپوشیده بم | رستاخیز پس از زلزله
بعد از زلزله سال ۱۳۸۲بسیاری از بناها، از جمله این بازار، تخریب شدند. این بنایی که اکنون وجود دارد، بر ویرانه‌های بنایی کهن ساخته شد و سعی شد تا به حال‌و‌هوای قدیمش نزدیک باشد. این بازار سرپوشیده راه‌اندازی شده‌ است و دادوستد در آن‌ صورت می‌گیرد.

 

بازار بزرگ بم

بازار بزرگ بم

بازار بزرگ بم

بازار بزرگ بم

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا