جیرفتگردش و تفریح جیرفت

غار شعیب جیرفت

غار شعیب جیرفت

غار شعیب در ۱۸ كیلومتری غرب جیرفت و منطقه‌ای به نام مارون قرار دارد. در حوالی غار معدن مرمریت وجود دارد و وجود ماشین‌آلات صنعتی برای تخریب و استخراج از كوه و ضربات وارده از طریق دستگاه‌ها و انفجارهای معدن سبب شده است قسمتی از غار تخریب شود و علی‌رغم وجود امكانات بالقوه در این منطقه جهت ایجاد تأسیسات رفاهی، تفریحی، گردشگری و ورزشی، هیچ گونه اقدامی توسط مسئولین شهر جیرفت برای جلوگیری از تخریب منطقه صورت نگرفته است.

بخش های مختلف غار
دهانه ورودی غار به سمت شمال است و یافتن آن نیاز به كمی بررسی و جستجو دارد. از دهانه غار باید به صورت نشسته و به آهستگی وارد شد. پس از آن یك شكاف شرقی- غربی وجود دارد كه نور خورشید می‌تواند كاملاً در این شكاف تابیده شود. در انتهای غار دهانه دیگری وجود دارد كه شبیه یك اطاق است و در آن قندیل‌هایی وجود دارند كه چندان بلند نیستند. درون غار تعدادی خفاش دم‌دار و بسیار نادر زندگی می‌كنند كه از نوع خفاش‌های بی‌آزار و حتی مفید می‌باشند. این جانوران از انواع حشرات كه معمولاً آفت هستند تغذیه می‌كنند و به این ترتیب كمك بزرگی به كنترل جمعیت آفات كشاورزی می‌نمایند. این غار چندان پیچیده و طولانی نیست اما پیمایش آن نیازمند حضور شخص راهنما یا فردی آشنا به غارنوردی می‌باشد.

اعتقاد بومی
به اعتقاد مردم بومی منطقه این غار همان غار اصحاب كهف است كه البته صحت و سقم این مطلب نیاز به بررسی بیشتر دارد ولی عده‌ای نیز بر این عقیده هستند كه شعیب نام عارفی بوده كه در این حوالی زندگی می‌كرده و برای عبادت به این غار رفت و آمد داشته است و به همین دلیل این غار مورد احترام اهالی منطقه است.

غار شعیب کجاست؟
ایران، استان کرمان، ۱۸ کیلومتری غرب جیرفت، منطقه‌ مارون

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا