بردسیراماکن تاریخی بردسیر

بهادرالملک در بردسیر

بهادرالملک در بردسیر

شهرستان بردسير بيش از هفت هزار سال پیشینه تاریخی دارد و از آثار قديمی نیز برخوردار است. این شهرستان در ۶۰ کیلومتری كرمان قرار دارد. یکی از جاذبه های تاریخی شهرستان بردسیر، خانه تاریخی بهادرالملک است که توسط سرتیپ عبدالمظفرخان معروف به بهادرالملک در روزگار قاجار ساخته شده است.

خانه بهادرالملک همانند دیگر ابنیه دوره قاجار با نقشه‌ی حیاط مرکزی و فضاهای اطراف بنا نهاده شده است، در جبهه شمالی حیاط، سه دری و در جبهه جنوبی، تالار وسیعی قرار گرفته است که سایر فضاهای شرقی و غربی که شامل انبارها، اتاقهای خدمه و مطبخ می ‌باشد، در خدمت فضای اصلی خانه بوده است. ازجمله بخش‌ های جالب این بنا علاوه بر تالار بزرگ آن، انبارهایِ طبقه فوقانی جهت ذخیره موادغذایی و برجِ خشتی این خانه است که بخش تحتانی آن به صورت محل گذر عموم است.

شهرستان بردسير از بناهای تاریخی کمی برخوردار است و برخی ارگان ها و نهادهای ديگر به ساخت و ساز در مجاورت اين بنا پرداختند كه به منظر فرهنگی آن آسيب زده است. با ساخت و سازهای جديد در حريم این خانه، این بنا با تخریب بیشتری مواجه شده است که خطر جدی فروريختن و خروج از ليست آثار ثبت ملی آن را تهدید می کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا