اخبار کرمان

بیش از ۲۸۰۰ اخطار به ساختمان‌های ناایمن کرمان داد شد

دبیر ستاد بحران شهرداری کرمان، گفت: از ابتدای امسال بیش از ۲ هزار و ۸۶۰ اخطار به ساختمان‌های ناایمن در حوزه شهری کرمان داده شده و هشت ساختمان پلمب شده است.

محمدرضا عسکری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمان، با اشاره به اینکه مبحث ناایمن و ناپایدار بودن ساختمان‌ها مبحث نویی نیست، اظهار داشت: با توجه به اتفاقاتی که چند سال قبل در کشور رخ داده است، دستگاه‌های نظارتی و کنترلی کشور در حوزه ساختمان‌ها نسبت به این مسئله حساس‌تر شدند.

وی با بیان اینکه در این راستا جلسات و کارگروه‌هایی در استان کرمان در بحث نظارت و کنترل تشکیل شده تا دستگاه‌های مربوطه در این حوزه موظف‌تر باشند، گفت: در این ارتباط قوانینی از قبل داشتیم که از جمله مهمترین آنها می‌توان به قوانین و مقررات ملی ساختمان که آیین‌نامه 2008 اعلام کرده اشاره کرد که تاکید شده هر شخص یا پیمانکاری که قرار است در حوزه ساخت و ساز اقداماتی انجام دهد باید این ضوابط را رعایت کند.

دبیر ستاد بحران شهرداری کرمان با اشاره به اینکه هر چه جمعیت ما بیشتر شود به تبع آن ساختمان‌های با تراکم بالاتر ساخته می‌شود، افزود: به این علت هم در حوزه ایمنی ساختمان‌ها باید مراقبت‌هایی انجام شده‌ و هم از قبل پیش‌بینی‌های لازم برای آن انجام شود.

وی با بیان اینکه یکی از این موارد در بحث ساخت و ساز، نوع سازه و متریال و نظارتی است که انجام می‌شود، گفت: مورد دوم در حوزه زیرساخت یا بحث زیرین است که مربوط به زمین، شرایط و پایداری و یا ناپایداری زمین براساس بار و سازه‌ای است که روی آن قرار می‌گیرد.

عسکری با اشاره به اینکه این حوزه شامل مواردی چون گسل و سستی زمین به دلیل فرونشست و فرو ریزش، زلزله و گودبرداری غیراصولی است که برخی از آن انسان ساخت است و برخی نیز مانند زلزله طبیعی هستند، بیان کرد: همه این موارد قابل پیشگیری است.

دبیر ستاد بحران شهرداری کرمان با بیان اینکه حوزه نظارت شامل دستگاه‌هایی چون شهرداری، راه و شهرسازی و بنیاد مسکن است، ادامه داد: اخیراً قوه قضائیه هم در این حوزه ورود کرده و کارگروهی در این بخش دارد.

وی با اشاره به چک لیستی که از سوی مجلس شورای اسلامی و وزارت کشور به استان‌ها به ویژه کلانشهرهایی که ساختمان‌های بلندمرتبه دارند ابلاغ شده، گفت: در این چک لیست تعریف شده که ساختمان‌ها با چه وضعیت و شرایطی باید باشند و کاربری ساختمان‌ها با توجه به تراکم و جمعیتی که دارند، چه باید باشد.

عسکری با بیان اینکه عواملی مانند قدمت بالای بنا، ساخت و سازهای غیراصولی، تغییر کاربری‌های و غیره می‌تواند در شدت و حدت حادثه اثرگذار باشند، افزود: از طرف دیگر عدم رعایت اصول 22 گانه مبحث مقررات ملی ساختمان در این زمینه موثر است.

وی بیان کرد: دستگاه‌هایی مانند شهرداری، راه و شهرسازی، سازمان نظام مهندسی، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و دستگاه‌های بالادستی مانند استانداری، فرمانداری و دادگستری پیگیری هستند که آیین‌نامه و ضوابط اصولی در ساخت و سازها اجرا شده و ساختمان‌هایی که قدمت بنا دارند و از شرایط اولیه خارج شده‌اند در حوزه پیشگیرانه به مالکان، مسئولان و مدیران حقیقی و حقوقی آنها اخطارهایی داده شود که استحکام بنای خود را افزایش داده، از شرایط غیرایمن خارج کنند و ایمنی را به این ساختمان‌ها بازگردانند.

دبیر ستاد بحران شهرداری کرمان با اشاره به اینکه سال قبل جلساتی را در این ارتباط با معاون استاندار کرمان داشتیم، گفت: سال قبل ۱۸۳ ساختمان ناایمن تنها در شهر کرمان شناسایی شد که به مالکین آنها اخطار داده شده و حتی ۷ ساختمان پلمب شده است که اغلب آنها ساختمان‌های دولتی بودند.

وی با بیان اینکه در این حوزه هم قانونگذار قوانین را به‌خوبی تعریف کرده، دستگاه‌های مسئول در این حوزه به خوبی ورود کردند و کنترل به موقع ساختمان‌ها انجام می‌شود، افزود: از ابتدای امسال تاکنون بیش از 2 هزار و 860 اخطار به ساختمان‌های ناایمن در حوزه شهری از نظر دستگاه‌های نظارتی، سازمان نظام مهندسی و شهرداری و غیره داده  شده است.

دبیر ستاد بحران شهرداری کرمان با اشاره به اینکه از این تعداد تاکنون هشت ساختمان پلمب شده است، ادامه داد: چند ساختمان که ساختمان‌های مهمی هستند نیز گاهی مرمت خود را انجام می‌دهند.

عسکری با بیان اینکه در این حوزه اولویت با ساختمان‌ها بلندمرتبه به ویژه ساختمان‌های بالای چهار طبقه است که از جمعیت آماری بیشتری نسبت به دیگر ساختمان‌ها برخوردار هستند، گفت: ساختمان‌های عمومی، دولتی، بیمارستان‌ها، مدارس و دانشگاه‌ها در اولویت هستند.

وی با اشاره به اینکه براساس چک لیست نمره‌ای به ساختمان داده می‌شود، افزود: ساختمان‌هایی که حائز این نمره نباشد و حد نصاب نمره را کسب نکنند از عملکرد آنها جلوگیری شده و پس از آن پلمب می‌شوند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا