اخبار کرمان

سرقت سیم برق؛ معضل روزانه و خسارت‌بار کرمانی‌ها

سرقت کابل‌های برق یکی از مشکلات بزرگ استان کرمان است که در چند سال گذشته خسارت‌های زیادی به اموال دولتی و خصوصی وارد کرده است. این مشکل که دلایل متعددی دارد، اگرچه در چند ماه گذشته روند کاهشی داشته، اما هنوز به صفر نرسیده و همچنان دردسرساز است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، فرمانده انتظامی شهرستان کرمان گفت: کرمان یکی از پهناورترین مراکز استان کشور است و به همین میزان گستردگی شبکه برق و سرقت سیم‌های برق در کرمان زیاد است.

سرهنگ مهدی پورامینایی با بیان اینکه چند عامل در سرقت سیم برق در کرمان نقش دارد که یکی از آنها وجود کارگاه‌های زیاد ضایعاتی است، افزود: نزدیکی این کارگاهها به شهر یا استقرار آنها در سطح شهر و دسترسی آسان به این کارگاه‌ها و کارخانه‌های ذوب مس یکی از دلایل افزایش این سرقت‌ها در کرمان است.

وی تصریح کرد: گستردگی کرمان و تجمیع نشدن کارگاه‌های ضایعاتی و کندی روند تجمیع آنها از دیگر دلایل آمار بالای سرقت سیم برق در کرمان است. ضمن اینکه حضور مهاجرین و اتباع بیگانه و معتادان متجاهر نیز در بالارفتن آمار سرقت کابل و سیم برق تاثیر زیادی دارد.

پورامینایی یادآور شد: جمع‌آوری و ساماندهی معتادان متجاهر در کرمان یک موضوع جدی است که باید مد نظر قرار گیرد.

فرمانده انتظامی شهرستان کرمان با بیان اینکه ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های لازم برای جمع‌آوری همه معتادان متجاهر در کرمان فراهم نیست، ادامه داد: از ابتدای سال تاکنون بیش از 3 هزار نفر معتاد ‌متجاهر جمع‌آوری شده‌اند، اما این افراد پس از مدت کوتاهی آزاد می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته ۹۰۰ کارگاه ضایعاتی در کرمان داشتیم که این تعداد امسال به ۴۴۷ کارگاه کاهش یافته است، گفت: حدود نیمی از این کارگاه‌ها با همکاری مقام قضایی پلمپ و تعطیل شده است.

سرقت سیم برق؛ معضل روزانه و خسارت‌بار کرمانی‌ها

تجمیع کارگاه‌های ضایعاتی به کندی انجام می‌شود

پورامینایی با بیان اینکه طرح تجمیع کارگاه‌های ضایعاتی که متولی آن شهرداری است به کندی پیش می‌رود و به نوعی بر زمین مانده است، ادامه داد: تاکنون چندین جلسه برای تجمیع کارگاه‌های ضایعاتی در کرمان برگزار شده و حتی زمینی به این منظور در جاده زرند مشخص شده، اما هنوز اتفاقی نیفتاده است.

وی با اشاره به اینکه همه کارگاه‌های ضایعاتی باید در این مکان تجمیع شوند تا نظارت و رصد آنها به راحتی انجام شود، گفت: متاسفانه در زمینی که به این منظور در نظر گرفته شده، هنوز زیرساخت‌ها فراهم نشده و این مشکلات پس از سال‌ها هنوز مطرح است.

بعضی قوانین دست ما را بسته

فرمانده انتظامی کرمان درخصوص نحوه برخورد موثر با سارقین هم گفت: قضات ما برابر قانون با این سارقان برخورد می‌کنند، اما قوانینی در این حوزه داریم که دست قاضی را بسته است.

پورامینایی یادآور شد: در بحث سرقت، وقتی ارزش مال مسروقه زیر ۲۰ میلیون تومان باشد و شاکی مراجعه نکند، قاضی مجبور است سارق را آزاد کند، از همین رو درخواست ما این است که نمایندگان حقوقی شرکت‌هایی که اموال آنها سرقت می‌شود، مثل شرکت برق و مخابرات و فاضلاب فعال باشند و بلافاصله برای شکایت مراجعه کنند.

وی گفت: ما دستگیری همه سارقان را به اطلاع ادارات مربوطه می‌رسانیم و نماینده ادارات شاکی باید فردای آن روز به دستگاه قضا مراجعه کنند.

فرمانده انتظامی شهرستان کرمان با بیان اینکه وظیفه نیروی انتظامی تامین نظم و امنیت عمومی است و پلیس به موضوعات مختلفی باید رسیدگی کند و مسئله سرقت سیم برق فقط یکی از این موارد است، افزود: برای ۲۷ سازمان ۱۷۷ وظیفه در بحث سرقت مشخص شده که از این تعداد ۲۴ وظیفه یعنی ۱۳ درصد آن مربوط به پلیس است. برای وزارت نیرو هم ۹ وظیفه مشخص شده که یکی از آنها تشکیل و راه‌اندازی گشت‌های مشترک است.

پورامینایی با بیان اینکه امسال با تفاهمی که با اداره برق کرمان داشتیم اقدامات مشترک خوبی در این حوزه انجام شده است، گفت: از ابتدای امسال گشت‌های مشترک نامحسوسی را در انتهای شب در سطح شهر کرمان راه‌اندازی کردیم که نتایج آن کاهش 43 درصدی سرقت سیم برق طی 9 ماهه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

وی با اشاره به اینکه نظارت بر فعالیت پیمانکاران، تجهیز تاسیسات، انبارها و مراکز حساس و ترانس‌های برق به لوازم هشدار دهنده از دیگر وظایفی است که به عهده وزارت نیرو گذاشته شده است، بیان کرد: با بهره‌گیری از لوازم و تجهیزات به روز و فناوری‌های جدید می‌توان از سرقت‌ها جلوگیری کرد.

سازمان‌ها با راه‌اندازی یگان حفاظت، از اموال خود حفاظت کنند

فرمانده نیروی انتظامی کرمان با بیان اینکه راه‌اندازی یگان حفاظت از جمله دیگر وظایفی است که در این زمینه تعریف شده، گفت: هر سازمانی باید با راه‌اندازی یگان حفاظت، از اموال خود محافظت کند و این دستورالعمل باید رعایت شود.

پورامینایی بر ضرورت استفاده از کابل‌های خودنگهدار تاکید کرد و افزود: این کابل‌ها باید به سرعت جایگزین کابل‌های مسی شود تا سرقت آنها برای سارقان صرفه اقتصادی نداشته باشد.

سیم و کابل‌دزدی زیاد شده بود

مدیر توزیع برق شهرستان کرمان نیز با بیان اینکه طی سال‌های اخیر حجم سرقت سیم و کابل‌های برق در کرمان روند افزایشی داشته و مکرر باعث قطع برق مشترکان و خاموشی‌هایی در سطح معابر می‌شد، گفت: این سرقت‌ها نارضایتی‌های مردم را به دنبال داشت.

محمدرضا عرب‌زاده با بیان اینکه اکیپ‌های عملیاتی ما مجبور بودند بلافاصله پس از سرقت در محل حاضر شده و نسبت به احداث مجدد شبکه اقدام کنند، افزود: متاسفانه حجم زیادی از منابع و اعتبارات ما صرف جایگزینی و احداث مجدد شبکه می‌شد و این مسئله توان ما را در ارائه سایر خدمات از جمله روشنایی معابر کاهش داده بود.

روند کاهشی سرقت سیم در چند ماه گذشته

عرب‌زاده با اشاره به اینکه از ابتدای امسال با تفاهمنامه‌ها و تعاملاتی که بین شرکت توزیع نیروی برق کرمان، نیروی انتظامی و بسیج داشتیم تلاش‌ها و پیگیری‌های خوبی در این حوزه انجام شد، تصریح کرد: حجم سرقت سیم برق در چند ماه گذشته در کرمان کاهش چشمگیری داشته است.

مدیر توزیع برق شهرستان کرمان با بیان اینکه متاسفانه با وجود تمام اقدامات انجام شده، کاهش سرقت سیم برق هنوز به صفر نرسیده است، گفت: گستردگی و وسعت شهر و استان کنترل و نظارت ما را سخت کرده است و متاسفانه در همه نقاط شهر هم شاهد این اتفاقات هستیم.

وی با اشاره به اینکه بیشترین و بهترین تعامل را شرکت برق با پلیس داشته است، ادامه داد: در حد توان و منابع موجود، تعامل و همکاری خود را با پلیس ادامه خواهیم داد.

عرب‌زاده با بیان اینکه استفاده از کابل‌های خودنگهدار هم اقدام خوب دیگری است که در استان آغاز شده است، گفت: پیش بینی می‌شود درصد کابل‌های خودنگهدار در کرمان تا پایان امسال به بالای 50 درصد برسد.

وی با اشاره به اینکه با توجه به گستردگی شبکه این اقدام زمان‌بر است اما جزو اولویت‌ها ما در کرمان است، بیان کرد: تبدیل شبکه امسال با 14 پیمانکار در حال انجام است، اما هزینه‌هایی که در ارتباط با جبران سرقت‌ها می‌شود، دست ما را در بحث هزینه‌کرد در بخش‌های دیگر بسته است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا