اخبار کرمان

صلاحیت ۳۲۲ ‌داوطلب‌ انتخابات مجلس در استان کرمان تأیید شد

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان کرمان از تایید ۵۶ درصد داوطلبان انتخابات مجلس در استان خبر داد و گفت: ۳۲۲ نفر توسط هیئت مرکزی مورد تأیید قرار گرفتند.

منصور ذوالعلی رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان کرمان در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمان، با اشاره به اینکه در فرآیند برگزاری یک انتخابات، قسمت‌های مهمی در بخش اجرا و نظارتی حضور دارند که به موازات هم فعالیت می‌کنند، اظهار داشت: براساس تبصره 3 ماده 64 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مرحله‌ای به منظور تشخیص قانونی صلاحیت داوطلبان دیده شده است که برای این اساس روند بررسی صلاحیت‌های داوطلبین دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی از 25 آبان ماه آغاز شد.

وی با بیان اینکه تشخیص تشخیص قانونی صلاحیت داوطلبان، فرآیندی است که در آن برای احراز صلاحیت داوطلبان از نظر تایید، عدم تایید یا عدم احراز حسب موازین قانونی، شرعی و ادله و مستندات اقدام می‌کنند، گفت: در این فرآیند شورای نگهبان مطابق چیزی که در اصل 99 قانون اساسی آمده جهت بررسی صلاحیت داوطلبان می‌تواند از کلیه شیوه‌های قانوی و عرفی از جمله استعلام از نهادها و ارگان‌ها، اشخاص و تحقیقات در فضای حقیقی و مجازی بهره‌گیری کند.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان کرمان با اشاره به اینکه پیش‌ثبت‌نام داوطلبین دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در مرداد ماه انجام شد و طی آن هزار و 252 نفر از هم استانی‌ها پیش‌ثبت‌نام کردند، گفت: پس از بررسی پرونده‌ها 645 نفر ثبت نام قطعی داشتیم که از این تعداد در مرحله اجرایی 482 نفر تایید صلاحیت شدند.

وی با بیان اینکه در این مرحله ۱۵۶ نفر از داوطلبان عدم تایید یا عدم احراز برای آنها ثبت شد، افزود: از این تعداد ۱۱۱ نفر به عدم تایید یا عدم احراز خود اعتراض کردند و ۴۵ نفر تمکین کرده و ادامه ندادند.

ذوالعلی بیان کرد: طبق قانون جدید این حق را قانونگذار به این عزیزان و کسانی که از نظر هیئت نظارت استان در مرحله اول واجد شرایط نبودند، داد که به صورت حضوری مراجعه کرده و مستنداتی را دال بر اینکه دلیلی که باعث عدم تایید آنها شده، مستند نیست را ارائه کنند تا بررسی مجدد انجام شود.

وی با اشاره به اینکه در این مرحله نیز تعدادی از این داوطلبان به صورت حضور مراجعه کرده و طی ۱۵۰ ساعت همکاران ما با این افراد ملاقات حضوری داشتند، افزود: جلسات متعددی برگزار و ادله به صورت دقیق و منصفانه بررسی شد.

رئیس هیئت نظارت بر انتخابات استان کرمان با بیان اینکه طبق قانون رمان ۵۰ روزه در اختیار هیئت استان و کشور بود که در تاریخ ۱۴ دی‌ماه به پایان رسید، گفت: در این مرحله از بین بیش از 500 داوطلب ثبت نام و بررسی شده، 322 نفر توسط هیئت مرکزی مورد تأیید قرار گرفته‌اند.

وی از تایید ۵۶ درصد داوطلبان خبر داد و گفت: هم تعداد و هم درصد افراد تایید شده نسبت به دوره‌های قبل افزایش داشته که اسامی آنها طی روزهای 15 و 16 دی‌ماه به فرمانداران مراکز حوزه انتخابیه اعلام شده است.

ذوالعلی با اشاره به اینکه افرادی که عدم تایید و یا عدم احراز شدند نیز از ۱۷ دیماه به مدت سه روز و تا ۱۹ دی‌ماه فرصت دارند به سامانه مراجعه کنند و عدم مراجعه آنها به منزله انصراف است، افزود: در دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان کرمان به ازای هر کرسی 32 نفر متقاضی است که می‌توانند به رقابت‌های انتخاباتی بپردازند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا