اخبار کرمان

ثبت ۶ اثر ناملموس کرمان در فهرست آثار ملی کشور

ثبت ۶ اثر ناملموس کرمان در فهرست آثار ملی کشور

تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۴۰۲

به گزارش خبر گزاری صداوسیما مرکز کرمان مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کرمان گفت: این آثار شامل آیین عاشوری استان کرمان، آیین احیای شب عاشورا طغرالجرد کوهبنان، غذای فسنجون پسته رفسنجان و انار، کشک‌مغز پسته و فن تهیه غذای پختو تهیه شده از گیاه هریشو رفسنجان و فن تهیه شیره خرما شهرستان‌های جنوبی کرمان می شود.

شاهرخی افزود: این آثار در کنار ارزش فرهنگی‌شان می‌توانند موجب جذب گردشگران و بهره اقتصادی شهرستان‌های مختلف استان کرمان شوند و مشارکت جوامع محلی و دستگاه‌های دولتی علاقمند رسیدن به این هدف را آسان‌تر می کند.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کرمان تصریح کرد: تلاش شده در ثبت آثار ناملموس اداره‌کل میراث‌فرهنگی اصالت و هویت تکنیک‌ها، روش‌های تهیه و به آماده‌سازی این آثار شود.

کرمان با ۱۰ اثر ثبت جهانی، بیشترین آمار آثار ثبت جهانی کشور را در بین استان ها به خود اختصاص داده است.

ارگ بم (بزرگترین سازه خشتی جهان)، روستای دست‌کَند میمند با چندهزار سال قدمت، باغ زیبای شازده یا شاهزاده ماهان با ویژگی های منحصر به فرد باغ و معماری عمارت آن، دشت کویر لوت که قدیمی ترین درفش جهان از این کویر در منطقه شهداد به دست آمده و سه قنات «گوهرریز» جوپار در شهرستان کرمان، «اکبرآباد» و «قاسم آباد» در شهرستان بم، کاروانسراهای گنجعلیخان کرمان و چاه کوران راور و نیز روستای دارستان سیرجان و این شهرستان به عنوان خاستگاه بافت گلیم شیرکی سیرجان از آثار ثبت جهانی استان کرمان به شمار می روند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا