اخبار کرمان

هویت فرهنگی روستای ده‌زیار با آیین تعزیه تثبیت شده است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، گفت: هویت فرهنگی روستای ده‌زیار با آیین تعزیه تثبیت و این روستا در بحث تعزیه در سطح ملی شناخته شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، محسن روحی شامگاه سه‌شنبه در حاشیه آیین اختتامیه یازدهمین سوگواره ملی تعزیه ده‌زیار با بیان اینکه یکی از روش‌های ابراز ارادت به ساحت مقدس حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام برگزاری مجالس تعزیه خوانی است، اظهار داشت: آیین تعزیه‌خوانی قدمت زیادی در کشور ما داشته و در استان کرمان هم گسترش خوبی داشته است.

وی با اشاره به اینکه امروز خیلی از شهرها و روستاها به دنبال یک هویت برای خودشان هستند و شاهدیم که روستای ده‌زیار در بحث تعزیه در سطح ملی شناخته شده است، گفت: از ویژگی‌های سوگواره ملی تعزیه ده‌زیار این است که مانند سایر مراسم امام حسین علیه السلام با محوریت مردم برگزار می‌شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با بیان اینکه شورای فرهنگ عمومی کشور به دنبال این است که هر شهر و روستایی یک هویت فرهنگی داشته باشد و این هویت برای روستای ده‌زیار تثبیت شده است، افزود: امیدواریم با همراهی مردم و مسئولان این سوگواره هر ساله باشکوه بیشتری برگزار شود.

وی با اشاره به حضور گروه‌های تعزیه‌خوانی و اساتید تعزیه کشوری در این سوگواره، بیان کرد: این سوگواره فرصت خوبی برای تبادل تجربه بین گروه‌های تعزیه و ارتقای سطح کیفی این آیین در استان کرمان است.

روحی با بیان اینکه امیدواریم با وجود گروه‌های تعزیه خوان زیاد و فعالی که در استان کرمان داریم به‌زودی انجمن تعزیه استان تشکیل شود، گفت: یکی از ویژگی‌های خوب استان کرمان ابراز ارادت مردم به امام حسین علیه السلام و برگزاری مجالس عزای اباعبدالله علیه‌السلام در تمام طول سال است و برگزاری روضه‌های خانگی و تعزیه‌خوانی از این دست مراسم است.

وی با اشاره به اینکه برگزاری این مجالس و این ابراز ارادت‌ها باید نسل به نسل و سینه به سینه منتقل شده تا فرزندان ما هم از برکات برگزاری این مجالس بهره‌مند شوند، افزود: همیشه تلاش ما بر این بوده که حرکت‌های مردمی، دولتی نشود؛ ما برگزار مراسم به صورت دولتی را آفت کار می‌دانیم.

معرفی تعزیه ده‌زیار به جهان اسلام در اجلاس پیرغلاملان حسینی

احمد علیرمضانی در حاشیه آیین اختتامیه یازدهمین سوگواره ملی تعزیه ده‌زیار در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه امام رضا علیه السلام فرمودند «خداوند رحمت کند هر کسی که امر ما اهل‌بیت (ع) را احیا کند»، اظهار داشت: هر مجلسی که یاد اهل‌بیت (ع) را زنده کند قطعاً مشمول این دعای امام رضا علیه السلام است.

وی بیان کرد: برگزاری مجالس تعزیه با نمایش مصائب وارده به خاندان عصمت و طهارت یکی از مصادیق برجسته یاد اهل‌بیت (ع) به شمار می‌رود که به شکل تجسمی و باورپذیرتر برای همه به ویژه نسل جوان این مصائب را به نمایش می‌گذارد.

مدیرکل صدا و سیمای استان کرمان با بیان اینکه آیین سنتی مذهبی تعزیه‌خوانی با استفاده از ابزار هنر در تبیین و ترویج سیره اهل‌بیت (ع) در جامعه و آشنایی نسل جوان با نهضت حسینی نقش بسیار مهمی دارد، گفت: این آیین قطعاً از مصادیق عمل صالح و احیای امر اهل‌بیت (ع) است.

وی با اشاره به اینکه برگزاری این آیین ملی با این عظمت و این حجم از گروه‌های تعزیه و تعزیه‌خوان از سراسر کشور در یک روستا کار ارزشمندی است که جای تقدیر دارد، بیان کرد: ما هم تلاش کردیم هر ساله در یکی از شب‌های این سوگواره حتماً حضور داشته باشیم و به عنوان رسانه هم وظیفه خود می‌دانیم که با پوشش این سوگواره ملی نقشی در ترویج این آیین داشته باشیم.

علیرمضانی با بیان اینکه امسال استان کرمان میزبان بیست و یکمین اجلاس بین‌المللی تجلیل از پیرغلامان و خادمان حسینی است، ادامه داد: صدا و سیما تاکنون 20 اجلاس برگزار کرده و هر ساله در آستانه ماه محرم از کسانی که سال‌ها در راه ترویج سیره اهل‌بیت (ع) خدمت‌گذاری کردند، تجلیل و تکریم می‌شود.

وی با اشاره به اینکه برگزاری این آیین با انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری مقارن شده است، بیان کرد: یکی از کارهایی که در حاشیه بیست و یکمین اجلاس پیرغلاملان و خادمان حسینی در کرمان برگزار می‌شود معرفی آیین‌های مذهبی کرمان است.

مدیرکل صدا و سیمای استان کرمان با اشاره به دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده برای بیست و یکمین اجلاس پیرغلاملان و خادمان حسینی در کرمان، گفت: در برنامه داریم در حاشیه این اجلاس آیین‌هایی چون تعزیه ده‌زیار و خانه‌های حسینی کرمان را به کشور، جهان اسلام و جهان تشیع معرفی کنیم.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا