روستاهای شهر کرمان

 روستای سیمک کرمان

 روستای سیمک کرمان

 منطقه سیمک یا تپه و آبشارهای سیمک، یکی از مناطق معتدل با آب‌وهوای سرد و کوهستانی هستند که سالانه افراد زیادی برای بازدید از این منطقه به استان کرمان سفر می‌کنند.

آبشارها و دره سیمک در ۳۵ کیلومتری شمال شهر کرمان و در روستایی به نام کوهپایه قرار دارد. دره سیمک واقع در روستای کوهپایه استان کرمان دارای ۱۳ آبشار بزرگ و کوچک است که از داخل دره سیمک جاری شده‌اند.

دره سیمک؛ مجموعه‌ای از آبشارهای دیدنی
همان ‌طور که گفته شد، دره سیمک در دل خود ۱۳ آبشار بزرگ و کوچک دارد که ارتفاع هر یک از آبشارها با یکدیگر متفاوت هستند. به عنوان مثال، ارتفاع آبشار اول ۱۵ متر، آبشار دوم ۲۰ متر، آبشار سوم ۷ متر، آبشار چهارم ۹ متر، آبشار پنجم ۱۵ متر می‌باشد.

دیوارهای بسیار بلندی اطراف این دره را احاطه کرده‌اند؛ به گونه‌ای که اگر فردی برای صعود و فرود از آبشارهای این دره وارد آن شود، راهی برای بیرون آمدن از این دره وجود ندارد و فقط می‌تواند با فرود از هر ۱۳ آبشار موجود و رسیدن به انتهای مسیر از این دره خارج شود.

در عوض، عرض دره سیمک بسیار کم بوده و به ۳ الی ۵ متر می‌رسد. وجود لانه‌های بسیار زیبای پرندگان در دره سیمک نظر هر گردشگری را که به صعود و فرود از آبشارهای سیمک می‌پردازند، جلب می‌کند.

کوهستان یا قله سیمک که به ارتفاعات کوهپایه نیز معروف است، در ۳۰ کیلومتری شمال شهر کرمان قرار دارد و از سمت شمال‌غرب به جنوب‌شرق کشیده شده است. قله سیمک کرمان ۳۷۷۵ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

علت نام‌گذاری آبشارهای سیمک به دلیل وجود تنگه و دره‌ای به همین نام در قسمت شمالی روستای کوهپایه کرمان است. دره سیمک نام دره‌ای بسیار باریک با عرض بین ۳ الی ۵ متر با دیوارهای بسیار بلند می‌باشد که در دل خود ۱۳ آبشار با ارتفاعات مختلف را جای داده است.

صعود به آبشارهای سیمک با ارتفاعات مختلف، برای هر کسی مناسب نیست و افرادی که آمادگی جسمانی نسبتاً خوبی دارند می‌توانند به این منطقه سفر کرده و صعود و فرود از آبشارهای سیمک را تجربه کنند.

وجود لانه پرندگان که با ظرافت و زیبایی بسیار زیادی در این مسیر و در داخل دره و مابین دیوارهای بلندِ دره ساخته شده‌اند، به زیبایی و شکوه دره و آبشارهای سیمک افزوده است.

البته یادآوری این نکته نیز الزامی است که اگر فردی برای صعود و فرود از این آبشارها لوازم و تجهیزات مخصوص صخره‌نوردی همچون طناب را همراه خود نبرده باشد، امکان صعود و فرود از آبشارها وجود نخواهد داشت و به همراه داشتن لوازم و تجهیزات صخره نوردی یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین لوازم در سفر به سیمک کرمان است.

آب‌وهوای سیمک کرمان و به طور کلی آب‌وهوای کوهپایه‌ها سرد و خشک است و در روزهای گرم سال، هوای کوهپایه و دره سیمک ۱۰ درجه سانتی‌گراد پایین‌تر از دمای بیرون است. به همین دلیل در صورت سفر به این منطقه، همراه داشتن لباس‌های گرم نباید فراموش شود.

همچنین اگر مسافران و گردشگران سیمک کرمان، قصد اقامت در این منطقه را داشته باشند می‌توانند با پرداخت هزینه‌، یکی از منازل روستاییان را اجاره کرده و شب را در آن بگذرانند. برخی از افراد ورزشکار نیز ترجیح می‌دهند با طبیعت عجین شده و شب را در چادرهای مسافرتی بگذرانند.

روستاهای آلون آباد، تینجان کوهپایه، امام‌زاده قاسم، فشارک کوهپایه، کردآباد کوهپایه، جزه کوهپایه و تودشک کوهپایه از دیگر روستاهای خوش آب‌وهوای منطقه کوهپایه می‌باشند که در مجاورت سیمک کرمان قرار دارند و می‌توانند یکی از مقاصد گردشگری مسافران و گردشگران به شمار آیند.

 روستای سیمک کرمان

 روستای سیمک کرمان

 روستای سیمک کرمان

 روستای سیمک کرمان

مشاهده بیشتر
دکمه بازگشت به بالا