بافتروستاهای بافت

روستای چهارطاق گوغر بافت

روستای چهارطاق گوغر بافت

آدرس : كرمان- بافت- روستای چهارطاق گوغر

روستای چهارطاق گوغر از دهستان گوغر شهرستان بافت استان كرمان در ۴۰هزارگزی شمال باختر بافت ، از چشمه آبیاری میشودمحصولش غلات و حبوبات است . شغل اهالی زراعت است،دری كوئیه و بهنگ جزء این ده است چهارطاق گوغر واقع در۱۲۰كیلومتری سیرجان میباشد.زمانی كه نام چهارطاق برده می شود تمام افكار انسان به سوی بنا تاریخی كه چهار تا طاق داشته باشد می رود بر اساس بررسی های به عمل آمده چهارطاق گوغر نیز طبق یك فرضیه مربوط به قبل ازاسلام كه بنا یا آتشكده ای چهارطاقی وجود داشته كه بر دست طبیعت نابود و محو گردیده است.

در اصطلاح به دربی كه دو لنگه آن به طور كامل باز باشد نیز چهارطاق گویندكه می گویند درب چهارطاق باز است در كل معنی واژه چهارطاق كنایه از عناصر اربعه میباشد این عناصر چهارگانه شامل آب.آتش.باد و خاك میباشدشما نیز میتوانید با نظرات خود ما را در به دست آوردن تاریخچه واقعی چهارطاق گوغر كمك كنید.

به گفته مسن ترین فرد روستا آقای غیب الله كریمی كه اززمان تولددر این روستا زندگی می كند چهارطاق كنونی در وسط چهار قلعه كه طوایف چهارطاق زندگی میكردند به وجود آمده و در اصل این چهار قلعه معروف به چهارطاق بوده كه به مرور زمان قلعه ها نابود شده و روستای جدیدی به وجود آمده است .
روستای گوغر كرمان، روستایی آباد و برقرار است كه در مرز بین دو شهر بافت و جیرفت كرمان واقع شده است. ارزش و اهمیت روستای گوغر بافت، از جاذبه های گردشگری كرمان، از دو منظر قابل بررسی می باشد؛ یكی از منظر سرسبزی، باغات و جامعه عشایری در دل كویر و دیگری از منظر تولید فرش های دست باف با نقش افشاری كه از صنایع دستی كرمان به شمار می آیند و آوازه و شهرت این نوع از فرش در تمامی اروپا و آمریكا گسترش یافته است.
در گذشته های نه چندان دور ایل افشار در این منطقه سكونت داشته اند و بافندگان چیره دست و هنرمند ایل، اقدام به احداث دارهای قالی و بافت قالی های خوش نقش افشار می كردند. اما رفته رفته با توسعه شهرنشینی و افزایش مهاجرت از روستا به شهر ایل افشار نیز این منطقه را ترك كرده و راهی كلان شهرهایی چون اصفهان و تهران شدند.

روستای چهارطاق گوغر بافت

روستای چهارطاق گوغر بافت

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا