اخبار کرمان

فرصت‌های تجاری استان کرمان با آفریقا بررسی شد

فرصت‌های تجاری استان کرمان با قاره آفریقا در کارگروه توسعه تجارت خارجی و با حضور فعالان اقتصادی بررسی شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، نشست راهکارهای توسعه تجارت استان کرمان با کشور نیجریه و کشورهای آفریقایی صبح امروز با حضور امیر حسن‌زاده، معاون امور اقتصادی استانداری کرمان در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان برگزار و فرصت‌های تجاری استان کرمان با قاره آفریقا با حضور فعالان اقتصادی بررسی شد.

امیر حسن‌زاده در این نشست با بیان اینکه 22 رایزن اقتصادی در کشورهای مختلف داریم، اظهار داشت: در این دولت تعداد رایزنان اقتصادی ما از دو رایزن به تعداد 22 نفر در کشورهای جهان رسیده است.

وی با اشاره به اینکه جلسات کارگروه توسعه تجارت استان کرمان به صورت منظم برگزار می‌شود، گفت: تا کنون چند سفر خارج از کشور برای توسعه تجارت استان کرمان با این کشورها انجام شده و آخرین سفر ما به آفریقا و کشور نیجریه بوده است.

معاون امور اقتصادی استانداری کرمان با بیان اینکه کشور نیجریه ظرفیت صادراتی به‌شدت خوبی برای استان کرمان به‌ویژه در حوزه فرش، معدن و خرما دارد، افزود: در مجموع آفریقا یک فرصت بسیار خوب برای صادرات محصولات استان کرمان است.

امیربهرام عرب‌احمدی، دانشیار دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران نیز در این نشست با بیان اینکه قاره آفریقا جمعیتی در حدود یک میلیارد و 470 میلیون نفر دارد، اظهار داشت: این قاره، دومین قاره بزرگ جهان از لحاظ مساحت و جمعیت است.

وی با اشاره به اینکه جای گرفتن این قاره در کریدور غرب به شرق جهان یک ظرفیت خوب برای کشورهای آفریقایی ایجاد کرده است، گفت: همجواری با دریاهای مدیترانه و سرخ و اقیانوس‌های اطلس و هند یک ظرفیت برای ارسال کالا از طریق دریا برای این قاره است.

دانشیار دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران با بیان اینکه قاره آفریقا سرزمینی مملو از ذخایر معدنی گوناگون است، ادامه داد: بیش از ۷۳ درصد الماس جهان و ۴۵ درصد معادن طلای جهان در این قاره است.

وی با اشاره به اینکه یک پنجم ذخایر نفتی جهان نیز در قاره آفریقا واقع شده است، افزود: بازار آفریقا یک بازار بزرگ کالاهای تولیدی کشورهای صنعتی است.

عرب‌احمدی با بیان اینکه از طرف دیگر نیمی از منابع اولیه صنایع کشورهای پیشرفته جهان در این قاره است، گفت: این ظرفیت‌ها باعث شده که قاره آفریقا در قرن بیست‌ویکم به‌عنوان قاره فرصت‌ها در جهان معرفی شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر سرمایه‌گذاران اصلی در قاره آفریقا کشورهای مختلف اروپایی، آمریکا، ژاپن، برزیل، هند، ترکیه و چین هستند، بیان کرد: کشور چین در انجام پروژه‌های عظیم عمرانی و صنعتی پیشگام است.

دانشیار دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران با بیان اینکه قاره آفریقا یک عرصه صادراتی بسیار خوب برای کالاهای ایرانی است و می‌توان در آن با قدرت وارد شد، افزود: ستاد عالی آفریقا در سال 76 و شورای همکاری‌های اقتصادی ایران و آفریقا در سال 79 تشکیل شده است.

وی با اشاره به اینکه امروز نگرش کشورهای آفریقایی به ایران یک نگرش مثبت است، گفت: در چند سال گذشته شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه‌های تجاری کشورهای آفریقایی از جمله کنیا، اوگاندا، تانزانیا، غنا و اتیوپی شرکت داشتند.

عرب‌احمدی با بیان اینکه استان کرمان می‌تواند یکی از اولویت‌های صادراتی خود را کشورهای آفریقایی بداند و در این زمینه ظرفیت‌های خوبی وجود دارد، ادامه داد: برگزاری نمایشگاه تخصصی محصولات کشاورزی، صنعتی و معدنی در یکی از کشورهای شرق آفریقا پیشنهاد می‌شود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا