مکان های گردشگری کرمانشهر کرمان

دره شنگستان کرمان

دره شنگستان کرمان

دره شنگستان کرمان به اندازه‌ای خوش‌آب‌و‌هواست که کرمانی‌ها به آن‌ درکه کرمان می‌گویند. این دره چیزی حدود ۳۰ کیلومتر از کرمان دورتر است. به لطف این فاصله کم، حیف است که سری به کرمان بزنید و گشت‌و‌گذاری جانانه در این دره نداشته باشید. جالب است بدانید دره‌ای که از آن صحبت می‌کنیم نه‌تنها برای گردشگران معمولی جذابیت دارد، بلکه کوهنوردان حرفه‌ای هم از مصاف با آن لذت می‌برند. در اطراف این دره چندین روستا با منظره‌ای سرسبز و اهالی باصفا از گردشگران پذیرایی می‌کنند. مادر طبیعت برای این دره چیزی کم نگذاشته و رودخانه‌ای خروشان در آن جریان دارد. این رودخانه در مسیر خود از صخره‌ها می‌گذرد و آبشارهای کوچک و زیبایی را تشکیل می‌دهد.

در ۳۰کیلومتری شمال شهر کرمان، دره‌ای سرسبز وجود دارد که به آن شنگستان می‌گویند. مسیر رسیدن به این دره نسبتاً هموار است و مشکلی برای دسترسی به آن پیدا نمی‌کنید. این دره فاصله کمی با روستا وامق آباد دارد. به همین دلیل به شنگستان، دره وامق آباد نیز می‌گویند. در نتیجه برای رسیدن به دره کافی است سراغ روستا وامق آباد را از کرمانی‌ها بگیرید. پس از رسیدن به این روستا، فاصله کمی با شنگستان ندارید.

معرفی دره شنگستان
گردشگران علاقه‌مند به گشت‌‌وگذار در دره های ایران با ما هم عقیده‌اند که بسیاری از این دره‌ها، در منطقه‌هایی نسبتاً خشک و کم‌آب قرار دارند. این شرایط باعث شده تا گردشگران خوش‌ذوق، قدر دره های سرسبز را بدانند. شنگستان، دره‌ای آنچنان سرسبز نیست که تمامی قسمت‌های آن با درخت و گل پوشیده باشد. با این حال این دره به اندازه‌ای سرسبزی دارد که صفای دیده گردشگران باشد. اولین چیزی که در شنگستان خودنمایی می‌‌کند، منظره‌ای تماشایی از گل‌ها و گیاهانی مانند آلاله، بادام کوهی و بادرنج است. جالب است بدانید نظیر این منظره کمتر در اطراف کرمان پیدا می‌شود. در کنار گل‌ها و گیاهان زیبایی که به آن‌ها اشاره کردیم، باغ‌هایی پرمحصول با میوه‌هایی خوشمزه مشاهده می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم از صاحب باغ اجازه بگیرید و با خوردن این میوه‌های خوشمزه دلی از عزا در بیاورید.

زیبایی‌های شنگستان فقط به گیاهان و گل‌های این دره خلاصه نمی‌شود. چکاوک‌های خوش‌الحان بر فراز این دره در حال پرواز هستند. گاهی اوقات نیز شاهینی تیزپرواز از بالای این دره عبور می‌کند. شنگستان میش‌های پرواری دارد. گه‌گداری نیز گرگ و روباه در گوشه‌و‌کنار این دره نمایان می‌شوند. با این حال جایی برای نگرانی نیست؛ زیرا تاکنون حمله‌ای از سمت حیوان‌های وحشی در این دره به گردشگران گزارش نشده است. شنگستان، دره‌ای است که حدود ۵ کیلومتر طول دارد. آب‌و‌هوای این دره نسبت به منطقه‌های اطراف دلنشین‌تر است. به لطف این شرایط می‌توانید گوشه‌ای دنج در این دره را انتخاب کنید و بساط منقل و چای آتشی به‌ راه بیندازید.

دیدنی های دره شنگستان
شنگستان بی‌دلیل به یکی از بهترین جاهای دیدنی اطراف کرمان تبدیل نشده است. این دره را کوه‌هایی بلند فرا گرفته است. قله گهر و سیمک از قله‌های معروفی است که کوهنوردان پنجه‌درپنجه‌ آن می‌اندازند. قله گهر ۳۲۱۸ متر ارتفاع دارد. مسیر رسیدن به این قله از شنگستان می‌گذرد. از صخره‌های سربه‌فلک‌کشیده شنگستان که بگذریم، به جویبارهای روان این دره می‌رسیم. از آنجایی که هر کجا آب باشد، سرسبزی هم وجود دارد. در گوشه‌و‌کنار شنگستان درخت‌های بید مجنون و زرشک جا خوش کرده‌اند. رودخانه‌ خروشانِ این دره پس از گذر از روستای شنگستان، از صخره‌ها به پایین می‌ریزد و آبشارهای کوچک‌و‌بزرگی را تشکیل می‌دهد. منظره‌های طبیعی شنگستان به اندازه‌ای تماشایی است که هرگز از تماشای آن‌ها سیر نخواهید شد.

 دره شنگستان کرمان

دره شنگستان کرمان

دره شنگستان کرمان

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا