شهربابکروستاهای شهربابک

روستای خبر شهربابک

روستای خبر شهربابک

دهستان خبر یکی از زیباترین دهستانهای شهرستان شهربابک می باشد این دهستان از غرب به استان یزد، از شمال به دهج، از شرق به جوزم و از جنوب به خورسند محدود می شود. روستای خبر در ۶۰ کیلومتری شمال غرب شهربابک، ۲۰ کیلومتری جنوب غرب دهج و ۱۴۰ کیلومتری جنوب شرق یزد واقع شده است.

جمعیت دهستان خبر طبق آخرین سرشماری نفوس مرکز آمار کشور(سال ۱۳۹۵) برابر با ۴۹۰۶ نفر بوده است که شامل ۱۵۴۸ خانوار بوده است.

این دهستان دارای ۸۳ آبادی است که طبق آخرین سرشماری کشور در سال ۱۳۹۵

موقعیت جغرافیایی روستا ۳۰.۵۵۱۹ درجه شمالی و ۵۴.۷۱۷۰ درجه شرقی است.

شغل مردم روستا کشاورزی و دامداری می باشد. از محصولات کشاورزی روستا می توان به گردو، بادام و پسته اشاره نمود(محصول اصلی دهستان قبلا بادام و گردو بود با توجه به خشکسالی های دو دهه اخیر و کمبود آب، باغات بادام خشک شد و تقریبا هر ۵ باغ تبدیل به یک باغ با محصول پسته شد. در حال حاضر مهمترین محصولات کشاورزی دهستان خبر عبارتند از: پسته، گردو و بادام در فرصت بعدی در خصوص پوشش گیاهی و جانوری روستای خبر توضیح بیشتری خواهم داد).

از محصولات دامداری روستا، که اکثریت گوسفند و بز می باشد، می توان به ماست، شیر، کشک، دوغ، روغن حیوانی و گوشت گوسفند اشاره نمود. مردم دهستان خبر بسیار خونگرم و مهربان می باشند. و به جرات می توان گفت از مهمان نواز ترین مردم ایران هستند. آنها مهمان را بسیار عزیز می دانند و با هر آنچه ارزشمند دارند از مهمان پذیرایی می کنند. همکاری و همیاری قوی را می توان در فصل کار از جمله بهار و تابستان بین آنها مشاهده کرد که شخصا از آن لذت بسیار لذت می برم.

دهستان خبر بسیار خوش آب و هوا بوده و دارای مراتعی غنی می باشد. در بخش کوهستانی و دشتی خود گونه های جانوری بسیاری را جای داده است. از جمله مهمترین گونه های جانوری کوهستانی می توان به قوچ و میش اشاره کرد. و از گونه های دیگری که بنده خود مشاهده نموده ام شامل: گرگ، شغال، کبک، شاهین، عقاب، پرستو، روباه و … می باشند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا