اخبار کرمان

روایت انتقال خون از مردمی که برای اهدای خون در انفجار کرمان صف یک‌کیلومتری تشکیل دادند

مدیرکل انتقال خون استان کرمان گفت: طی سه روز نخست وقوع انفجار در کرمان بالغ بر ۲هزار و ۱۷۰ نفر برای اهدای خون مراجعه کردند که یک‌هزار و ۶۴۱ نفر آنها موفق به اهدای خون شدند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، ایرج شکوهی مدیرکل انتقال خون استان کرمان، صبح امروز، یکشنبه، در نشست خبری با اصحاب رسانه استان کرمان با تسلیت شهادت تعدادی از زائران مرقد مطهر شهید سلیمانی در انفجار تروریستی سیزدهم دی‌ماه در گلزار شهدای کرمان، اظهار داشت: عصر روز 13 دی‌ماه اتفاق خونبار و غمباری در دیار کریمان اتفاق افتاد که نشان داد دشمن به کوچک و بزرگ، پیر و جوان و مرد و زن ما رحم نمی‌کند.

وی با اشاره به اینکه بلافاصله مصدومان این حادثه به بیمارستان‌های کرمان انتقال یافته بستری شدند، ادامه داد: برای جلوگیری از اتلاف وقت همکاران متخصص ما از گروه خونی دهنده عمومی Oمنفی برای مصدومان استفاده کردند.

مدیرکل انتقال خون استان کرمان با بیان اینکه “ما ذخیره خونی قابل‌قبولی در استان کرمان قبل از حادثه داشتیم اما به‌لحاظ اینکه فقط از ذخیره خونی Oمنفی در ساعات اول استفاده شد پیش‌بینی ما این بود که با کمبود گروه خونی مواجه شویم”، اضافه کرد: به همین دلیل مصاحبه‌ای را داشتیم و از مردم عزیز برای اهدای خون درخواست کردیم.

وی با ابراز اینکه “به تهران هم این کمبود خون را اعلام کردیم”، گفت: تمامی ادارات انتقال خون کشور با من تماس داشتند و برای ارسال خون اعلام آمادگی کردند اما خون از تهران، اصفهان، یزد، خراسان جنوبی و فارس به‌دلیل نزدیکی ارسال شد.

شکوهی با تأکید به اینکه “در ابتدا با توجه به ذخیره خونی Oمنفی خوبی که داشتیم، حادثه به‌خوبی مدیریت شد”، افزود: کنار همه این مسائل اتفاق زیبایی که رقم خورد همدلی و همراهی خوب مردم استان کرمان بود به‌طوری که بعد از اعلام کمبود خون از سوی ما شاهد صف یک‌کیلومتری اهداکنندگان مقابل انتقال خون بودیم که جای تقدیر دارد.

وی با یادآوری اینکه “مردم ما بارها نشان دادند که هیچ وقت ما را تنها نمی‌گذارند و به‌ویژه در مقاطع حساس، در وقایع دردناک و در زمان بحران‌ها، همواره شاهد همراهی مردم بودیم”، گفت: همان شب اول وقوع انفجار، بالغ بر 900 نفر در کرمان برای اهدای خون ثبت‌نام کردند که 707 نفر آنها موفق به اهدای خون شدند.

مدیرکل انتقال خون استان کرمان با اعلام اینکه “از زمان وقوع انفجار تا ظهر روز جمعه که تشییع شهدا برگزار شد بالغ بر 2 هزار و 170 نفر برای اهدای خون مراجعه مردمی داشتیم که یک‌هزار و 641 نفر آنها موفق به اهدای خون شدند”، ادامه داد: 707 نفر در روز اول، 848 نفر در روز دوم و  در روز جمعه هم 86 نفر موفق به اهدای خون شدند.

وی با ابراز اینکه “در این شرایط شاهد آمار قابل‌توجهی از حضور بانوان برای اهدای خون بودیم”، اضافه کرد: در حالت معمولی حدود 5 درصد اهداکنندگان ما خانم هستند اما در مدت این سه روز 184 نفر خانم یعنی چیزی در حدود 11 درصد اهداکنندگان خون خانم بودند که آمار آنها بیش از دو برابر ایام عادی افزایش داشت.

شکوهی با بیان اینکه در این حادثه ۵۱۵ واحد خون و فرآورده‌های خونی مصرف شد و 614 واحد خون و فرآورده‌های خونی هم از سایر استان‌ها به کرمان ارسال شد، افزود: همه همکاران ما در این روزها مشغول خدمت‌رسانی بودند و سه روز واقعاً پرکار را داشتند.

وی با اظهار اینکه “خیلی از مردم هم با سایر گروه‌های خونی مراجعه داشتند و به‌دلیل ازدحام جمعیت و معطلی که برخی از همشهریان داشتند از آنها عذرخواهی می‌کنم”، گفت: رسانه‌ها همکاری خوبی در این ایام با ما داشتند و حضور مردم در پایگاه‌های انتقال خون را مرهون اطلاع‌رسانی خوب و به‌موقع رسانه‌ها هستیم و امیدواریم که دیگر شاهد چنین اتفاقاتی در هیچ جایی نباشیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا