اخبار کرمان

میانگین باسوادی در استان کرمان به ۹۷ درصد رسید

معاون آموزش و پرورش استان کرمان از ریشه‌کنی بی‌سوادی مطلق در ۲۶ شهرستان و منطقه استان خبر داد و گفت: میانگین نرخ سوادآموزی در استان به حدود ۹۷ درصد می‌رسد.

عباس ارجمند کرمانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمان، با تبریک هفته سوادآموزی به همه فعالان این حوزه به ویژه آموزش دهنده‌ها که در خط مقدم سوادآموزی قرار دارند، اظهار داشت: هفتم دی‌ماه سالروز تاسیس نهاد نهضت سوادآموزی به فرمان بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی است.

وی با اشاره به اینکه طبق سرشماری سال ۱۳۵۵ بیش از نیمی از جمعیت کشور ما بی‌سواد بودند، افزود: تشکیل نهضت سوادآموزی توسط امام راحل(ره) حرکتی بر مبنای یک جریان مردمی و تکلیف الهی بود که یک جریان بالنده اجتماعی در جهت هم‌افزایی ملی و رشد اجتماعی ایجاد کرد.

معاون سواد آموزی آموزش و پرورش استان کرمان با بیان اینکه امروز با تلاش‌های انجام شده بیش از 98 درصد جمعیت کشور از نعمت سواد برخوردار هستند که همه اینها از دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی است، گفت: به طور میانگین تنها 2 درصد جمعیت کشور بی‌سواد هستند که امروز آمار افراد بی‌سواد به شدت کم و پیدا کردن آنها به شدت سخت شده است.

وی با اشاره به اینکه براساس آمار سال ۹۵ که خود اظهاری بوده، میانگین نرخ سواد در استان کرمان ۹۵.۴ درصد است که از میانگین کشوری پایین‌تر هستیم، افزود: البته این آمار دقیق نیست و براساس بررسی‌های میدانی انجام شده میانگین نرخ سواد آموزی در استان کرمان به حدود 97 درصد می‌رسد.

ارجمند کرمانی بیان کرد: ۳۴ شهرستان، منطقه و ناحیه آموزش و پرورش در استان کرمان داریم که تا پایان سال ۱۴۰۲ در ۲۶ منطقه و شهرستان استان، ریشه‌کنی بی‌سوادی مطلق را اعلام می‌کنیم.

وی با بیان اینکه سواد و آگاهی یکی از عوامل اصلی توسعه و پیشرفت جوامع به شمار می‌رود و تاثیر زیادی در رشد جوامع بشری دارد، افزود: امروز ما از بی‌سواد مطلق خارج شده‌ایم و باید به دنبال سوادهای نوین از جمله سود مالی، سواد ارتباطی، سواد‌ عاطفی و سواد رسانه‌ای برویم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا