اخبار کرمان

حل مشکلات جامعه در گرو ترویج معروف‌ها است

امام جمعه کرمان، گفت: حل مشکلات جامعه در گرو ترویج معروف‌ها است و اگر امر به معروف و نهی از منکر به صورت دقیق پیاده شود، مشکلی در جامعه نخواهد ماند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن علیدادی سلیمانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمان، با تسلیت آغاز ماه محرم، اظهار داشت: به همین مناسبت آغاز هفته امر به معروف و نهی از منکر را داریم؛ امر به معروف و نهی از منکر دو فریضه ارزشمند الهی هستند که ترویج این فرهنگ در جامعه بسیار اهمیت دارد.

وی با بیان اینکه به فریضه مهم امر به معروف و نهی از منکر در متون روایی ما هم تاکید شده و یکی از ریشه‌های نهضت امام حسین علیه‌السلام به صراحت خود آن حضرت امر به معروف و نهی از منکر است، ادامه داد: جامعه باید به سمتی برود که همه کسانی تکلیف دارند خود را مقید به ترویج معروف‌ها و جلوگیری از منکرها بکنند.

امام جمعه کرمان با اشاره به اینکه اگر امر به معروف و نهی از منکر به صورت دقیق پیاده شود مشکلی در جامعه نخواهد ماند، افزود: در این صورت است که نابه‌سامانی‌ها، ضعف‌ها و ایرادها یکی پس از دیگری در جامعه برطرف می‌شود.

وی بیان کرد: حضرت علی علیه السلام در توصیه به فرزند بزرگوارشان امام حسن مجتبی علیه السلام می‌فرمایند «امر به معروف کنید و خودتان هم به آن معروف‌ها عمل کنید؛ نهی از منکر کنید و خودتان هم از آن منکرها فاصله بگیرد».

علیدادی سلیمانی با اشاره به اینکه ما دو وظیفه مهم به عهده داریم، گفت: اولین وظیفه ما این است که جامعه را به سمتی ببریم که در آن معروف‌ها ترویج داده شود و همه نسبت به انجام معروف‌ها احساس مسئولیت کنند؛ وظیفه دیگر ما این است که تلاش می‌کنیم معروف‌هایی را در جامعه ترویج می‌دهیم خودمان به آن پایبند باشیم.

وی با بیان اینکه در کنار نهی از منکرها مسئله دیگری که اهمیت دارد این است که خود افراد از منکرها فاصله بگیرند، افزود: قبل از امر به معروف و نهی از منکر خود افراد باید به آن مقید باشند و در واقع آمران به معروف باید عاملان به معروف باشند.

امام جمعه کرمان با اشاره به اینکه جامعه‌ای که در آن از منکرها فاصله بگیرد و تحت امر معروف‌ها باشد، پیشرو است و نگاه دینی ما هم همین جامعه را برای ما ترسیم کرده ، افزود: امیدواریم جامعه به این دو فرضیه الهی توجه کامل داشته و تکلیف خود را عمل کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا