بماماکن تاریخی بم

تل آتشین دارستان بم

تل آتشین دارستان بم

تل آتشین دارستان بم که یکی از جاهای دیدنی بم در استان کرمان است در ۳۰ کیلومتری شرق ارگ قدیم بم قرار دارد. استان کرمان آثار تاریخی ارزشمندی مانند ارگ بم دارد که با قدمتی دو هزار و پانصد ساله بزرگترین بنای خشتی در جهان است و به ثبت رسیده است. تل آتشین دارستان نیز تپه ای باستانی است و همانطور که گفتیم در ۳۰ کیلومتری شرق ارگ قدیم بم قرار گرفته است. تل آتشین دارستان بم در کرمان قدمتی ۷ تا ۹ هزار ساله دارد. یکی از روستا های اولیه و پیش از سفال یا بی سفال در جنوب شرق ایران شناخته می شود. این روستا در زمان اوج خود خالی از سکنه می شود. دلیل این امر هنوز برای باستان شناسان مشخص و شناخته شده نیست. اولین تحقیقات و کاوش های باستانی و باستان شناسی در تل آتشین دارستان در دهه ۵۰ انجام شد.

آثار کشف شده

از آثار کشف شده در این تپه ی باستانی می توان به این موارد اشاره کرد: خانه های خشتی، ابزار های فلزی، سفال، ابزار های سنگی، پیکرک های گلین و… . یکی از کشفیات بسیار جالب در این مکان هسته نیم سوخته ی خرمایی است که رشد این نوع درخت را در ۳۵۰۰ سال ق.م در شهر بم نشان می دهد. این تمدن بسیار حیرت انگیز در حاشیه ی رودخانه ی پشت رود بم شکل گرفته بوده است. نشان دهنده ی حوزه ی فرهنگی هلیل رود می باشد. شاید جالب باشد بدانید باستان شناسان آثاری از دوره ی نوسنگی تا مفرغ را در تپه تل آتشین بم کشف کرده اند.

نشانه هایی که از دوران نوسنگی کشف شده به هزاره ی هفتم قبل از میلاد مسیح می رسد. نشانه های دیگری از این دوران در فلسطین وجود دارد که از جمله تفاوت های آن با آثار به دست آمده در بم می توان به این نکته اشاره کرد. که وجود سفال در منطقه ی دارستان تایید شده ولی در فلسطین سفال یافت نمی شود. در رابطه با متروک شدن و خالی از سکنه شدن تل آتشین دارستان داستان ها و باورهای بسیاری وجود دارد.

نحوه دسترسی
آدرس تل آتشین دارستان بم: استان کرمان، ۳۰ کیلومتری شرق ارگ بم

تل آتشین دارستان بم

تل آتشین دارستان بم

تل آتشین دارستان بم

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا