اخبار کرمان

رئیس سازمان مالیات: امسال ۷۵۰ هزار میلیارد تومان مالیات باید وصول کنیم‌

رئیس سازمان مالیاتی با بیان اینکه امسال ۷۵۰ هزار میلیارد تومان مالیات باید وصول کنیم‌، گفت: در سازمان مالیاتی برای وصولی مالیات برای دولت از محل اصناف کیسه ندوختیم و رویکرد ما کاملاً تعاملی است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، سیدهادی سبحانیان رئیس سازمان مالیاتی کشور بعد از ظهر امروز در نشست بررسی مسائل و مشکلات مالیاتی اصناف و بازاریان استان کرمان با تسلیت وفات حضرت زینب (س)، اظهار داشت: اصناف را شریک راهبردی خود می‌دانیم.

وی با بیان اینکه لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم توسط دولت به مجلس ارائه شده و هنوز بررسی آن در مجلس شروع نشده است، گفت: پیگیر هستیم که اصلاحاتی در این قانون انجام شود و نظرات اتاق‌های سه گانه بازرگانی، اتاق اصناف و اتاق تعاون مورد احترام و توجه است.

وی با اشاره به اینکه آسیب‌شناسی از نظام مالیاتی کشور شده که باید با ابزار مالیات سیاستگذاری کنیم تا تولید کشور افزایش پیدا کند، افزود: اعتقاد داریم این لایحه در راستای توسعه عدالت مالیاتی و التزام بخشی به نظام مالیاتی کشور است.

سبحانیان با بیان اینکه از ظرفیت حوزه‌های کارشناسی اصناف و مشاغل در جلسات دادرسی استفاده خواهیم کرد، ادامه داد: استفاده حداکثری از کارشناسان رسمی دادگستری در بررسی پرونده‌های مالیاتی مورد تاکید است.

وی با اشاره به اینکه نظام مالیاتی کشور به سمت سیستمی شدن می‌رود و به سمتی می‌رویم که رسیدگی‌ها و تشخیص به صورت سیستمی انجام شود، گفت: در سازمان مالیاتی برای وصولی مالیات برای دولت از محل اصناف کیسه ندوختیم و رویکرد ما کاملاً تعاملی است.

وی با بیان اینکه امسال مجموع مالیاتی که باید برای دولت وصول کنیم ۷۵۰ هزار میلیارد تومان است، افزود: قرار است از اصناف حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان وصول شود.

سبحانیان با اشاره به اینکه اعتقاد داریم مشکلات استان‌ها باید در استان برطرف شود و اختیارات لازم را داده‌ایم، گفت: تفویض اختیار باید به‌گونه‌ای مدیریت شود که فضای کسب و کار استان توسعه پیدا کند.

وی با بیان اینکه تا انتهای سال ۱۴۰۳ همه اصناف فراخوان می‌شوند که به تکالیف خود در حوزه ارزش افزوده عمل کنند، ادامه داد: این کار آغاز شده است.

لایحه مالیات‌های مستقیم از دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس خارج شد

در این جلسه محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لایحه مالیات‌های مستقیم دولت به مجلس آمده است، اظهار داشت: این لایحه به کمیسیون اقتصادی ارجاع شده است.

وی با اشاره به اینکه فعلاً لایحه مالیات‌های مستقیم از دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس خارج شده است، گفت: با توجه به اینکه در ایام پایانی این دوره مجلس هستیم به نظر می‌رسد در مجلس بعدی باید این لایحه پیگیری شود.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برای اصلاح نظام اقتصادی کشور تلاش‌های زیادی شده است، افزود: ممیز محوری در تشخیص مالیات فسادآور است و در دنیا اینگونه تشخیص حذف شده و بر اساس داده، رسیدگی می‌شود.

وی با بیان اینکه قانون سامانه مودیان برای این بود که هیچ مبنای ممیز محوری برای تشخیص مالیات نیست، ادامه داد:  قانون سامانه مودیان یکم دی‌ماه ابلاغ و فاتحه ممیز محوری برای تشخیص مالیات خوانده شده است و غیر از سامانه خلاف قانون است.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه این قانون جدید است و به تدریج در حال اجرا است و نگاه اصناف باید این باشد که اطلاعات خود را در سامانه ثبت کنند، بیان کرد: در برنامه هفتم دادرسی مالیاتی سیستمی شده است و این سامانه مبنا کار است.

محمدمهدی زاهدی نماینده کردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه با بیان اینکه در حوزه مالیات به اصناف باید اعتماد شود، اظهار داشت: تاکید رئیس جمهور هم بر همین است.

در این جلسه محسن ربیعی رئیس اتاق اصناف استان کرمان نیز با بیان اینکه اصناف به‌عنوان بنگاه‌های کوچک اقتصادی به شمار می‌روند که سهم مهمی در توسعه اقتصادی کشور و استان کرمان دارند، گفت: عمده اصناف در حوزه امور مالیاتی مشکل دارند که باید پیگیری و رسیدگی شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا