رودبارروستاهای رودبار

روستای دهنو کوهستان رودبار جنوب

روستای دهنو کوهستان رودبار جنوب

روستای دهنو کوهستان از روستاهای زیبای شهرستان رودبار جنوب است که کمتر کسی نام آن را حتی در استان کرمان شنیده است؛ اما این روستا با واقع شدن در پای کوه‌های زیبا و پر از درختان کهور از روستاهایی است که می‌تواند محلی برای حضور گردشگران از شهرهای استان قرار گیرد.

این روستا با آب و هوایی خنک در ماه‌های گرم سال، هوای دل‌انگیز، قنات‌هایی با آب گوارا و کوچه باغ‌های زیبا هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند؛ بازدید از این روستا با وجود گندم‌زارها، دشت‌های وسیع و کوه‌های مشرف به این دشت‌ها خالی از لطف نیست.

روستای دهنو کوهستان و آبادی های اطرافش داری ده رشته قنات است که یکی از مناطق پر آب شهرستان رودبار به شمار می‌رود که دارای زیباترین چشم‌انداز است.

دیدنی های این روستا این قدر چشم نواز هست که حتی دیدن این روستا از دور دست نیز به سبب وجود درختان کهور چشم انداز زیبایی را در ذهن هر بیننده ای ثبت و ضبط می کند .

روستای دهنو کوهستان با طبیعت زیبا و سرسبز، جنگل‌های طبیعی و بکر یکی از آبادترین و سرسبزترین مناطق در شهرستان رودبار جنوب است و وجود ده رشته قنات زیبایی خاصی را به این روستا بخشیده است و به علت وجود ده رشته قنات هیچ موتور پمپ گازوئیلی در این مناطق وجود ندارد وهیچ چاه غیر مجازی هم نیست وکاملا بکر می باشد.

منابع طبیعی با ایجاد بندخاکی در بالا دست این قنات ها باعث احیای طبیعت منطقه شده است اما مسئولین می توانند پایین دست بند خاکی درخت کاری کنند با توجه به اینکه آب این بند تا اواخر تیرماه هست و می توان با آن جنگلهای این مناطق را احیا کرد.

مهمترین صنایع دستی این روستا سوزن دوزی،حصیر بافی است که مواد اولیه حصیربافی از درختان نخل خرما ی داخل خود روستا بدست می آید هنر حصیربافی و سوزن دوزی روستای دهنو کوهستان قدمتی به اندازه تاریخ این قوم داردو سینه به سینه به نسل‌های کنونی منتقل شده است در واقع این هنر شاهکار دستان هنرمند زنان این روستاست که هنرمندانه آثار هنری را خلق می‌کنند .

باتوجه به اینکه شغل اکثر مردم این منطقه کشاورزی است و برای تحقق اقتصاد مقاومتی بزرگترین مجتمع گلخانه ا ی جنوب کرمان در جنت آباد دهنو کوهستان ایجاد شد.

آدرس:دهنو کوهستان جازموریان در ۶۵کیلومتری شهرستان رودبار جنوب واقع شده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا