اخبار کرمان

سرمایه‌گذاری چین درقطعه‌سازی و خودروسازی کرمان

سرمایه‌گذاری چین درقطعه‌سازی و خودروسازی کرمان

تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۴۰۳

 

در نشست رویداد بین‌المللی سرمایه‌گذاری و توسعه کشور اعلام شد: نتیجه سرمایه‌گذاری خارجی در بخش خودروسازی و قطعه سازی اشتغالزایی برای ۱۲ هزار نفر در مناطق محروم کرمان بوده است.

به گزارش خبر گزاری صداوسیما مرکز کرمان، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران – در نشست خبری دومین دوره رویداد بین‌المللی سرمایه‌گذاری و توسعه کشور (کرمان آیدکس) که ۲۴ تا ۲۷ اردیبهشت‌ در کرمان برگزار می‌شود،اعلام کرد: مشارکت اتاق‌های سراسر کشور در مسیر برگزاری همایش‌ها و نمایشگاه‌های اقتصادی اغاز شده و تلاش شده با ایجاد فضای تعاملی بین دولت و بخش خصوصی نتایج خوبی برای توسعه اقتصادی حاصل شود.
صمدحسن زاده افزود: این همایش با هدف بسترسازی و معرفی ظرفیت‌های مغفول برای توسعه سرمایه‌گذاری، برگزار می‌شود و نمایندگانی از سایر کشورها، سفرا و روسای اتاق‌های بازرگانی کشورهای هدف دعوت شدند تا با حضور خود، اطلاعات لازم درباره اقتصاد ایران کسب کنند.

استاندار کرمان با اشاره به ظرفیت‌های حوزه کشاورزی و معدنی این استان، اظهار کرد: فرهنگ و ضرورت سرمایه‌گذاری باید در تمام ابعاد آن نهادینه شود و به مطالبه جامعه تبدیل شود. وهمچنین بخش خصوصی به خدمات دولت نیاز دارد و باید شرایط برای سرمایه‌گذاری این بخش تسهیل شود.

محمدمهدی فداکار با بیان اینکه به دنبال جلوگیری از خروج ارز و بسترسازی برای جذب سرمایه‌های خارجی هستیم، تصریج کرد: ظرفیت‌هایی برای تقویت سرمایه‌گذاری استان در حوزه‌های مختلف از جمله انرژی‌های تجدیدپذیر، گردشگری و بخش معدن در کرمان وجود دارد.

وی در ادامه از سرمایه گذاری خارجی یک میلیارد دلار برای ساخت پنل‌های خورشیدی با ظرفیت تولید سالانه ۳۰۰۰ مگاوات برق در کرمان خبر داد و ابراز امیدواری کرد که تا پایان سال بخش اول کار این پروژه شروع شود. برای این پروژه ۴۵۰۰ هکتار زمین نیز آماده واگذری است.

به گفته وی چینی‌ها سرمایه گذاری زیادی در استان کرمان انجام داده اند که در نتیجه آن در بخش خودرو سازی و قطعه سازی برای ۱۲ هزار نفر در مناطق محروم این استان اشتغال ایجاد شده است.

رئیس اتاق کرمان، هم هدف اصلی برگزاری کرمان‌آیدکس را معرفی توانمندی‌های سرمایه‌گذاری استان کرمان دانست و گفت: رویکرد این همایش ملی است و روش‌هایی را در این همایش معرفی می‌کنیم که در سطح ملی کارساز باشد. بر این اساس میهمانانی از منطقه بریکس، اوراسیا، اکو و شانگهای نیز دعوت شده‌اند.

سید مهدی طبیب‌زاده، با بیان اینکه کرمان سرزمینی با منابع و ظرفیت‌های بالایی است که باید در مسیر تولید ثروت به کار گرفته شوند، تصریح کرد: برای تشریح این سازوکارها ۲۲ پنل تخصصی در حاشیه این همایش برگزار خواهد شد. همچنین شورای راهبردی معدن در کرمان ایجاد خواهد شد و در این راستا شورای عالی معدن با مشارکت وزارت صنعت، معدن و تجارت در حاشیه همایش برگزار می‌شود.

طبیب‌زاده با بیان اینکه به دلیل ظرفیت‌های معدنی استان کرمان، در همایش آیدکس تمرکز بیشتری روی این حوزه خواهد بود، گفت: به دنبال آن هستیم تا مدل‌های قابل استفاده در سطح کشور برای تقویت سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف را ارائه دهیم.

به گفته رئیس اتاق کرمان در حال حاضر صادرات کالاهایی که در استان کرمان تولید می‌شود از کل گمرکات کشور سه میلیارد دلار است. اما به راحتی می‌توانیم به ۱۰ میلیارد دلار برسیم. در این راستا برنامه‌ریزی شده صادرات استان به ۴۰ کالای صادراتی در ۵۰ بازار به رقم ۱۰ میلیارد دلار برسد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا