اخبار کرمان

تشکیل ۵ پرونده تخلفات انتخاباتی در استان کرمان

رئیس کل دادگستری استان کرمان از تشکیل ۵ پرونده جرائم انتخاباتی در استان خبر داد و گفت: گزارشات واصله از تخلفات نامزدهای انتخاباتی به شورای نگهبان ارسال می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان ، حجت‌الاسلام ابراهیم حمیدی در همایش امروز اعضای هیئت‌های نظارت انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری استان کرمان که با حضور حجت الاسلام و المسلمین علیدادی سلیمانی امام جمعه و نماینده ولی فقیه در استان برگزار شد با تبریک چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و آغاز دهه فجر اظهار داشت: مردم بصیر، فهیم و مومن ایران اسلامی با حضور باشکوه در انتخابات ،نقشه های شوم دشمنان را خنثی خواهند کرد.

وی با بیان اینکه یکی از بزرگترین امتیازات و شاخص‌های افتخار آمیز نظام مقدس جمهوری اسلامی برگزاری انتخابات‌های مستمر با حضور پرشور مردم بوده است که نمادی از مردم سالاری دینی است، گفت: با نگاهی به تاریخ انقلاب‌های جهان شاهد این بودیم که نوع انقلاب اسلامی در ایران در سطح جهان شاخص و منحصر به فرد بود به گونه‌ای که در مدت کمتر از دوماه مردم پای صندوق‌های رای آمدند و نوع نظام حاکم را با همه پرسی انتخاب کردند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه مردم در آن زمان در رفراندم با رای بالا نظام مقدس جمهوری اسلامی را ترجیح دادند و بعد از آن با انتخابات دیگر که در کشور برگزار شد تا شکل و ساختار نظام اسلامی شکل گرفت، خاطرنشان کرد: یکی از ویژگی‌ها و افتخارات جمهوری اسلامی این است که حتی یک روز نیز انتخابات به تعویق نیفتاده است، مسئولین انتخابات را بنحو سالم برگزار کردند و مردم نیز پای صندوق‌ها آمده‌اند.

وی با اشاره به اینکه امروزه با وجود یاوه گویی‌های دشمنان در خارج از کشور همچنان انتخابات در جمهوری اسلامی ایران با درصد مشارکت بالا برگزار می‌شود، گفت: در قانون جدید انتخابات که به‌روزرسانی شده است و امروز خط قرمز همگان باید رعایت قانون انتخابات باشد.

حمیدی با بیان اینکه قانون انتخابات نیز مانند بقیه قوانین دست نوشته بشری دارای نقاط ضعفی است اما بهر حال قانون انتخابات فصل الخطاب مجریان و ناظرین انتخابات است، افزود: در قانون انتخابات، شرح وظایف تکالیف و مسئولیت مجریان و ناظرین انتخابات آورده شده است و همه دست اندرکاران موظف هستند مر قانون را اجرا کنند.

وی تصریح کرد: رکن اول انتخابات اجرا است، که تاکنون بسیار مطلوب و باشکوه برگزار شده است، رکن دوم انتخابات نظارت است که همان چشم بینا و بصیر نظارتی شورای نگهبان و دستگاه قضائی است که بر روند انتخابات نظارت می‌کنند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با بیان اینکه امروز شبکه نظارتی کامل براساس قوانین و مقررات شکل گرفته است و شورای نگهبان وظیفه نظارت بر انتخابات را به نحو مطلوب به مانند سال‌های پیش انجام می‌دهد، ادامه داد: برای دست‌یابی به چهار راهبرد تعیین شده به وسیله مقام معظم رهبری بایستی امر نظارت بسیار صحیح و طبق موازین قانونی انجام شود.

وی ادامه داد: نوآوری در قانون جدید این است که ناظران شورای نگهبان به‌عنوان ضابطین قوه قضائیه انتخاب شدند و با این قانون جدید ناظرین می‌توانند به عنوان ضابط خاص گزارشات را به سیستم قضایی ارسال کنند.

حمیدی با بیان اینکه در قانون جدید انتخابات یکی از وظایف قوه قضائیه آموزش ضابطین و صدور کارت برای ناظرین، تشکیل ستادهای پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی است، گفت: با برگزاری جلسات توجیهی و آموزشی برای نامزدهای انتخابات و ستادهای انتخاباتی از وقوع بسیاری از تخلفات انتخاباتی پیشگیری شده است.

وی با بیان اینکه تاکنون ۵ جلسه ستاد پیشگیری از جرائم انتخاباتی و ۴۴ مصوبه در ستاد مرکزی انجام شده است، در تمام شهرستان ها این ستاد تشکیل شده و ۳۴ جلسه برگزار شده است، افزود: در حال حاضر ۵۲ شعبه ویژه رسیدگی به جرائم انتخاباتی در استان راه‌اندازی شده است.

رئیس کل دادگستری استان کرمان اظهار داشت: اولویت دستگاه قضایی استان پیشگیری و آموزش نامزدها و طرفداران آنها است، اما طبق قانون اگر جرم انتخاباتی ثابت شود قوه قضائیه در جهت برخورد با تخلفات انتخاباتی قاطعانه برخورد خواهد کرد.

وی گفت: تاکنون ۵ پرونده جرائم انتخاباتی در استان کرمان در حال رسیدگی است و گزارشات واصله از تخلفات نامزدهای انتخاباتی به شورای نگهبان ارسال می‌شود.

حمیدی با تاکید بر برگزاری یک انتخابات سالم و رقابتی ،گفت: قریب به۵۸ جرم مربوط به انتخابات در قانون پیش بینی شده است و در صورت ارتکاب نامزدها یا طرفداران آنها به یکی از این جرائم، حتما پس از تشکیل پرونده قضائی، به جرائم بدون اغماض رسیدگی خواهد شد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا