رفسنجانروستاهای رفسنجان

روستای خنامان رفسنجان

روستای خنامان رفسنجان

این روستا از توابع شهرستان رفسنجان استان کرمان در جنوب شرق ایران است روستای خنامان بین شهرهای کرمان زرند رفسنجان است فاصله ی این روستا تا شهر کرمان حدود ۸۵کیلومتر و تا شهر رفسنجان حدود ۶۰کیلو متر وتا زرند حدود ۶۵ کیلو متر میباشد راههای ارتباطی و مواسلاتی این روستا با شهرهای فوق الذکر بوسیله جاده اسفالته میباشد .

پیرامون تاریخ وقدمت روستای خنامان همین بس که این روستا هم زمان ویا شاید قدری دیر تر از تمدنهای اولیه بشری محلی باتلاقی وجنگلی بوده است گواه این ادعا شکل و ترکیب روستا ورگهای مختلف تاریخی در ساختار زمین شناسی است.

کشف اثار باستانی در گورستان خنامان در زمان استعمار انگلیس بر ایران وانتقال انها به موزه بریتیش یسوتوری بریتانیا وبررسی ودیرینه شناسی انها حاکی بر این است که این اثار متعلق به هزاره چهارم قبل میلاد بوده ودر زمان جهانگشای مقدونی این اثار کشف شده است.

آثار مکشوفه فوق الذکر عبارتند از کاسه وکوزه والتی شبیه به تبر از جنس مفرغ و چند عدد گوشواره ودست بند نقره وچند دانه عقیق و ظروفی شبیه چراغ وجامهایی کوچک در بررسی های دیرینه شناسی در مورد تبر مکشوفه خنامان کارشناسان موزه قدمت آن را به دور هخامنشین میدانند.
این اطلاعات بر گرفته از کتاب سفر نامه ژنرال انگلیسی بنام سر پر سی سایکس تحت عنوان ده هزار مایل در ایران ترجمه حسین سعادت نوری است همه این اطلاعات گواه بر ابادانی این منطقه وزندگی اجتماعی وفرهنگی ان زمان است جای دیگری امده است که در زمان یزدگرد پادشاه ایران امر به جمع اوری لشکر جهت جنگ با اعراب ومسلمانان ان دوره کرد که به دستور خوانین محلی تعداد هفت مرد پهلوان وجگنگجو گاو میش سوار به دستیاری یزگرد به ارتشش پیوستند.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا