بافتروستاهای بافت

روستای چهارطاق گوغر بافت

روستای چهارطاق گوغر بافت

آدرس : کرمان- بافت- روستای چهارطاق گوغر

روستای چهارطاق گوغر از دهستان گوغر شهرستان بافت استان کرمان در ۴۰هزارگزی شمال باختر بافت ، از چشمه آبیاری میشودمحصولش غلات و حبوبات است . شغل اهالی زراعت است،دری کوئیه و بهنگ جزء این ده است چهارطاق گوغر واقع در۱۲۰کیلومتری سیرجان میباشد.زمانی که نام چهارطاق برده می شود تمام افکار انسان به سوی بنا تاریخی که چهار تا طاق داشته باشد می رود بر اساس بررسی های به عمل آمده چهارطاق گوغر نیز طبق یک فرضیه مربوط به قبل ازاسلام که بنا یا آتشکده ای چهارطاقی وجود داشته که بر دست طبیعت نابود و محو گردیده است.

در اصطلاح به دربی که دو لنگه آن به طور کامل باز باشد نیز چهارطاق گویندکه می گویند درب چهارطاق باز است در کل معنی واژه چهارطاق کنایه از عناصر اربعه میباشد این عناصر چهارگانه شامل آب.آتش.باد و خاک میباشدشما نیز میتوانید با نظرات خود ما را در به دست آوردن تاریخچه واقعی چهارطاق گوغر کمک کنید.

به گفته مسن ترین فرد روستا آقای غیب الله کریمی که اززمان تولددر این روستا زندگی می کند چهارطاق کنونی در وسط چهار قلعه که طوایف چهارطاق زندگی میکردند به وجود آمده و در اصل این چهار قلعه معروف به چهارطاق بوده که به مرور زمان قلعه ها نابود شده و روستای جدیدی به وجود آمده است .
روستای گوغر کرمان، روستایی آباد و برقرار است که در مرز بین دو شهر بافت و جیرفت کرمان واقع شده است. ارزش و اهمیت روستای گوغر بافت، از جاذبه های گردشگری کرمان، از دو منظر قابل بررسی می باشد؛ یکی از منظر سرسبزی، باغات و جامعه عشایری در دل کویر و دیگری از منظر تولید فرش های دست باف با نقش افشاری که از صنایع دستی کرمان به شمار می آیند و آوازه و شهرت این نوع از فرش در تمامی اروپا و آمریکا گسترش یافته است.
در گذشته های نه چندان دور ایل افشار در این منطقه سکونت داشته اند و بافندگان چیره دست و هنرمند ایل، اقدام به احداث دارهای قالی و بافت قالی های خوش نقش افشار می کردند. اما رفته رفته با توسعه شهرنشینی و افزایش مهاجرت از روستا به شهر ایل افشار نیز این منطقه را ترک کرده و راهی کلان شهرهایی چون اصفهان و تهران شدند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا