رابرسوغاتی و خوراکیهای رابر

عسل رابر

عسل رابر

چشمه‌ها، آب گوارا و سرد خود را به شما هدیه می‌دهند و وزوز زنبورهای عسل با دمیدن خورشید طلایی، آوازو سرود شکر گلچین‌ها به همراه پیچیدن بوی خوش گل در کوچه باغ‌های شهر، دست به دست هم، زیبایی خاصی به طبیعت رابر بخشیده و روح تازه‌ای به کالبد طبیعت می‌دمد.

اینجا در رابر، شادابی، نشاط و جلای روح و روان را در کندوهای عسل می‌توان به وضوح لمس کرد، گویا تابلوهای زیبایی از خلقت خداوند را می‌بینی و هرچه بیشتر خیره شوی، به ابعادی تازه‌تری از بهشت روی زمین می‌رسی…

رابر بهترین منطقه جنوب شرق ایران برای پرورش گردو و زنبور عسل است یه دلیل وجود گیاهان داروی و گل و گیاه فراوان در کوهها و مزارع شهرستان رابر در فصل بهار و تابستان عسل بهاره این منطقه کیفیت ازخیلی خوبی برخوردار است و به دلیل نزدیکی منطقه گرم و حاصلخیز جیرفت و کهنوج به شهرستان رابر کندوهای زنبور در فصل زمستان به این منطقه گسیل می گردد که این مهم باعث تولید عسل بی نظیر بهار نارنج می گردد و چهار فصل بودن استان زر خیز کزمان منتج به تولید عسل با رایحه های گیاهی در چهار فصل سال شده است .

در این منطقه مرغوب‌ترین محصولات طبیعی از قبیل عسل، کشک، روغن، تلف و گردو توسط عشایر تولید و به مناطق مهم کشور ارسال می‌شود.

 عسل این منطقه مرغوبترین عسل است که عنوان این شهرستان را قطب عسل استان می نامد.

یکی از ارگانیک ترین و طبیعی ترین عسلهای کشور در رابر تولید می شود

 با پایان یافتن فصل برداشت عسل بهاره در شهرستان رابر جشنواره عسل در این شهرستان برگزار می‌شود که برگزاری جشنواره‎ها، نمایشگاه‌ها و حضور زنبورداران را در سطح استان و کشور راه حلی برای معرفی عسل رابر می باشد.

 شهرستان رابر به لحاظ تولید عسل رتبه دوم کشوری را دارد

آب و هوای مساعد و طبیعت بِکر این منطقه ، باعث شده عسل تولیدی از کیفیت مناسبی برخوردار شود

برداشت عسل در هر سال دو بار در رابر انجام می‌شود و بخش قابل توجهی از عسل تولیدی در این شهرستان به کشورهای مختلف صادر می‌شود.

از عسل رابر به عنوان دارویی برای درمان دردهای مختلف استفاده شود به عنوان مثال عسل بهاره ای که در دره آلو تولید می شود برای درمان بیماریهای خاص مورد استفاده قرار می گیرد و عسل فصلها و دشتها و دره های دیگر برای درمان دردی دیگر، این خاصیت عسل رابر را به یکی از کالاهای اصلی عطاریهای استان تبدیل کرده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا