اخبار کرمان

وصول مالیات استان کرمان به اندازه ۱۳ استان کشور است

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان کرمان با بیان اینکه وصول مالیات کرمان به اندازه ۱۳ استان کشور است، گفت: مازاد وصولی استان در ۹ ماهه امسال ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان است.

به گزارش خبرگزاری کرمان، صادق سلطانی‌نژاد صبح امروز در نود و سومین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان که با موضوع «بررسی مشکلات حوزه دادرسی مالیاتی» که در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان برگزار شد، با بیان اینکه مالیات مصوبه امسال استان 31 هزار و 700 میلیارد تومان است، اظهار داشت: عملکرد 9 ماهه امسال استان 112 درصد بوده و نسبت به مدت مشابه سال گذشته 58 درصد رشد داشته‌ایم.

وصول مالیات استان کرمان به اندازه ۱۳ استان کشور است

وی با بیان اینکه به غیر از تهران، استان کرمان بیشترین میزان مالیات مصوب کشور در سال جاری را داشته است، افزود: وصول مالیات استان کرمان به اندازه ۱۳ استان کشور است و مازاد وصولی استان در ۹ ماهه امسال ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان است.

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان کرمان با اشاره به اینکه سهم اقتصاد استان کرمان نسبت به کشور نیاز به بازنگری دارد، گفت: استان کرمان از لحاظ مازاد درآمد در جایگاه دوم کشور قرار دارد.

وی با بیان اینکه از سال ۱۴۰۰ با وجود اینکه رشد مالیاتی کشور، حدود ۶۲ درصد بود و مالیاتی استان کرمان حدود ۱۲۸ درصد رشد داشت، ادامه داد: این رشد درحالی است که پایه‌های مالیاتی جدیدی به استان اضافه نشده است.

سلطانی‌نژاد با اشاره به اینکه مالیات اشخاص حقوقی غیر دولتی حدود 45 درصد و ارزش افزوده حدود 30 درصد است که در سر جمع وصول مالیات استان لحاظ می‌شود، گفت: در استان کرمان سهم مالیات اصناف و مشاغل خرد نسبت به میانگین کشوری خیلی پایین‌تر و حدود سه درصد که 822 میلیارد تومان وصول شده است.

مدیرکل امور اقتصاد و دارایی استان کرمان با بیان اینکه ۶۲ درصد پرونده‌های که به هیئت 251 مکرر استان ارسال می‌شود، تعدیل می‌شوند، افزود: نیاز است در ساختارهای نظام مالیاتی دقت بیشتری شود.

وی با اشاره به اینکه در راستای حمایت از تولید و اجرای عدالت مالیاتی پیشنهاداتی ارائه شده که می‌تواند مؤثر باشد، ادامه داد: در این راستا و در جهت حمایت از واحدهای تولیدی باید مالیات، متناسب با وضعیت استان باشد.

سلطانی‌نژاد با اشاره به اینکه 490 هزار میلیارد تومان سرانه تولید ناخالص و درآمد مالیاتی 31 هزار و 700 میلیارد تومان استان کرمان است، گفت: نسبت درآمد مالیاتی به تولید ناخالص در استان کرمان حدود 6.5 درصد بوده که این عدد در کشور حدود 5 درصد است و استان کرمان 1.5 درصد از سرانه کشور بالاتر است.

در این جلسه سیدمهدی طبیب‌زاده، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان نیز با اشاره به اهمیت بهبود شرایط اقتصادی و کسب و کار، اظهار داشت: با بهبود شرایط اقتصادی و کسب و کار توسعه استان و کشور را رقم زنیم.

وی با اشاره به اینکه در برنامه هفتم توسعه نظام دادرسی مالیاتی از سازمان مالیاتی جدا شده است، گفت: پیشنهاد می‌دهیم که نماینده بخش خصوصی در کمیته نظام دادرسی مالیاتی عضو شود.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان بر لزوم تنوع بخشی منابع مالیاتی تأکید کرد و افزود: سازمان امور مالیاتی در زمینه عدالت مالیاتی همکاری لازم کند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا