اخبار کرمان

پروژه ملی فیبر منازل و کسب و کارها تا دهه فجر در کرمان به بهره‌برداری می‌رسد

مدیرکل ارتباطات استان کرمان از آغاز ارائه سرویس پروژه ملی فیبر منازل و کسب و کارها تا دهه فجر در کرمان خبر داد و گفت: این زیرساخت تا ۵۰ سال آینده ارتباطات ما را بیمه خواهد کرد.

حسین ساجدی‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در کرمان، با بیان اینکه از ابتدای دولت سیزدهم تمرکز بر بهبود کیفیت و پوشش‌دهی اینترنت بوده است، اظهار داشت: پروژه ملی فیبر منازل و کسب و کارها در دولت سیزدهم تعریف و مقرر شد 80 درصد خانوارهای شهری تا پایان سال 1404 به فیبرنوری متصل شده و از مزایای آن بهره‌مند شوند.

وی با اشاره به اهداف اجرای این طرح در سطح کشور، بیان کرد: خیلی از مردم از سرعت و قطعی‌های اینترنت گلایه‌هایی دارند و واقعیت این است که نحوه مصرف اینترنت در کشور ما استاندارد نیست، در تمام دنیا 70 درصد ترافیک اینترنت بر بستر ثابت است، اما در کشور ما برعکس بوده و مردم برای پاسخ به نیازهای اینترنتی خود 70 درصد از بستر همراه استفاده می‌کنند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان با بیان اینکه این مسئله باعث مشکلاتی شده و کیفیت اینترنت همراه ما دچار مشکل می‌کند و باید تلاش کنیم که بار ترافیک اینترنت، به اینترنت ثابت منتقل شود، ادامه داد: باید این فرهنگ در کشور ما اصلاح شده تا بخش عمده‌ای از مشکلات ما در این حوزه حل شود.

وی با اشاره به اینکه استفاده مردم از بستر ثابت و فیبرنوری حداقل ۸۰ و گاهی تا ۱۰۰ برابر سرعت موجود را افزایش می‌دهد، گفت: استفاده از اینترنت بر بستر ثابت، بار ترافیکی شبکه موبایل را کاهش داده و در نتیجه بهبود کیفیت شبکه موبایل را خواهیم داشت.

ساجدی‌فر با بیان اینکه در اجرای این طرح تمام تلاش ما بر این بود که برای مردم مشکلات زیادی ایجاد نشود، اما حجم کار بسیار بالا بود، افزود: تنها در شهر کرمان در کمتر از سه هفته، 500 کیلومتر حفاری انجام شد که یک رکورد بی‌سابقه در ایران است و امروز به طور رسمی پایان حفاری‌های این طرح در کرمان اعلام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در این سه هفته بیش از هزار و ۳۰۰ کیلومتر داکت‌گذاری انجام شده که حجم بسیار بالایی است، گفت: قطعاً اجرای این طرح با این حجم کار برای مردم مشکلاتی را ایجاد کرده است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان با اشاره به اینکه میزان نخاله‌ای را که در این سه هفته به واسطه این پروژه از سطح شهر کرمان جمع‌آوری کردیم به اندازه 2.5 سال جمع‌آوری معمول نخاله از سطح شهر کرمان بود و بیش از هزار نفر به صورت شبانه در قالب ده‌ها تیم با ده‌ها ماشین از ساعت 11 شب تا 6 صبح این نخاله‌ها را جمع‌آوری کردند.

وی با بیان اینکه حفاری تمام شهر کرمان انجام شده است، گفت: تکلیف پیمانکار به این صورت است که تا شعاع ۱۵۰ متری هر منزل این فیبرنوری را برسانند و در صورت درخواست مردم بقیه کار انجام می‌شود و سرویس برای متقاضیان فعال می‌شود.

ساجدی‌فر با اشاره به اینکه در سه هفته تست اولیه داکت‌های کار شده انجام می‌شود و پس از آن بتن‌ریزی قسمت‌های حفاری شده توسط پیمانکار انجام می‌شود، افزود: پس از چند ماه که فرونشست این حفاری‌ها انجام شد، آسفالت آن توسط شهرداری انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه سرویس اولیه این پروژه تا دهه فجر به مردم انجام و‌ به صورت محدود ظرف دو ماه آینده فعال‌سازی سرویس آغاز می‌شود، گفت: شرکت‌ها، ارگان‌ها و نهادها خاص در گام اول می‌توانند از این سرویس بهره‌مند شوند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان با اشاره به اینکه پس از این مرحله باید فیبرکشی انجام شود، ادامه داد: بالغ بر ۲ هزار و ۳۰۰ کیلومتر فیبرکشی برای تکمیل این پروژه در شهر کرمان نیاز است و پیش‌بینی می‌شود از اواسط سال آینده این سرویس به صورت گسترده به مردم ارائه شود.

وی با بیان اینکه اخذ سرویس و تعرفه آن در ابتدا زیاد است، گفت: تلاش می‌شود تعرفه آن برای عموم مردم کمتر شده و برای اواسط سال آینده دریافت سرویس و دریافت مودم به زیر یک میلیون تومان برسد و تعرفه آن زیر تعرفه سرویس‌های موجود باشد.

ساجدی‌فر با اشاره به اینکه این زیرساخت تا 50 سال آینده ارتباطات ما را بیمه خواهد کرد، افزود: پشت این فیبرنوری یک ابردیتا سنتر قرار دارد و بسیاری از سرویس‌های ابری را در بستر این فیبر در اختیار مردم و شرکت‌ها قرار خواهیم داد.

وی با بیان اینکه اجرا این طرح در تمام شهرهای استان در دستورکار است و شهرهایی که شهرداری آنها پای کار آمده و مجوز حفار را صادر کنند پروژه ملی فیبر منازل و کسب و کارها تا پایان سال در آنها اجرا می‌شود، گفت: فاز اول این پروژه اتصال منازل شهری است اما در روستاهای چسبیده به شهرها نیز این طرح اجرا می‌شود و اجرای آن در روستاهای در فاز بعدی قرار دارد.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان کرمان با اشاره به اینکه اجرای این طرح سختی‌هایی را برای مردم به همراه داشت، اما آینده خوب و مطلوب، اینترنت با سرعت‌های چند صد مگابیتی و امکان اجرای شهر هوشمند بدون اجرای این فیبر وجود نداشت، تصریح کرد: اقتصاد آینده ما اقتصاد مبتنی بر فناوری است و اگر این زیرساخت فراهم باشد قطعاً رشد و گسترش شرکت‌های استارت آپی و شرکت‌های فناور پایه در استان ما جهش خوبی خواهد داشت و شهر هوشمندی که بر این پایه این بستر استوار خواهد شد به زندگی بهتر ما کمک می‌کند و مردم ما طعم شیرین فناوری را می‌چشند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا