شهربابکروستاهای شهربابک

روستای ریسه و پا قلعه شهربابک

روستای ریسه و پا قلعه شهربابک

شهر بابک یکی از شهرهای کهن و تاریخی کرمان است که در شمال غربی استان قرار دارد. این شهر که تاریخ تأسیس آن را به دوران ساسانی نسبت می‌دهند، دیدنی‌های فرهنگی بسیاری را در خود جای داده است. روستاهای شهر بابک همچون نگینی سبز در میان کویر خودنمایی می‌کنند. از روستاهای هدف گردشگری در شهر بابک می‌توان به منطقه جوزم، دهستان خبر، روستای مسینان و روستای ریسه و پاقلعه اشاره کرد.
روستای ریسه و پاقلعه در ۶۰ کیلومتری شمال شرق شهر بابک قرار دارد. این روستا با مساحت ۴۰ هزار هکتار از مناطق خشک در منطقه ایرانی و تورانی است.
روستاهای افکوس، مرج، پیش اوستا، سرخان، ریسه، کهنوج، کوشه و باب حیه از روستاهای منطقه پاقلعه به شمار می‌آیند.
دو رودخانه به نام پاقلعه و ریسه در روستای ریسه و پاقلعه جریان دارند. رودخانه ریسه از رودهای فصلی در منطقه محسوب می‌شود و رودخانه پاقلعه در قسمت‌های شمالی به صورت دائم و در قسمت‌های جنوبی به صورت فصلی زندگی را به مزارع و باغات روستای ریسه و پاقلعه هدیه می‌دهد.
از جاذبه های این روستا که در ارتفاع ۲۳۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد می‌توان به قلعه مرج و امامزاده سبزپوشان اشاره کرد. قدمت قلعه مرج به دوران انسان‌های نخستین باز می‌گردد که در طی دوران دیگر نیز به عنوان مقر حکومتی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. به همین سبب تمام روستاهایی که در اطراف قلعه قرار داشتند را با نام پاقلعه می شناختند و روستایی به نام پاقلعه وجود خارجی ندارد. در حال حاضر به روستای افکوس به اشتباه روستای پاقلعه می‌گویند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا