اخبار کرمان

رونمایی از قالی نفیس افشاری در موزه حرم مطهر رضوی

رونمایی از قالی نفیس افشاری در موزه حرم مطهر رضوی

تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۴۰۳

همزمان با روز ملی فرش، در مراسمی در موزه آستان قدس رضوی، از یک فرش ۹۰ ساله مربوط به دوره قاجاریه رونمایی شد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکزکرمان ، مدیرعامل شرکت فرش آستان قدس رضوی گفت: این قالی یکی از برترین نمونه‌های گره بافته عشایری در ایران به شمار می‌رود، این دستبافته در سال ۱۳۵۳ هجری قمری و احتمالا در ناحیه سیرجان استان کرمان، به دست بافندگان هنرمند و کوچ‌نشین افشاری بافته شده است.
حمید کارگر افزود: تمام پشم و تخت بافت بودن، کیفیت عالی پشم، استفاده از رنگ‌های طبیعی محدود در رنگرزی پشم و مهم‌تر از همه، کتیبه سال بافت، از جمله این موارد به شمار می‌رود.

وی ادامه داد: در این دوره به دلایلی همچون خالی بودن خزانه دربار، ظهور بیماری کرم ابریشم و نزول صادرات ابریشم و البته وابسته نبودن به نفت، صادرات فرش، نجات‌بخش اقتصاد بیمار ایران بوده است.

به گفته کارگر عواملی مانند وقوع انقلاب صنعتی در غرب، افزایش توان خریداران اروپایی و نیز بهبود مراوده‌های فرهنگی و هنری بین ایران و غرب نیز در رونق تولید و تجارت فرش در آن مقطع زمانی نقش داشته است.

عضو انجمن علمی فرش ایران، پیامد‌هایی همچون درهم‌ریختگی جغرافیایی بافت در ایران، حذف یا کمرنگ کردن برخی از سنت‌های فرشبافی کشور، دخل و تصرف در طرح و نقشه‌های فرش ایرانی و ورود و بسط استفاده از رنگ‌های جوهری را از اثرات منفی حضور شرکت‌های چندملیتی در بازار فرش ایران در دوره قاجاریه عنوان کرد.

کارگر در این مراسم توضیحاتی نیز درخصوص توسعه جنبش تصویرگری و رواج قالیچه‌های تصویری در پی ورود دوربین عکاسی به ایران در دوران قاجار مطرح کرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا