رفسنجانگردش و تفریح در رفسنجان

دره راگه رفسنجان

دره راگه رفسنجان

راگه دره‌ای منحصر‌به‌فرد است که با ورود به آن، انگار به فیلمی ماجراجویانه قدم گذاشته‌اید. رودخانه دائمی گیودری هزاره‌ها است که برای تراشیدن صخره‌هایی به این زیبایی و عظمت تلاش می‌کند. در دل تنگه که راه می‌روید، از دل صخره‌ها و آب رودخانه گیودری عبور می‌کنید. بر بلندای دره که می‌ایستید تا چشم کار می‌کند، سرزمین‌های بکر و آرام می‌بینید. بسیاری تنگه راگه را بهشتی در دل کویر می‌دانند.
تنگه راگه از مقاصد طبیعت‌گردی استان کرمان در نزدیکی رفسنجان است. این دره در حدود ۲۰ کیلومتر طول دارد و عمق آن به ۸۰ متر نیز می‌رسد. بر دیواره‌های تنگه، سنگ‌ها و ساختارهایی زیبا شکل گرفته‌اند که مانند سنگ‌های تراش‌خورده تمدن‌های باستانی به نظر می‌رسند. در کناره صخره‌های خیره‌کننده، عبور رودخانه‌ همیشه جاری گیودری از میان تنگه، راگه را به محلی الهام‌بخش تبدیل می‌کند.

راگه در کنار ژئوپارک جهانی قشم و ژئوپارک ارس، سومین ژئوپارک ایران به شمار می‌آید و علاوه بر زیبایی‌های زمینی‌اش، آسمانی پرستاره و مبهوت‌کننده دارد که آن را به محلی مناسب برای آسترتوریسم یا گردشگری نجوم تبدیل می‌کند.

حیات وحش تنگه راگه در منطقه منحصر‌به‌فرد است و پرندگانی مانند عقاب، دراج و کبک در محدوده آن حضور دارند. در طول مسیر پیاده‌روی در تنگه راگه، اگر خوش‌شانس باشید، می‌توانید حفره‌های موجود در قلب صخره‌ها را ببینید که آشیانه عقاب هستند. این دره با منطقه حفاظت‌شده بدوئیه که پناهگاه آهو در استان کرمان محسوب می‌شود، تنها چند کیلومتر فاصله دارد و وجود این‌گونه جانوری نیز در منطقه توسط افراد محلی گزارش شده است.

تنگه راگه کجاست؟
تنگه راگه در استان کرمان، رفسنجان، منطقه حفاظت شده بدوئیه قرار دارد.

مسیر دسترسی به تنگه راگه
خود را به رفسنجان برسانید و سپس وارد مسیر رفسنجان-کرمان شوید و از پل کمربندی و تابلوی روستای ناصریه عبور کنید. اندکی جلوتر فرعی را مشاهده خواهید کرد که روبه‌روی کارخانه فرمولیبدن کویر رفسنجان واقع شده است. وارد این فرعی شوید و ۱۰ کیلومتر پیش بروید تا به دره راگه برسید. مسیر فرعی پایانی در ابتدا آسفالت است؛ اما پس از مدتی خاکی خواهد شد.

بهترین زمان بازدید از تنگه راگه
تنگه راگه در منطقه‌ای کویری واقع شده است و پیمایش آن در فصل تابستان می‌تواند آزارنده باشد. از طرف دیگر فصل زمستان با افزایش میزان بارندگی، زمان مناسبی برای دره‌‌نوردی در راگه نیست. فصول بهار و پاییز اما آب‌و‌هوای به نسبت معتدل‌تری به این دره کویری می‌بخشند و سفر در این دو فصل با آرامش بیشتری همراه خواهد بود.

تفریحات تنگه راگه
رصد آسمان: دره راگه از مهم‌ترین مکان‌ها در استان کرمان برای برگزاری تورهای رصد آسمان است و تماشای آسمان کویر در شب از دیگر جاذبه‌های آن محسوب می‌شود.

دره‌نوردی: دره‌نوردی و راه‌پیمایی از ابتدایی‌ترین تفریحاتی است که می‌توان در تنگه راگه تجربه کرد. در نظر داشته باشید که برای چنین تجربه‌ای نیازمند آمادگی جسمانی و ذهنی هستید و باید وسایل لازم را همراه خود داشته باشید.

عکاسی: بدون‌شک عکاسی یکی از جذاب‌ترین تفریحاتی است که از آماتور گرفته تا حرفه‌ای، می‌توانند در دره راگه تجربه کنند. پس دوربین یا مویابل‌تان را آماده کنید و آن‌ها را دم دست بگذارید.

نکات بازدید از تنگه راگه
از آنجا که تنها چند سال از معرفی این منطقه به گردشگران می‌گذرد، برای اطمینان از صحت مسیرها حتما از راهنمایی‌های افراد محلی کمک بگیرید.
وسایل لازم را نظیر آب آشامیدنی و خوراکی خشک، لباس مناسب برای دره‌نوردی و عبور از آب، عینک و کلاه آفتابی، کفش پیاده‌روی، کمک‌های اولیه، کیسه زباله و… همراه خود داشته باشید.
از آب کف دره ننوشید؛ این آب منجر به مسمومیت مس می‌شود.
دره در روزهای توفانی و بارانی امنیت کافی را برای پیمایش ندارد؛ بنابراین پیش از حرکت، حتما از وضعیت آب‌و‌هوا مطلع شوید.
بهتر است صبح زود عازم تنگه راگه شوید تا پیش از تاریکی هوا، آن را ترک کرده باشید.
طبیعت قرن‌های بسیاری است که تمام داشته‌هایش را بی‌دریغ به ما عرضه داشته است؛ آن را پاس بداریم و از ریختن زباله (حتی موارد تجزیه‌پذیر و ته‌سیگار)، نوشتن یادگاری و وارد آوردن هرگونه آسیب خودداری کنیم.

دره راگه رفسنجان

دره راگه رفسنجان

دره راگه رفسنجان

دره راگه رفسنجان

دره راگه رفسنجان

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا