بردسیراماکن تاریخی بردسیر

مقبر پیر جارسوز بردسیر

مقبر پیر جارسوز بردسیر

مقبر پیر جارسوز یا آرامگاه آسید محمد یکی از بناهای تاریخی شهر بردسیر استان کرمان است. این بقعه‌ی زیبا و تاریخی از مهمترین آثار و یادگارهای قرن هشتم هجری شهر بردسیر است. این بنای تاریخی در حوالی مجموعه‌ی امامزاده محمد (ع) قرار گرفته، بنابراین بسیاری از زائرین را به خود جلب می‌کند.

طرح و نقشه مقبره پیرجارسوز از بیرون به شکل چهار ضلعی و از داخل به صورت صلیبی و چلیپایی است. این نقشه چهارضلعی از طریق یک مصطبه هشت ضلعی در خارج و چهار فیلپوش، به هشت ضلعی تبدیل شده و گنبدی آجری و دو پوسته روی آن اجرا شده است.وجود گچبری‌های داخل ساختمان در قسمت فیلپوش‌ها و طاق‌های تزئینی و تزئینات نقاشی و مزین به خط کوفی به بنا زیبایی خاصی بخشیده است.

نمای خارجی کلا از آجر بوده و فاقد تزئینات است و در هر ضلع بنا در دیوار و مصطبه گنبد دو نورگیر کار گذاشته شده است که امروزه آن را بسته اند که این موضوع خود باعث تاریک شدن فضای داخلی بقعه و همچنین اختلال در تهویه هوای داخلی آن شده است. ورودی اصلی بنا از ضلع جنوبی بوده که امروزه مسدود شده است.در هر ضلع بنا از داخل (بجز بخش ورودی) یک فرورفتگی طاق دار دیده می‌شود که یکی از آنها محراب مانند بوده و کاملا با کاشی جدید پوشیده شده است.

نمای داخلی از گچ پوشیده شده و از کف به ارتفاع ۵٫۱ متری با کاشی‌های جدید به رنگ فیروزه‌ای و لاجوردی مرمت گردیده است.در اضلاع شمالی و شرقی روی دیواره‌های خارجی پنج قاب مستطیل شکل آجری از پائین تا شروع مصطبه اجرا شده است.بنای پیر جارسوز در ۱۳۴۵/۱/۱ به شماره ۴۹۱ در فهرست بناهای تاریخی ایران به ثبت رسیده است.براساس اظهارات اهالی محل، این بقعه متعلق به شخصی به نام آقا سیدمحمد معروف به پیر جارسوز، مشهور به پیر برحق است و اهالی شهر به کرامات این شیخ بسیار معتقد هستند و احترام خاصی برای او قائل‌اند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا