جیرفتروستاهای جیرفت

روستای تاریخی کنارصندل جیرفت

روستای تاریخی کنارصندل جیرفت

 

یکی از جاذبه های تاریخی این روستا تپه تاریخی کنارصندل میباشد.

این تپه، باقی مانده یک بناي یادمانی باشکوه که از حدود۴۲۰۰ الی ۴۳۰۰ سال پیش برجاي مانده و به احتمال زیاد کاربری این بناي عظیم مذهبی بوده است.

در این منطقه دو تپه وجود دارد که با نام تپه کنار صندل جنوبی و شمالی شناخته می شود این دو تپه در فاصله چند کیلومتر از هم قرار دارند و ارتفاعشان به ترتیب ۱۳ و ۲۱ متر است. این دو تپه در دوران هزاره سوم پیش از میلاد، بخش هایی از یک شهر بزرگ به وسعت ۶ کیلومتر مربع بوده اند.

این شهر حدود ۸۰۰ متر از محل کنار صندل جنوبی در جهت شرق تا بستر کنونی هلیل رود و ۱۴۰۰ متر به سمت شمال تا کنار صندل شمالی کشیده شده بود. همچنین این شهر دست کم ۸۰۰ متر به سمت غرب یعنی تا بستر باستانی هلیل رود و دست کم ۵۰۰ متر در جهت جنوب امتداد داشته است.

در نزدیکی این دو تپه، قلعه کوچک و گورستان، طی تحقیقات باستان شناسی، نیز پیدا شده است. این تپه از مناطق مهم گردشگري استان کرمان به شمار می رود و گردشگران بسیاري را سالانه به خود جذب می کند.

از این تپه آثار تاریخی مختلفی پیدا شده است که در موزه باستان شناسی جیرفت نگهداری می شود اشیایی همچون مجسمه ‌هایی از جنس مفرغ، سفال‌های منقوش و ساده و زیورآلات بسیار زیبایی هستند. این اثر تاریخی در صف ثبت جهانی قرار دارد و به خاطر اهمیتی که دارد در لیست آثار تاریخی ایران قرار گرفته است.

مشخصات تپه صندل
براي ساخت ساختمان یافت شده در این محوطه از خشت خام و ملات گل و کاه گل استفاده شده است. تمامی خشت هاي بکار رفته در ساخت این بنا داراي ابعادی برابر با ۴۰ × 40 × 10 سانتی متر هستند و براي ساخت این خشت ها از مواد دیگري نیز در خمیره خشت ها جهت استحکام بیش تر استفاده شده است که این مواد شامل کاه، قطعات ریز سفال و دانه هاي شن و … می شود.

مجسمه مردی، که احتمالا یکی از خدایان تمدن ساکن در این منطقه بوده است، به ارتفاع ۱۱۵ سانتیمتر در درون فرو رفتگی تاقچه مانندی بر روی تپه جنوبی کشف شد. بالا تنه آن برهنه بوده و با رنگ زرد رنگ آمیزی شده و از سینه به بالای آن از میان رفته و زمینه دامن وی نیز با رنگ قرمز رنگ آمیزی شده است.

روستای تاریخی کنارصندل جیرفت

روستای تاریخی کنارصندل جیرفت

روستای تاریخی کنارصندل جیرفت

روستای تاریخی کنارصندل جیرفت

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا