زرندروستاهای زرند

روستای سرتخت زرند

روستای سرتخت زرند

روستای سرتخت زرند در فاصله ۴۰کیلومتری از این شهر و در دامنه کوه‌های غربی آن، قرار دارد. بعد از جاده اصلی روستای جرجافکی، جاده‌ای ۲کیلومتری در مسیرتان می‌بینید. انتهای این جاده به سرتخت می‌رسد.

ویژگی روستای سرتخت
روستای سرتخت روی تپه‌ای از دامنه کوه‌های داوران است. شاید به همین خاطر اسمش را سرتخت گذاشتند. جالب است بدانید که در استان کرمانشاه هم روستایی به همین اسم وجود دارد؛ البته به آن روستا، روستای صحنه هم می‌گویند.

پوشش گیاهی

به لطف کوه‌‌های اطراف، باران هر از چند گاهی به درختان روستای سرتخت زرند جانی دوباره می‌بخشد. جوی آبی هم از بلندی‌های کوه به سمت روستا روان است. به همین خاطر است که این روستا پوشش گیاهی خوبی دارد. اگر در کوچه‌باغ‌های روستای سرتخت قدمی بزنید‌، باغ‌های میوه و درختان چنارش را در هر سمت می‌بینید. شاخ‌وبرگ درختان درهم‌تنیده در بخشی از روستا، تونلی زیبا را به وجود آورده‌اند.

در دامنه‌های کوه، نوع دیگری از پوشش گیاهی به چشم می‌خورد. در بخش‌های مختلف روستا، بوته‌های کوتاه گَوَن، گَز، تاغ، درمنه، اسپند و قیچ هست. اگر اهل گشت‌وگذار در کوه باشید، گیاهان دارویی هم پیدا می‌شود که دوای سنتی هر دردی هستند. مردم روستا گیاهانی مثل کتیرا، کاکوتی، آویشن، زیره، عنغره، آلاله، بادرنج و … را از دامنه‌ها می‌چینند.

پوشش جانوری

شاید در مسیر راهتان به این روستا، حیواناتی مثل آهو، میش، قوچ و بز را روی تپه‌ها ببینید. در این منطقه ردی از یوزپلنگ ایرانی هم وجود دارد.

جاذبه‌های گردشگری روستای سرتخت
هر زمانی که از هیاهوی شهر خسته شدید، به آغوش طبیعت روستا بروید. این طبیعت آرامشی وصف‌نشدنی را به شما هدیه می‌دهد. روستای سرتخت زرند از روزگار قدیم، جزء معروف‌ترین بخش‌های ییلاقی اطراف شهر زرند محسوب می‌شد. سرتخت یکی از خوش‌آب‌وهواترین روستاهای ایران است که افراد بومی و گردشگرهای فراوانی به آنجا می‌روند. مسیر ورودی روستا با درختان سرسبز و چشم‌اندازی از دامنه کوه در انتهایش بسیار تماشایی است.

این روستا در دامنه رشته کوه‌های گردو یا داوران شکل گرفته است. قله‌ سرتخت و کوه گردو از بلندترین قله‌های این رشته کوه هستند. ارتفاع قله سرتخت به حدود۳هزار متر می‌رسد. می‌شود از خود شهر زرند هم این کوه‌ها را تماشا کرد. مردم روستا این کوه را به اسم «گنبه» هم می‌شناسند. کوه سرتخت از سمت شمال به کوه سرخ منتهی می‌شود. در جنوب شرقی آن هم «مادرکوه» و «قله گردو» خودنمایی می‌کنند.

کوهنوردی

اهل کوه‌نوردی که باشید، قله‌های روستای سرتخت زرند محل مناسبی برای این ورزش است. یادتان نرود که تجهیزات لازم را با خودتان ببرید.

کمپ در طبیعت

طبیعت زیبای سرتخت و هوای مطبوعش همه چیز را برای کمپ‌کردن در طبیعت مهیا کرده است. زیر سایه درخت، چادری برپا کنید و خستگی‌هایتان را به طبیعت بسپارید. صدای پرنده‌ها را گوش کنید و آرامش را به روانتان تزریق کنید.

نام‌آوران روستای سرتخت

روستای سرتخت نام‌آورانی بسیاری را در دل خود پرورانده است. دانشمندی مثل بهمنیار کرمانی و محمود دبستانی حسین کوهی روزنامه‌نگار دوره مشروطه اهل این روستا بودند. اسم بابک دبستانی را هم به عنوان یکی از هنرمندان ایرانی، در کنار این نام‌آوران آورده‌اند.

مسیر دسترسی به سرتخت کرمان

برای بازدید از روستای زرند به استان کرمان بروید و مسیر را تا شهرستان زرند ادامه بدهید. از کرمان تا شهرستان زرند حدود ۷۵ کیلومتر فاصله است. وارد جاده زرند-رفسنجان شوید. بعد از ۴۰ کیلومتر، به دهستان جرجافک می‌رسید. روستای سرتخت در نزدیکی همین دهستان است. با این حساب فاصله کرمان تا روستای سرتخت حدود 115 کیلومتر می‌شود. اگر بخواهید از سمت رفسنجان به این روستا بروید، باید 45 کیلومتر رانندگی کنید. بعد از گذشتن از داوران، دره جوز و دهرنج، به سرتخت می‌رسید.

آدرس:  استان کرمان، در 40کیلومتری شهرستان زرند

 

روستای سرتخت زرند

روستای سرتخت زرند

روستای سرتخت زرند

روستای سرتخت زرند

روستای سرتخت زرند

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا