اخبار کرمان

دومین همایش ملی سیاست خارجی ایران آغاز شد

دومین همایش ملی سیاست خارجی ایران در دو محور ساختار سیاستگذاری خارجی و موضوعات سیاست خارجی ایران در دانشگاه بین‌المللی شهید باهنر کرمان آغاز به‌کار کرد.

به گزارش خبرگزاری  کرمان، دومین دوره همایش ملی سیاست خارجی ایران صبح امروز در دو محور اصلی ساختار سیاستگذاری خارجی ایران و مسائل و موضوعات سیاست خارجی ایران در تالار وحدت دانشگاه بین‌المللی شهید باهنر کرمان آغاز به‌کار کرد.

محمود غفوری رئیس دومین همایش ملی سیاست خارجی ایران در آیین آغاز به‌کار این همایش با تشکر از همراهی دانشگاه شهید باهنر کرمان برای برگزاری این همایش، اظهار داشت: به دلیل مشغله کاری که برخی سخنرانان داشتند، امکان حضور آنها در کرمان میسر نشد و به صورت الکترونیکی و برخط از سخنرانی آنها استفاده می‌کنیم.

وی با بیان اینکه بخش سیاست خارجی دانشگاه شهید باهنر کرمان در سال ۸۶ با پذیرش ۸۷ دانشجو کار خود را آغاز کرد، گفت: امروز تعدادی از دانشجویان این دانشگاه رتبه‌های عالی در سطح کشور کسب کرده‌اند و در حال حاضر 11 عضو هیئت علمی در این بخش فعالیت می‌کنند.

رئیس دومین همایش ملی سیاست خارجی ایران با اشاره به اینکه نخستین دوره این همایش در دوران کرونا برگزار شد و کاملاً برخط بود، افزود: خوشبختانه دومین دوره این همایش، امسال به صورت حضوری برگزار می‌شود و امیدوار هستیم هر ساله بتوانیم این همایش را به صورت حضوری برگزار کنیم.

وی با بیان اینکه در این همایش ۱۴۵ چکیده ارسال شد که ۱۰۷ مورد از آنها پذیرفته شده است، ادامه داد: ۸۴ مقاله نیز به این همایش ارسال شد که قرار است ۳۰ مورد از آنها چاپ شود.

حسین اکبری‌فرد، رئیس دانشگاه بین‌المللی شهید باهنر کرمان نیز در این همایش با بیان اینکه رسانه‌ها نقش مهمی در توسعه سیاست خارجی کشور دارند، اظهار داشت: بسیار خرسند هستم که همایش سیاست خارجی ایران در دانشگاه باهنر کرمان برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه بین‌المللی شهید باهنر کرمان توسط خیر گرانقدر افضلی‌پور ساخته شده است، بیان کرد: امروز این دانشگاه یکی از پرافتخارترین دانشگاه‌های کشور است.

رئیس دانشگاه بین‌المللی شهید باهنر کرمان با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار مردم کرمان با ایشان استان کرمان را استان نخبه پرور عنوان کردند، گفت: افتخار داریم که شهید سلیمانی کرمانی و دانش آموخته دانشگاه شهید باهنر کرمان است.

وی با اشاره به اینکه سیاست خارجی ایران برای کشور عزت و اقتدار آفرین بوده است، افزود: توسعه اقتصادی کشور با سیاست خارجی محقق می‌شود و از این منظر بسیار ارزشمند است.

اکبری‌فرد با بیان اینکه کالای امنیت، مهمترین کالای تولید شده هر کشور است که برای تولید آن آزادی لازم است و در سیاست خارجی بسیار اهمیت دارد، ادامه داد: کشوری که دارای امنیت است همه از آن سود می‌برند، مگر افرادی که به‌دنبال ناامنی هستند.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه شهید باهنر کرمان ۱۴ هزار دانشجو دارد که در ۱۵ دانشکده تحصیل می‌کنند، گفت: پنج پژوهشکده تقاضا محور داریم که هر کدام حداقل دارای پنج گروه پژوهشی هستند.

رئیس دانشگاه بین‌المللی شهید باهنر کرمان با بیان اینکه در این دانشگاه 600 نفر از اساتید عضو هیئت علمی هستند، افزود: حدود 50 سال از عمر دانشگاه می‌گذرد و تاکنون 83 هزار دانشجو فارغ‌التحصیلی داشته است که امروز در مدارج علمی موفقیت‌هایی داشته‌اند.

سید جلال دهقانی فیروزآبادی دبیر علمی دومین همایش ملی سیاست خارجی ایران نیز در این همایش با بیان اینکه یکی از راه‌های توسعه علمی کشور تنوع بخشی به رویدادهای علمی است، اظهار داشت: اینکه همه همایش‌ها در تهران برگزار شود، شایسته نیست.

وی با اشاره به اینکه تربیت دیپلمات‌هایی که بتوانند سیاست خارجی و منافع ملی ایران را در جهان پیگیری کنند از اهداف این همایش است، گفت: همه باید کمک کنیم تا سیاست خارجی به صورت مطلوب تدوین و اهداف کشور تامین شود.

دبیر علمی دومین همایش ملی سیاست خارجی ایران با بیان اینکه بیش از ۵۰ درصد سیاست خارجی در ایران سیاست داخلی است و اگر وفاق ملی در کشور شکل نگیرد سیاست خارجی محقق نمی‌شود، افزود: نگاه به شرق و همسایگان کشور از سیاست‌های خارجی دولت سیزدهم است.

وی با اشاره به اینکه نباید در حصارهای نظریه محبوس بشویم، در نظریه بمانیم و باید به علم کاربردی برسیم، بیان کرد: خوشبختانه ادبیات سیاست خارجی ایران بسیار بیشتر از گذشته توسعه پیدا کرده است.

به گزارش تسنیم دومین دوره همایش ملی سیاست خارجی ایران توسط گروه علوم سیاسی دانشگاه شهید باهنر کرمان با همکاری انجمن علوم سیاسی ایران در تالار وحدت دانشگاه بین‌المللی شهید باهنر کرمان آغاز به‌کار کرد و ساختار سیاستگذاری خارجی ایران و مسائل و موضوعات سیاست خارجی ایران دو محور اصلی همایش است.

دومین همایش ملی سیاست خارجی ایران آغاز شد دومین همایش ملی سیاست خارجی ایران آغاز شد

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا