اماکن تاریخی سیرجانسیرجان

بازار تاریخی سیرجان

بازار تاریخی سیرجان

بازار سیرجان ۱۵۰ سال است که داد‌وستد اهالی شهر و تجار را نظاره‌ می‌کند، از چرب‌زبانی‌ها آن‌ها گرفته تا چانه‌زنی‌ها را می‌شنود و همه را درون خود نگاه می‌دارد. این بازار به‌دلیل موقعیت مرکزی همچنان به‌عنوان یکی از مراکز خرید و جاهای دیدنی سیرجان به شمار می‌آید؛ مکانی اید‌ئال برای تماشای تاریخ و معماری، تجربه فرهنگی و خرید سوغاتی.

تاریخچه بازار سیرجان
احتمالا قدمت اولین بازار سیرجان (بازار کهنه) به دوره قاجار بازمی‌گردد و در زمان سلطنت محمد شاه قاجار احداث شده است. در سال ۱۳۳۲ شمسی، بازار را مورد مرمت و بازسازی قرار دادند که این کار توسط معمار خوش‌سلیقه سیرجانی، استاد غلام عباس معماریان، انجام گرفت. به‌دلیل موقعیت مناسب در مرکز شهر، این بازار با عمری بیش از یک قرن، همچنان پابرجا است و محل داد‌و‌ستد به شمار می‌رود.

بازار سیرجان کجاست؟
بازار سیرجان در مرکز شهر قرار دارد. وقتی وارد خیابان امام خمینی می‌شویم، کمی جلوتر از بازار جدید کوثر، سمت راست خیابان دو بازار را مجاور یک‌دیگر مشاهده می‌کنیم که به بازارهای نو و کهنه معروف هستند. این دو بازار به بازارهای جنبی راه دارند.

آدرس: استان کرمان، سیرجان، خیابان امام خمینی

بخش‌های بازار سیرجان
بازار کهنه
با ورود به بازار قدیمی سیرجان (بازار کهنه)، بوی دواهای عطاری‌ها به مشام می‌رسد. سقف‌های گنبدی بازار با تابش پرتوهای آفتاب از نورگیرهای سقف، جلوه خاصی به این بازار قدیمی می‌دهد. مغازه‌های این بازار بیشتر شامل عطاری‌ها و شیرینی‌فروشی‌ها می‌شود.

بازار نو
انتهای بازار کهنه به بازارچه‌ای می‌خوریم که به بازار نو و میدان نخودبریزی راه دارد. در این بازار بیشتر پارچه‌فروشی و طلافروشی را می‌بینیم. شکل و شمایل بازار نو مانند بازار کهنه است، با این تفاوت که از بوی عطاری‌ها خبری نیست و کمی هم باریک‌تر از بازار کهنه است.

بازار آقا ابراهیم
در انتهای بازار نو به بازارچه‌ای می‌رسیم که به انتهای بازار کهنه و بازار آقا ابراهیم متصل می‌شود. از همین بازارچه وارد بازار آقا ابراهیم می‌شویم. این بازار و بازار کهنه و نو موازی یکدیگر هستند. در بازار آقا ابراهیم گلیم‌های قدیمی و فرش‌های مختلف فروخته می‌شود. این بازار به کاروانسرای سیرجان راه دارد.

بنای تاریخی بازار سیرجان

بازار کلاه مال‌ها
در ابتدای بازار کهنه (سمت چپ) راهروی باریکی به چشم می‌خورد که روزگاری محل کسب کلاه‌مال‌ها بوده است و در حال حاضر رونقی ندارد. مسجد کلاه مال‌ها (مسجد امام جعفر صادق (ع)) در سمت راست همین بازار قرار دارد. از تاریخ ساخت مسجد بیش از یک قرن می‌گذرد.

بازار کچکو
در اواسط بازار کهنه، سمت راست بازارچه‌ای‌ است معروف به بازار کچکو (بازار کوچولو). این بازارچه دو بازار نو و کهنه را به هم متصل می‌کند و محل کسب بزازها است.

بازار یهودی‌ها
بازار دیگری از بازار کهنه منشعب می‌شود که به بازار عباس دارابی و یهودی معروف بوده است. بازار یهودی‌ها به نام بازار جودا (جهودها)، بازار ملاهارون یهودی و بازار دارابی و بعضا بازار کاشی‌گرها نیز خوانده می‌شود. البته به‌دلیل تخریب بخشی از بازار، محل دقیق آن و راهروی متصل معلوم نیست. در حال حاضر یکی دو مغازه خزازی و اجناس پلاستیکی در آن فعالیت دارند و راهرویی است به طرف پارکینگ و بازار آقا ابراهیم.

بازار سیرجان کجاست | عکس + آدرس و هر آنچه پیش از رفتن باید بدانید - کجارو

بازار سیرجان کجاست | عکس + آدرس و هر آنچه پیش از رفتن باید بدانید - کجارو

مراکز خرید سیرجان؛ از بازارهای سنتی تا مراکز خرید مدرن - کجارو

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا