اخبار کرمان

شهریه مدارس غیردولتی کرمان بین ۱۰ تا ۴۰ میلیون تومان است

رئیس اداره مدارس غیردولتی استان کرمان، گفت: شهریه مدارس غیردولتی کرمان بین ۱۰ تا ۴۰ میلیون تومان است که ۵ درصد این مدارس شهریه ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومانی دارند.

محسن محمدی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمان، با اشاره به وجود قریب هزار و 200 مدرسه غیردولتی در استان کرمان، اظهار داشت: این مدارس حدود 24 درصد دانش‌آموزان استان کرمان را تحت پوشش دارند.

وی با بیان اینکه قریب دو سال است که در وزارت آموزش و پرورش و سازمان مدارس و مراکز غیردولتی بر روی شهریه این مدارس کار می‌کنند، گفت: تعیین شهریه این مدارس تابع مولفه‌هایی از جمله امکانات و خدماتی است که ارائه می‌دهند که مجموعه این موارد الگوی تعیین شهریه مدارس غیردولتی است.

رئیس اداره مدارس و مراکز غیردولتی آموزش‌وپرورش استان کرمان با اشاره به اینکه شهریه مدارس غیردولتی با توجه به امکانات و خدماتی که ارائه می‌دهند، متفاوت است، افزود: نیروی انسانی، فضا، تجهیزات و امکانات از جمله عوامل سهیم در تعیین شهریه مدارس غیردولتی است.

وی با بیان اینکه سال گذشته درصدی از بخشنامه شهریه مدارس غیردولتی اجرا شد و امسال حدود ۷۰ درصد این بخشنامه در حال اجرا است، ادامه داد: شهریه قریب ۸۰۰ مدرسه غیردولتی استان کرمان مشخص و ابلاغ شده است و مردم هم بر همین اساس باید شهریه را پرداخت کنند.

محمدی‌نژاد با اشاره به اینکه اولویت اصلی در مدارس غیردولتی جذب نیروی انسانی توانمند و کیفی سازی مدارس غیر دولتی است، گفت: هر جا مشارکت مردمی وجود دارد، باعث رونق گرفتن و رقابت‌سازی شده ‌و آموزش و پرورش از مشارکت مردم استقبال می‌کند.

وی با بیان اینکه وقتی مردم مشارکت داشته باشند، نظارت بیشتری هم دارند و همراهی و همکاری بیشتری وجود دارد، افزود: آموزش و پرورش بودجه لازم و کافی را ندارد که بتواند به نحو شایسته‌ای در خدمت مردم باشد و مردم از طریق مدارس غیر دولتی به کمک آموزش و پرورش آمده و البته آموزش و پرورش هم بر کار این مدارس نظارت دارد.

رئیس اداره مدارس و مراکز غیردولتی آموزش‌وپرورش استان کرمان با اشاره به اینکه سه قسم شهریه در مدارس غیر دولتی داریم که شهریه اول براساس امکانات مدرسه از جمله متراژ، تعداد کلاس، آزمایشگاه، نمازخانه تعیین می‌شود، بیان کرد: شهریه دوم شامل برنامه‌هایی است که علاوه بر برنامه‌ رسمی آموزش و پرورش در طول سال به دانش‌آموزان ارائه می‌شود.

وی با بیان اینکه شهریه سوم شامل هزینه‌های جانبی از جمله سرویس، نهار و لباس است و خانواده‌ها باید به این موضوع توجه داشته باشند که جزو شهریه مدارس به حساب نمی‌آید، گفت: شهریه مدارس غیر دولتی ابتدای هر سال تحصیلی یعنی مردادماه و شهریورماه ابلاغ می‌شود که امسال این شهریه‌ها زودتر ابلاغ شده است.

محمدی‌نژاد با اشاره به اینکه مردم می‌توانند از طریق سامانه سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و توسعه مشارکت‌های مردمی به آدرس https://mosharekatha.ir/  مبلغ شهریه مدرسه مورد نظر خود را مشاهده کنند، افزود: مردم باید از حقوق خود آگاهی داشته باشند و بدانند که در سال تحصیلی مدارس غیردولتی نمی‌توانند مطالبه مبالغ دیگری را داشته باشند.

وی با بیان اینکه شهریه مدارس غیردولتی استان کرمان از ۱۰ میلیون تومان شروع می‌شود، ادامه داد: 70 درصد مدارس غیردولتی استان کرمان شهریه‌ای بین 10 تا 25 میلیون تومان دارند، شهریه 25 درصد مدارس غیردولتی استان کرمان بین 25 تا 30 میلیون تومان و 5 درصد این مدارس شهریه بین 30 تا 40 میلیون تومان دارند.

رئیس اداره مدارس و مراکز غیردولتی آموزش‌وپرورش استان کرمان با اشاره به اینکه شهریه مدارس غیردولتی استان کرمان که از میانگین شهریه کشوری پایین‌تر است، گفت: 160 هزار دانش‌آموز استان کرمان در این مدارس تحصیل می‌کنند و هشت تیم دو نفره در آموزش و پرورش استان کرمان بازرسی مدارس غیردولتی را به عهده دارند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا