اخبار کرمان

همکاری با ایران اولویت سیاست خارجه روسیه است

سرکنسول روسیه در اصفهان با بیان اینکه همکاری با ایران اولویت سیاست خارجه روسیه است، گفت: توسعه روابط اقتصادی ایران و روسیه را دنبال می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، آندری ژیلتسوف سرکنسول روسیه در اصفهان صبح امروز در دیدار با رحمان جلالی، معاون سیاسی امنیتی استانداری کرمان با بیان اینکه از حضور در استان کرمان بسیار خوشحالم هستم و امیدوارم که باعث تحکیم و توسعه روابط بین کشور روسیه و استان کرمان شوم، اظهار داشت: همکاری ما با کشور ایران اولویت سیاست خارجه روسیه است.

وی با بیان اینکه همکاری روسیه و ایران رو به افزایش است و نشان دهنده آن این موضوع است که در نظر داریم در سال جاری تفاهم‌نامه همکاری‌های چند جانبه را امضا کنیم، ادامه داد: ایران و روسیه کشورهایی هستند که سیاست مستقلی را دنبال می‌کنند و هر دو با هم با استکبار جهانی مقابله می‌کنیم.

سرکنسول روسیه در اصفهان با اشاره به اینکه توسعه روابط اقتصادی دو کشور را دنبال می‌کنیم، بیان کرد: استان کرمان از نظر تبادل کالا با کشور روسیه در صدر است و حجم کالای خوبی مبادله می‌شود.

وی ادامه داد: هدف اصلی از سفر امروز من به استان کرمان این است که می‌خواستم مسیرهای احتمالی کم کاری‌ها فعالان اقتصادی را بفهمم و ببینم که این کم‌کاری‌ها کجا است تا این مشکلات را برطرف کنیم.

آندری ژیلتسوف با بیان اینکه متاسفانه شهروندان ایرانی و روسیه درباره یکدیگر آشنایی کمی دارند و در واقع این اتفاق یکی از موانع افزایش همکاری‌ها است، گفت: ذهن مردم از اطلاعاتی که در رسانه‌ها است و تبلیغات منفی که وجود دارد باعث شده همدیگر را خوب نشناسیم و باید این ذهنیت منفی را برطرف کنیم.

وی با تاکید بر اینکه باید مشکلات و موانع توسعه روابط بین ایران و روسیه برطرف شود، افزود: ایران دارای ظرفیت‌های گردشگری بی‌نظیری است و متاسفانه فقط ده هزار مسافر روسی وارد ایران می‌شوند در حالیکه بیش از شش میلیون مسافر از روسیه وارد ترکیه می‌شوند و این درحالی‌است که پتانسیل گردشگری ایران خیلی بی‌نظیر است.

سرکنسول روسیه در اصفهان با بیان اینکه امنیت استان کرمان بسیار خوب است و باید تبلیغات منفی را برطرف کرد تا از ظرفیت‌های موجود گردشگری کرمان هم بهره‌گیری کرد، گفت: در بخش معدن و انرژی نیز آماده همکاری هستیم و اعتقاد داریم کرمان ظرفیت‌های خوبی در بخش کشاورزی دارد.

وی با اشاره به اینکه در بحث مبارزه با خشکسالی و فرونشست زمین در کرمان آماده همکاری هستیم، بیان کرد: بیشترین محصول پسته کرمان به روسیه صادر می‌شود و این صادرات در سایر محصولات کشاورزی نیز باید افزایش پیدا کند.

آندری ژیلتسوف با بیان اینکه به کرمان آمدم تا مشکلات و موانع را شناسایی کنیم و از این به بعد همکاری‌ها در حوزه‌های اقتصادی و گردشگری افزایش پیدا کند، گفت: از چند مکان تاریخی در کرمان بازدید کردم که خیلی خوب بود و می‌توان این مکان‌ها را به گردشگران روسیه معرفی کرد.

سرکنسول روسیه در اصفهان با اشاره به اینکه از استقبال گرم مسئولان کرمانی تشکر می‌کنم، افزود: آمده‌ام تا با ظرفیت‌های استان کرمان آشنا شوم و در توسعه روابط دو کشور نقش‌آفرینی کنم.

وی با بیان اینکه این آمادگی وجود دارد و خواهشمندیم که خواهرخواندگی کرمان با یکی از استان‌های روسیه انجام شود، ادامه داد: این موضوع باعث توسعه روابط فرهنگی خواهد شد و تجربه خوبی در این ارتباط وجود دارد.

آندری ژیلتسوف با اشاره به اینکه دوست داریم با نهاد‌های قانونگذاری دو کشور نیز همکاری کنیم و تجربیات منتقل و تبادل نظر انجام شود، گفت: ارتباط بین دانشگاه‌ها بسیار اهمیت دارد و در این زمینه نیز استقبال می‌کنیم.

وی با بیان اینکه تکنولوژی‌های روز دنیا به ویژه در حوزه معدن در دانشگاهی در روسیه تدریس می‌شود، افزود: از آنجا که کرمان یک استان معدنی است می‌توان از این دانشگاه برای توسعه معادن کرمان بهره‌گیری کرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا