شهر کرمانروستاهای شهر کرمان

روستای سرآسیاب شش کرمان

روستای سرآسیاب شش کرمان

روستای سرآسیاب شش در موقعیت طول جغرافیایی ۵۷ دقیقه و ۵۶ درجه و عرض جغرافیایی ۳۲ دقیقه و ۳۰ درجه و ارتفاع متوسط ۱۷۸۰ متر در ۳۶ کیلومتری شمال کرمان قرار دارد.

سرآسیاب شش دارای آب وهوای جلگه ای، معتدل است و در سر راه کرمان- چترود (جاده اصلی) در فاصله ۸ کیلومتری جنوب شرق چترود قرار دارد.

موقعیت طبیعی این روستا دشتی است. کوه آب خواجه با ارتفاع ۲۵۷۳ متر در ۲ کیلومتر شمال و شمال شرق، کوه کنج ریگ با ارتفاع ۲۲۵۳ متر در ۴ کیلومتری جنوب غرب این آبادی واقع است.

وجه تسمیه این روستا، به گفته بعضی از اهالی برگرفته از شش آسیاب در گذشته بوده که اکنون مخروبه شده اند. دکتر باستانی پاریزی در این خصوص معتقد است که : « قبلا راه کرمان به سرآسیاب شش، (شش فرسخ) بوده، و شاید به همین دلیل به سرآسیاب شش معروف شده است.»

معمرین تعداد آسیاب های قدیمی این روستا را، ۹ آسیاب ذکر کرده اند، به نامهای: باغ نو،(علی ایبر) بید روضه، گوری، برجی، گور، نو و…

از محلات قدیمی این روستا می توان به محله برجی اشاره کرد. روستای سرآسیاب شش ۵۰۲ خانوار و بیش از دو هزار نفر جمعیت دارد که اکثریت قریب به اتفاق آنها به شغل کشاورزی و دامداری مشغول می باشند. در سال ۱۳۷۶ شمسی زلزله ای به شدت ۵/۵ ریشتر به این روستا خسارات زیادی وارد کرد.

آب روستا از دو چشمه و یک حلقه چاه تامین می شود آثار تاریخی ارزشمند این روستا عبارتند از: کاروانسرا، مساجد قدیمی وبقعه امام زاده سید احمد_ در ۸ کیلومتری جنوب شرق چترود

روستای سرآسیاب شش کرمان

روستای سرآسیاب شش کرمان

روستای سرآسیاب شش کرمان

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا