جیرفتروستاهای جیرفت

روستای دلفارد جیرفت

روستای دلفارد جیرفت

دره دلفارد جیرفت کرمان به خاطر بارش‌های فراوان و ارتفاع زیاد از سطح دریا به جاده چالوس شرق کشور هم معروف است.در دلفارد هرچه به ارتفاعات بالاتر تا نزدیک ۲۴۰۰ متر بروید دمای هوا کاهش پیدا می‌کند و خنکی هوا را به‌وضوح حس خواهید کرد. بنابراین دمای دلفارد می تواند بعضی اوقاب بسیار پایین باشد. اصلا جای تعجب ندارد اگر وسط فصل تابستان آن‌هم در شرایطی که دمای هوای بخش‌هایی از استان کرمان به ۶۰ درجه سانتی گراد می‌رسد در دلفارد درجه هوا پایین باشد و در آنجا و روستاهای اطراف آن بارش برف را مشاهده کنید!

از دره دلفارد به عنوان یکی از قطب‌ های اکوتوریسم استان کرمان یاد می‌ شود و شگفت اینکه این دره در ارتفاعات سربیژن آب و هوایی مدیترانه ای دارد و یکی از ذخیره گاه‌ های اصلی گیاهی و جانوری استان کرمان نیز محسوب می‌ شود و می توان با جرات گفت که جنگل های دلفارد از زیباترین جنگل های ایران به شمار می روند.

وجود درختان سردسیری در کنار درختان گرمسیری یکی از شگفتی‌ های روستای دلفارد است به طوری که هم زمان می‌ توان میوه‌ های درختان گرمسیری مانند خرما و مرکبات و درختان سردسیری مانند گردو و گیلاس را در این منطقه مشاهده کرد. در این میان وجود جنگل‌ هایی از میوه‌ های وحشی همچون تمشک و انجیر و بادام وحشی بسیار مورد توجه گردشگران قرار دارد.

سوغات دلفارد
از مشهورترین و شاخص ترین سوغات و صنایع دستی روستای دلفارد جیرفت می توان به قالی گل سرخ اشاره کرد که صادرات آن در جهان شهرت بسیار دارد و قدمتش به ۳۰۰ سال می رسد. سفالگری، حصیربافی، پلاس بافی، خورجین و گلیم، آینه دوزی و سفره بافی از دیگر صنایع دستی این منطقه هستند.تراش سنگ های قیمتی که در هزاره سوم پیش از میلاد در دلفارد منسوخ شده بود، دوباره مردم روستای دلفارد به عنوان سوغات و صنایع دستی رواج پیدا کرده است.

غذای محلی دلفارد چیست؟
از مهم ترین غذاهای محلی روستای دلفارد جیرفت می توان به غذاهایی همانند سایر غذاهای محلی استان کرمان یعنی لپه پلو با زیره، مجور کدو، خورش به آلو، کشک کدو و خورش آلوچه اشاره کرد.

دلفارد به دلیل آب‌ و هوای معتدل و خنک یکی از بهترین مکان های جنوب شرق کشور برای سفرهای تابستانی است. از آنجایی‌ که ارتفاع زیاد، بارش باران، طبیعت زیبای دلفارد و بسیار سرسبز، آبشارها و پوشش گیاهی متنوع، دلفارد جیرفت را تبدیل به دره‌ ای مدیترانه‌ ای در قلب کویر کرمان کرده‌ اند در همه فصول سال و نه‌ تنها ماه های تابستانی می‌ توانید شاهد حضور تعداد زیادی گردشگر از سراسر ایران و حتی خارج از کشور در این منطقه باشید.

دلفارد جیرفت کجاست
برای رفتن به روستای دلفارد جیرفت بستگی به مکانی که می خواهید از آن حرکت کنید شما راه های متفاوتی را می توانید طی کنید که در زیر ما برای شما آدرس کلی آن را آورده ایم .

آدرس : ۲۵ کیلومتری شمال جیرفت و ۱۸۶ کیلومتری جنوب کرمان

روستای دلفارد جیرفت

 

روستای دلفارد جیرفت

روستای دلفارد جیرفت

 

 

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا