اخبار کرمان

در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان چه گذشت؟

شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان با موضوع ایجاد شغل در اصناف و بررسی مشکلات صادرکنندگان با حضور جمعی از مدیران و فعالان اقتصادی استان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، نود و پنجمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان با موضوع ایجاد شغل در اصناف و بررسی مشکلات صادرکنندگان صبح امروز با حضور محمدمهدی فداکار استاندار کرمان، محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، امیر حسن‌زاده معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار، سیدمهدی طبیب‌زاده رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان و جمعی از مدیران و فعالان اقتصادی استان در محل اتاق بازرگانی استان کرمان برگزار شد.

محمدمهدی فداکار استاندار کرمان در این جلسه با بیان اینکه مقررات خلق الساعه اثر جدی بر مشارکت مردم حتی در عرصه انتخابات می‌گذارد، اظهار داشت: شهرستان بم و شرق استان کرمان تک محصولی خرما است و اقتصاد مردم به این محصول وابسته است؛ اینکه تصمیماتی گرفته شود که مردم را دچار مشکل کند، قطعاً مشکل‌ساز خواهد شد.

در این جلسه سید مهدی طبیب‌زاده رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با بهبود و ارتقای رتبه فضای کسب و کار استان کرمان طی سه‌ماهه پاییز، اظهار داشت: شورای گفت‌و‌گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان در سال جاری رتبه نخست کشور را کسب کرده است و در ارتقای فضای کسب و کار با استان مرکزی به طور مشترک رتبه پنجم را به دست آوردیم.

وی با اشاره به وضع عوارض بر صادرات سنگ آهن بیان کرد: هر چه می‌گوییم، برعکس اتفاق می‌افتد و تصمیمی که در موضوع عوارض سنگ آهن گرفته شده بیش از نیمی از صادرات کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان با بیان اینکه صادرکنندگان استان کرمان نسبت به تعهد ارزی و برگشت ارز حاصل از صادرات به کشور عملکرد خوبی دارند، ادامه داد: همه تلاش ما این است شرایط اجرای پیمان‌های ارزی را فراهم کنیم.

در این جلسه امیر حسن‌زاده معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کرمان نیز با اشاره به اینکه اقتصاد کشور ما بر پایه معدن است، اظهار داشت: ما وزارتخانه تخصصی معادن و فلزات را می‌خواهیم و پیشنهاد تشکیل این وزارتخانه را داده‌ایم.

وی با بیان اینکه گفته می‌شود اقتصاد کشور نفتی و کشاورزی است، ادامه داد: اقتصاد کشور ما معدن پایه است، اما معادن در کشور ما یتیم هستند و کسی نمی‌تواند از آنها دفاع کند از این رو تشکیل وزارتخانه تخصصی معادن و فلزات باید در اولویت قرار گیرد.

محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس و نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با تبریک اعیاد شعبانیه، اظهار داشت: اقتصاد کشور باید با ادبیات علمی اداره شود.

وی با بیان اینکه سیاست‌های صادراتی اقتصاد کشور را با مشکل روبه‌رو کرده و در حال حاضر تراز تجاری غیرنفتی کشور منفی شده است، ادامه داد: کنار دولت هستیم و به دولت کمک می‌کنیم اما سیاست‌های موجود به نفع کشور نیست.

رئیس مجمع نمایندگان استان کرمان با اشاره به اینکه در سال اول دولت ۲۰ درصد تراز تجاری دولت نسبت به سال پایانی دولت قبل افزایش پیدا کرد، گفت: اما امسال این تراز منفی شده است.

وی با بیان اینکه دولت باید سیاست‌های خود را بازنگری کند، افزود: هر سیاستی که صادرات کشور را سرکوب کند، خیانت به کشور است و فرقی هم نمی‌کند چه کسی این کار را انجام می‌دهد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا