اخبار کرمان

ورود دادستانی کرمان به بحران تصادفات در استان

با توجه به افزایش مصدومین و آمار نگران‌کننده تلفات تصادفات رانندگی در استان کرمان، دادستانی به این مسئله ورود و بر ضرورت رصد علل تصادفات تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، آمار تصادفات نوروزی امسال در استان کرمان آنقدر وحشتناک و نگران‌کننده بود که کرمان در دو شاخص بیشترین و شدیدترین تصادفات جزو سه استان اول کشور قرار گرفت و این موضوع باعث شد که دادستانی در راستای صیانت از حقوق عامه و جلوگیری از ترک فعل مدیران به این مسئله ورود کرده و مهدی بخشی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان بر ضرورت بررسی علل تصادفات نوروزی استان تاکید و در این ارتباط دستور ویژه صادر کرد.

مهدی بخشی از ضرورت رصد علل تصادفات استان خبر داد و اظهار داشت: متأسفانه استان کرمان رتبه اول شدیدترین تصادفات در ایام تعطیلات نوروز ۱۴۰۳ را به خود اختصاص داده است و چرایی آن باید بررسی شود.

وی با اشاره به اینکه دستگاه‌های ذی‌ربط باید موضوع حوادث جاده‌ای را جدی بگیرند و از تمام ظرفیت خود جهت کاهش آمار تصادفات جاده‌ای و شدت این حوادث استفاده کنند، افزود: باید دید چرا قوانین اجرا نشده، موانع چیست و ظرفیت دستگاه‌های مختلف برای رفع این این مشکل چه مواردی است.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان عنوان کرد: بر اساس بررسی تصادفات روزهای اخیر، شدیدترین تصادفات در تقاطع و محور‌های مواصلاتی استان به وقوع پیوسته و لازم است علل و ابعاد آن توسط پلیس راهور و کارشناسان بیمه مشخص و هماهنگی لازم در راستای اقداماتی از جمله اعمال نظارت دقیق بر رانندگان با حضور مستمر گشت‌های پلیس، آشکارسازی و نصب بنرهای هشدار در نقاط مذکور توسط دستگاه‌های مرتبط انجام شود.

وی با تأکید بر فرهنگ‌سازی در خصوص رانندگی ایمن تصریح کرد: استفاده از ظرفیت رسانه‌های جمعی در راستای انتشار مطالب مرتبط با کاهش تصادفات و ارتقای اطلاع رسانی در زمینه قوانین، انجام اقدامات فرهنگی توسط نهادهای فرهنگی، شهرداری، حضور مستمر نیروهای امدادرسان و اورژانس‌های جاده‌ای و خروج خودروهای فرسوده از چرخه استفاده به ویژه حضور موثر پلیس در میدان می‌توانند نقش مؤثری در کاهش تخلفات و حوادث داشته باشند.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان حفظ جان مردم را حائز اهمیت دانست و اظهار داشت: دادستانی به عنوان مدعی‌العموم و برای پیگیری حقوق عمومی و ترک فعل مدیران خواستار شناسایی کلیه عوامل مؤثر بر تصادفات و سوانح جاده‌ای درون شهری و برون شهری بوده و لازم است دستگاه‌های متولی طبق برنامه‌ریزی صحیح و زمان‌بندی دقیق در جهت رفع نقاط حادثه خیز و سایر موانع منجر به حادثه اقدام کنند.

به گزارش تسنیم، مسئله تصادفات و سوانح جاده‌ای در استان کرمان به اندازه‌ای نگران کننده است که این موضوع به آیین تکریم و معارفه مدیرکل راهداری استان کرمان  در روز گذشته نیز کشیده شد تا جایی که خداداد مقبلی معاون ساخت و نگهداری راه‌های فرعی و روستایی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور در این آیین با اشاره به اینکه یکی از مشکلات استان کرمان موضوعات حوزه حمل و نقل است، گفت: هر چقدر شبکه ارتباطی ما وسیع‌تر باشد، میزان تردد ما وسیع‌تر خواهد شد و تعداد ترددها، میزان تصادفات و تلفات جاده‌ای را افزایش می‌دهد.

وی با بیان اینکه نمی توانیم مشکلات خودرو و سهم جاده را در حوادث رانندگی انکار کنیم اما مسائل و مشکلات عمده‌ای در تصادفات کشور داریم و در این زمینه کرمان از تصادفات کلی کشور تبعیت می‌کند، افزود: در این خصوص باید بحث‌های فرهنگی ترافیک، رعایت قوانین و مقررات مورد توجه قرار گیرد و این کار نیاز به همکاری بیش از 10 سازمان دارد که به مدد اداره کل راهداری و پلیس راه استان این تعامل در کرمان مشاهده می‌شود.

به گزارش تسنیم استان کرمان به‌عنوان پهناورترین استان کشور در حالی تعطیلات نوروزی را پشت سر گذاشت که در دو شاخص بیشترین و شدیدترین تصادفات جزو سه استان اول کشور در این ایام شد و جای این سوال باقی است که آیا راه‌های استان کرمان از نظر نصب علائم راهنمایی و رانندگی، وجود نقاط حادثه‌خیز، خط‌کشی مناسب، آسفالت استاندارد و شیب جاده‌ای مناسب، وجود مجتمع‌های بین راهی مناسب، حضور فیزیکی پلیس جدای از دوربین‌های ثبت تخلف و پاسگاه‌های انتظامی و پلیس راه استاندارد لازم را دارند؟

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا