اخبار کرمان

بخش اعظمی از میراث فرهنگی استان کرمان در تملک اوقاف است

مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان با بیان اینکه کمبود اعتبارات حفاظت از میراث فرهنگی کرمان را در وضعیت اضطرار قرار داده، گفت: بخش اعظمی از میراث فرهنگی و ابنیه تاریخی کرمان در تملک اوقاف است.

سعید شاهرخی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمان، با بیان اینکه هفته میراث فرهنگی از 29 اردیبهشت‌ماه آغاز شده و تا 4 خردادماه ادامه دارد، اظهار داشت: این هفته با شعار مشارکت مردمی و مسئولیت اجتماعی برگزار می‌شود.

وی بیان کرد: در این هفته برنامه‌ها متعددی و متنوعی در حوزه معاونت میراث فرهنگی با دستگاه‌های مختلف دولتی، سمن‌ها و تشکل‌های مردم نهاد، رسانه‌ها و مطبوعات، دانشگاهیان و موسسات علمی و پژوهشی برنامه‌ریزی شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان با اشاره به اینکه نشست با خیرین حوزه میراث فرهنگی و نشست با مدیرکل اوقاف و امورخیریه استان کرمان از دیگر برنامه‌های این هفته است، بیان کرد: بخش اعظمی از میراث فرهنگی و ابنیه تاریخی کرمان در تملک اوقاف است.

وی به وضعیت بناهای تاریخی استان کرمان و نگهداری از آنها نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به گستردگی استان کرمان و پراکندگی و تراکم و تنوع بالای بناهای میراث فرهنگی در این استان، آنچه از نظر اعتبارات و مسائل مالی در اختیار اداره کل استان کرمان قرار می‌گیرد نگهداری از این آثار را همیشه در وضعیت اضطرار قرار داده است.

شاهرخی با بیان اینکه استان کرمان یک استان حادثه‌خیز چه در بحث زلزله و دیگر بلای طبیعی است، ادامه داد: حفاظت و نگهداری از بناهای تاریخی و میراث فرهنگی استان کرمان وضعیت خوبی ندارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان بیان کرد: در این راستا با توجه به شعار امسال هفته میراث فرهنگی دست خود را به سمت مردم، نهادها، سمن‌ها و خیریه‌ها دراز کردیم و امیدواریم که با هم‌افزایی و تدبیر مناسب بتوانیم حفاظت و صیانت بهتری از بناهای تاریخی و میراث فرهنگی استان کرمان داشته باشیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا