اخبار کرمان

ورود اطلاعات استان کرمان به مناقصات شرکت‌های شبه دولتی استان

در شورای حفظ حقوق بیت‌المال استان کرمان عنوان شد که موارد زیادی از فساد و رانت در برگزاری مناقصات شرکت‌های شبه دولتی و صنایع و معادن استان کرمان وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، نشست شورای حفظ حقوق بیت‌المال استان کرمان صبح امروز با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین ابراهیم حمیدی، رئیس کل دادگستری استان کرمان، سردار روانبخش، جانشین فرماندهی انتظامی استان، مهدی بخشی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان، امیر حسن‌زاده، معاون امور اقتصادی استاندار کرمان و جمعی از مسئولین قضایی و مدیران دستگاه‌های اجرایی استان کرمان برگزار شد.

مهدی بخشی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان در این جلسه، اظهار داشت: امیدواریم در سال ۱۴۰۳ بتوانیم در راستای حفظ حقوق بیت‌المال که از سیاست‌های کلی دستگاه قضایی است، گام‌های بزرگی برداریم.

وی ادامه داد: گزارش اداره کل اطلاعات استان کرمان در ساماندهی وضعیت معادن در استفاده از سامانه ستاد است که تمام دستگاه‌های مشمول قانون مناقصات باید تمام مناقصات و مزایده ها را در این سامانه ثبت کنند و متاسفانه برخی شرکت‌ها رعایت نمی‌کنند.

در این جلسه نماینده اداره کل اطلاعات استان کرمان با بیان اینکه اصل شفافیت باید رعایت شود و رعایت این اصل از فساد در کشور پیشگیری و جلوگیری می‌کند، اظهار داشت: یکی از گلوگاه‌های فساد، برگزاری مناقصات و مزایده های شرکت‌های دولتی و خصوصی است.

وی با بیان اینکه سامانه الکترونیکی دولت با عنوان سامانه ستاد راه‌اندازی شده و امروز مشکلات آن به حداقل رسیده است، گفت: تمام ادارات دولتی و شرکت‌ها موظف هستند که در این سامانه باشند و تمام مناقصات و مزایده‌های خود را در این سامانه ثبت کنند.

نماینده اداره کل اطلاعات استان کرمان با اشاره به اینکه متاسفانه صنایع و معادن استان کرمان در این سامانه نیستند و قراردادهای کلانی که دارند باعث رانت و بروز فساد شده است، ادامه داد: به‌عنوان مثال یک شرکت، چند روز پیش یک مناقصه به ارزش ریالی 60 میلیارد تومان برگزار کرده که با بررسی انجام شده ارزش اصلی آن حدود 30 میلیارد تومان است.

وی با بیان اینکه در مورد دیگر شرکتی هدایایی برای کارکنان خود تهیه کرده که همه این کالاها خارجی قاچاق است، ادامه داد: چرا این شرکت از کالای تولید داخلی این هدایا را تهیه نکرده است که هم قاچاق کالا نباشد و هم از تولید داخلی حمایت شود.

نماینده اداره کل اطلاعات استان کرمان با اشاره به اینکه متاسفانه موارد زیادی است که در برگزاری مناقصات توسط شرکت‌های شبه دولتی و صنایع و معادن در استان فساد و رانت وجود دارد، افزود: مواردی است که مناقصات به خویشاوندان واگذار شده است.

وی بیان کرد: مواردی نیز وجود دارد که شرکت‌های استان کالاهای خود را از شرکت‌های خارجی خریداری می‌کنند با وجود اینکه این کالاها در کشور تولید می‌شود.

مهدی حسینی‌نژاد، مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان نیز در این جلسه با بیان اینکه این آمادگی کامل وجود دارد که تمام مناقصات و مزایده‌ها از طریق سامانه ستاد اجرایی شود، اظهار داشت: سال گذشته نیز جلسه‌ای در این زمینه برگزار و به شرکت‌های صنعتی و معدنی استان این موضوع عنوان شد اما هنوز اتفاق نیفتاده است.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کرمان، ادامه داد: زیرساخت لازم برای برگزاری مناقصات و مزایده‌های شرکت‌های صنعتی و معدنی استان کرمان از طریق سامانه ستاد وجود دارد و هیچ بهانه‌ای پذیرفته نیست.

امیر حسن‌زاده، معاون اموراقتصادی استانداری کرمان نیز در این جلسه اظهار داشت: جلسات متعددی و دو همایش بزرگ برگزار کردیم که شرکت‌های بزرگ اقتصادی کالاهای خود را از تولید داخل و شرکت‌های کوچک از داخل استان تهیه کنند.

وی با بیان اینکه در این جلسات قول دادند اما در عمل آن گونه که باید اتفاق نیفتاده است، افزود: ایجاد صنایع پایین‌دستی توسط این شرکت‌ها نیز لازم است، اما می‌بینیم که در عمل اتفاق نمی‌افتد و متاسفانه این اراده وجود ندارد.

معاون اموراقتصادی استانداری کرمان با اشاره به اینکه به صورت حضوری نیز به شرکت‌های بزرگ اقتصادی استان رفتیم، کالاهای مورد نیاز آنها شناسایی و از طرفی کالاهایی که در استان تولید می‌شود نیز به آنها معرفی شده است، گفت: با شرکت‌ها اتمام حجت کامل شده است و دیگر جای هیچ بهانه‌ای نیست، شرکت‌ها باید مناقصات خود را از طریق سامانه ستاد برگزار کنند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا