سوغاتی و خوراکیهای زرندزرند

سوهان زرندی

سوهان زرندی

شاید همه سوهان را جزو سوغات قم به حساب آورند، اما نوع خاصی از سوهان در زرند کرمان تهیه می شود که به سوهان زرندی شهرت دارد. این سوهان بسیار ظریف و ترد است و به صورت لایه لایه عرضه می شود.

سوهان زرندی يکي از شيريني‌هاي پرطرفدار و خوشمزه زرندی است که در نوع خود بي‌نظير و شهرت جهاني دارد.
اين سوهان در ليست آثار ملي در يونسکو به ثبت رسيده است.

سوهان زرندی به‌مراتب از سوهان قم بسيار نرم‌تر و ظريف‌تر است ازآنجايي‌که اين سوهان نسبت به سوهان قمي از روغن بسيار کمي استفاده مي‌شود همين باعث ماندگاري بيشتر آن شده است و همچنين به علت نازکي و لطيفي بسيار زياد آن بسيار ترد و خوشمزه‌تر مي‌باشد و اصلاً به دندان نمي‌چسبد.

برتری سوهان زرندی از سوهان قمی!
سوهان زرند ، نخستین تحفه ای این شهرستان است که به دست توانمند بانوان پخت می شود و در مقایسه با سوهان قمی بسیار تردتر و ظریفتر است.
سوهان یکی از سوغات مشهور شهرستان زرند است که طرفداران زیادی در سراسر کشور دارد.

ماده اصلی این نوع سوهان ، آرد سِن (همان آرد جوانه گندم)است که به صورت لایه های بسیار نازک عرضه می شود .

از دیگر مواد این سوهان شکر، هل، آرد سفید و زعفران اشاره کرد.

سوهان زرندی یکی از محصولات سنتی استان کرمان به شمار می رود، این سوهان سرشار از ویتامین های گروه B است که از جوانه گندم تهیه می شود.

خواص سوهان زرندی: جلوگیری از پیری زودرس، ازکارافتادگی پیش از موعد اندامهای بدن، مؤثر بودن در رشد کودک و کاهش سوء تغذیه به علت داشتن پروتئین کامل را از خواص سوهان زرندی برشمرد.

سوهان زرندی نسبت به سوهان قمی از مزیت خاصی برخوردار است که در سوهان زرندی از روغن به هیچ عنوان استفاده نمی شود و این باعث ماندگاری بیشتر سوهان است.

ماده اصلي اين شيرينی جوانه گندم (سمنو) است که به‌صورت لايه بسيار نازک عرضه می‌شود.
از مواد ديگر اين سوهان رزندی می‌توان به زعفران، آرد سفيد، هل و شکر اشاره کرد.
اين نوع شيرينی به انواع مختلفی (ورقه‌ای، ورقه‌ای کنجدی، لقمه‌ای نارگيلی، عسلی، ورقه‌ای پسته‌اي، لقمه‌اي، کنجدی و هلی) تهيه می‌شود.
اين نوع سوهان ارزش غذايی بسيار زيادي دارد که می‌توان به (پيری زودرس، ازکارافتادگی پيش از موعد اندام‌های بدن، رشد کودک و کاهش سوء تغذيه) و به علت داشتن پروتئين کامل اشاره کرد.
جوانه گندم ماده اصلي اين نوع سوهان را تشکيل می دهند. لازم به ذکر است که جوانه گندم سرشار از ويتامين‌ها و املاح معدنی ضروري برای بدن است.
جوانه گندم در رفع بی‌خوابی، اختلالات قلبی و ديابت، بروز يائسگی زودرس بسيار مؤثراست و همچنين کسانی که يبوست، خستگی و بي‌حالی، کلسترول بالا و دردهاي عضلانی رنج می‌برند اين ماده غذايی مي‌تواند به آن‌ها کمک مؤثر می‌کند.

, سوهان زرندی

سوهان زرندی

سوهان زرندی

سوهان زرندی

 

, سوهان زرندی

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا