اخبار کرمان

غبار محرومیت بر چهره «فهرج» و مهاجرت شهروندان

وقوع طوفان‌های پی‌درپی از سویی امان مردم فهرج را بریده و از سوی دیگر نبود زیرساخت‌های شهری که بتواند مرحمی بر زخم‌های طوفان‌خورده این شهر بگذارد، موجب ناامیدی و مهاجرت مردم فهرج شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از فهرج، شهرستان فهرج در شرق استان کرمان واقع شده است، شهرستانی که از سویی طوفان‌های پی‌درپی امان ساکنان آن را بریده و از سوی دیگر نبود زیرساخت‌های شهری که بتواند مرحمی بر زخم‌های طوفان‌خورده این شهر بگذارد، موجب ناامیدی و در نتیجه مهاجرت شهروندان شده است.

رئیس شورای اسلامی شهر فهرج با بیان اینکه ۷۵ درصد معابر شهر فهرج خاکی است، اظهار داشت: در این شهر به پزشک متخصص نیاز داریم، فضای سبز مناسب و پارک نداریم و نبود این امکانات موجب شده تعداد زیادی از مردم از شهر فهرج مهاجرت کنند.

غبار محرومیت بر چهره «فهرج» و مهاجرت شهروندان

نبود ادارات در شهرستان فهرج و خدمات‌دهی توسط نمایندگی اداره

رضا علیزاده با اشاره به اینکه چندین سال از شهرستان شدن فهرج می‌گذرد، اما شهر فهرج هنوز چهره مرکز شهرستان بودن را به خود نگرفته است و زمانی که طوفان می‌وزد مشکلات زیادی برای مردم به وجود می‌آید، ادامه داد: پس از وقوع طوفان مردم برای نظافت منازلشان باید مقدار زیادی خاک را از منازل خود جمع‌آوری کنند.

رئیس شورای شهر فهرج با بیان اینکه در روستاهای این شهرستان بالای ۹۰ درصد معابر آسفالت شدند، گفت: با این وجود بالای ۷۰ درصد معابر در شهر فهرج خاکی است.

علیزاده گفت: ما از شهرستان بودن فهرج خوشحال هستیم، اما فهرج هیچ گونه امکانات مناسب شهری ندارد و باید تدابیری اندیشیده شود تا جلوی مهاجرت مردم گرفته شود، اگر این روند ادامه پیدا کند، فهرج خالی از سکنه می‌شود.

وی با درخواست از استاندار برای تخصیص اعتبار ویژه به این شهرستان محروم، خاطرنشان کرد: در ۲ سال گذشته هیچ گونه اعتبار عمرانی برای شهرداری فهرج اختصاص پیدا نکرده است و ارزش افزوده‌ای که به شهرداری فهرج می‌دهند براساس سرشماری سال 95 برای جمعیت 6 هزار و 800 نفری است.

رئیس شورای اسلامی شهر فهرج در ادامه گفت: هنوز پس از گذشت چندین سال از شهرستان شدن فهرج، بعضی از ادارات در این شهر مستقر نشدند و نمایندگی ادارات در شهر فهرج دایر است که ضرورت دارد که ادارات اوقاف و امور خیریه، تعزیرات حکومتی، صنعت، معدن و تجارت، دارایی و غیرهدر فهرج راه‌اندازی شوند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از معابر شهر فهرج زیرسازی شدند، ولی قیر و اعتبار لازم را برای آسفالت آنها نداریم، بیان کرد: آسفالت معابر به میزان زیادی سبب کاهش هجوم ریزگردها و طوفان در این شهر می‌شود.

علیزاده گفت: ۱۵۰ هزار متر از معابر فهرج ا زیرسازی کردیم و طی پیگیری که با ارگ جدید، معین اقتصادی فهرج داشتیم به ما گفتند که «شما قیر را فراهم کنید ما معابر فهرج را آسفالت می‌کنیم» و متاسفانه ما قیر برای آسفالت معابر نداریم.

غبار محرومیت بر چهره «فهرج» و مهاجرت شهروندان

گلایه شهردار از عدم تخصیص اعتبارات لازم برای شهرداری فهرج

حسن فهرجی، شهردار فهرج نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم از آسفالت 16 کوچه در بافت فرسوده فهرج تا پایان سال جاری خبر داد و اظهار داشت: در بافت فرسوده شهر فهرج 52 کوچه خاکی داریم که آسفالت معابر بافت فرسوده شهر فهرج براساس نقشه اداره راه و شهرسازی است و باید کوچه‌های بافت‌های فرسوده آسفالت شوند.

وی با اشاره به اینکه ساماندهی پارک‌ها نیاز به اعتبار دارد، اضافه کرد: از سوی دیگر برای آسفالت بلوار آزادگان هم قیر و اعتبار نداریم و در این شرایط از مسئولان استان خواستار تخصیص اعتبار ویژه برای این شهرستان محروم هستیم.

حمل زباله به شیوه سنتی و با کامیون فرسوده

به گفته شهردار فهرج جمع‌آوری زباله در شهر فهرج به‌صورت سنتی انجام می‌شود و شهرداری فهرج ماشین مخصوص حمل زباله ندارد و زباله‌های این شهر با کامیون فرسوده جمع‌آوری می‌شود.

فهرجی خواستار نوسازی ناوگان حمل‌ونقل و ماشین‌آلات شهرداری فهرج شد و گفت: با توجه به اینکه شهرداری فهرج درآمد مناسبی ندارد، بخش زیادی از اعتبار ارزش افزوده برای حقوق و بیمه کارکنان شهرداری هزینه می‌شود.

مردم فهرج برای استفاده از پارک ۶۰ کیلومتر باید طی کنند

محمد عزیزآبادی یکی از شهروندان فهرجی در زمینه توسعه و آبادانی این شهر فهرج به تسنیم، گفت: در شهرستان فهرج از ابتدای انقلاب اسلامی اقدامات و فعالیت‌های عمرانی زیادی انجام شده، اما در شهر فهرج که مرکز شهرستان است، اقدامات مناسبی انجام نشده است.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه شهرستان فهرج همجوار استان سیستان‌ و بلوچستان است باید توجه بیشتری به این شهر شده و برای عمران و آبادانی آن اعتبارات بیشتری در نظر گرفته شود.

عزیزآبادی با گلایه از اینکه ما در شهر فهرج حتی یک پارک مناسب نداریم، گفت: مردم این شهر برای استفاده از پارک مناسب باید فاصله ۶۰ کیلومتری تا بم را طی کنند.

این شهروند فهرجی با بیان اینکه تعداد زیادی از معابر شهر فهرج مشکل آسفالت دارند و خاکی هستند، افزود: با توجه به اینکه این منطقه طوفان‌خیز است وقوع هر طوفان مردم این شهر را با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو می‌کند.

به گفته وی هنگام وقوع طوفان امکان خروج از منزل وجود ندارد و همه‌ جا غرق گردوخاک می‌شود که بیشترین دلیل آن وجود خیابان‌ها و کوچه‌های خاکی است.

غبار محرومیت بر چهره «فهرج» و مهاجرت شهروندان

عزیزآبادی بیان کرد: از مسئولان می‌خواهیم که فکری به حال این شهرستان و مردم آن کنند، چرا که فهرج سابقه دیرینه‌ای دارد و باید توجه ویژه‌ای به این شهر شود.

وی تأکید کرد: مردم فهرج مردمی ولایت‌مدار هستند و در انتخابات حضور خود را در عرصه پشتیبانی از نظام اثبات کردند؛ آنها حضور 98 درصدی در انتخابات گذشته داشتند.

اسماعیل هادیان یکی دیگر از شهروندان فهرج نیز به خبرنگار تسنیم گفت: فهرج قدمتی تاریخی دارد، اما زیرساخت‌های بسیار ضعیفی دارد، بعد از شهرستان شدن فهرج مردم امیدوار بودند زیرساخت‌های فهرج ارتقا پیدا کنند که متاسفانه اتفاقی نیفتاده است.

وی اظهار داشت: متاسفانه توقع مردم برآورده نشد و شهر فهرج نسبت به گذشته حتی زمانی که بخش بوده، پیشرفت خیلی کمی داشته است و همین امر موجب شده که مردم فهرج در دیگر شهرستان‌ها سرمایه‌گذاری کرده و زمین و خانه در شهرهای دیگر خریداری کنند چون به آینده فهرج امیدوار نیستند.

هادیان افزود: فهرجی‌ها فرزندان خود را برای تحصیل به شهرهای دیگر می‌برند و حتی مغازه‌داران این شهر، مغازه‌های بزرگ و خوبی در شهر نمی‌سازند و می‌گویند فهرج آینده ندارد.

وی اضافه کرد: متاسفانه از سویی شاهد مهاجرت زیاد مردم اصیل فهرج هستیم و از سوی دیگر مهاجرت زیاد افرادی را داریم که هویت مشخصی ندارند و از جاهای دیگر به فهرج آمده‌اند.

این شهروند فهرجی خاطرنشان کرد: ما در ۱۰ سال گذشته آسفالت چشمگیری در معابر فهرج ندیدیم و هیچ پیشرفتی در زمینه زیرسازی، آسفالت، شهرسازی و فضاهای شهری را شاهد نبودیم؛ حتی پارک مناسبی در این شهر وجود ندارد و ما در فهرج با مشکلات زیادی روبه‌رو هستیم.

به گزارش تسنیم، بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۰ شهر فهرج دارای 11 هزار و 939 نفر جمعیت بوده و براساس سرشماری سال 1395 جمعیت فهرج 6 هزار و 876 نفر اعلام شده است که نشان از مهاجرت بالا در این شهر دارد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا